Yaşayan Şehir Bursa'nın Yaşayan Müzesi “Bursa Kent Müzesi”

Bursa, Türkiye’nin dördüncü büyük şehridir. Hem tarihi hem de doğal güzellikleri sayesinde turistler tarafından rağbet gören bu şehir, aynı zamanda Osmanlı İmparatorluğu’na başkentlik yapmış olmasıyla da dikkat çekmektedir.

Yaşayan Şehir Bursa'nın Yaşayan Müzesi “Bursa Kent Müzesi”
Yaşayan Şehir Bursa'nın Yaşayan Müzesi “Bursa Kent Müzesi” Ahmet Şahin
Bu içerik 555 kez okundu.

Bursa, Türkiye’nin dördüncü büyük şehridir. Hem tarihi hem de doğal güzellikleri sayesinde turistler tarafından rağbet gören bu şehir, aynı zamanda Osmanlı İmparatorluğu’na başkentlik yapmış olmasıyla da dikkat çekmektedir. Kervansarayları, camileri, hanları ve hamamları ile gezilecek yerler açısından zengin Bursa, alternatif turizmin vazgeçilmez adresidir. Bursa’da gezilecek yerler arasında öne çıkan mekânlardan birisi de Bursa Kent Müzesidir. Peki, bu müzenin tarihi nedir? Bursa Müzesi’nin bölümleri nelerdir?

Bursa’da Gezilecek Yerlerden Bursa Kent Müzesi ve Bölümleri

arasında en dikkat çekisi yerlerden birisi Bursa Kent Müzesi’dir. Bu müze, şehrin tarihi ve kültürü açısından buca eve gelen kça önemlidir. Eğer kentin geçmişi ile ilgili bilgi almak ve eski Bursa fotoğraflarını görmek istiyorsanız mutlaka bu müzeyi ziyaret etmelisiniz.

Bursa Kent Müzesi; kentin geleneksel ticari yaşamını yansıtan dekorlar, şehrin topografik maketi ve Osmanlı padişahlarının bal mumu heykelleri gibi materyaller ile kentin geçmişten günümüze değişimini gözler önüne sermektedir. Müzenin bulunduğu bina 1926 senesinde adliye binası olarak Ekrem Hakkı Ayverdi tarafından yaptırılmıştır. 1999 senesine kadar adliye binası olarak kullanılan binanın mimarı ise Kemalettin Bey olarak bilinmektedir. 14 Şubat 2004 tarihinde Bursa Kent Müzesi olarak kullanılmaya başlanan bina günümüzde de bu işlevini sürdürmektedir.

Müzenin Bölümleri

Bodrum Kat

Bursa Kent Müzesi; bodrum, zemin ve 1.kat olmak üzere üç bölümden meydana gelmektedir. Bursa’da gezilecek yerler arasında yer alan müzesinin bodrum katı, Bursa’yı ziyaret eden Avrupalı gezginlerin çektikleri baz alınarak koridor şeklinde düzenlenmiş bir galeridir. Burada şehrin el sanatları, aslına uygun bir şekilde sergilenmektedir.

Zemin Kat

Bursa’nın bu önemli müzesinin zemin katında ise şehrin değişimi kronolojik olarak sergilenmektedir. Şehrin Osmanlı İmparatorluğu döneminde tanık buca eve gelen ğu ların ve olayların canlandırıldığı bu bölümde ayrıca “Çağdaş Bursa” bölümünü gezerek Cumhuriyet Dönemi boyunca şehrin yaşadığı süreçleri de izleyebilirsiniz.

1.Kat

Bursa Kent Müzesi’nin 1.Kat bölümünde ise, Bursa’nın yemek ve eğlence kültürü ile dinsel yaşamına tanıklık edebilirsiniz. Karagöz ve Hacivat hikâyesinin de anlatıldığı bu bölüm, Bursa’yı en iyi anlatan bölümdür.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
 En Kaliteli Dübel Fiyatları ve Çeşitleri - www.temalu.com.tr
En Kaliteli Dübel Fiyatları ve Çeşitleri - www.temalu.com.tr
Nokia 7.2 görüntülendi İşte özellikleri
Nokia 7.2 görüntülendi İşte özellikleri