Üniversite Tercih Sonuçları Ne Zaman Belli Olacak?

İki haftalık bir tercih maratonu ardından tercih işlemleri dün gece 23.59'da sona erdi. Peki 2017 ÖSYS Tercih sonuçları ne zaman açıklanacak? İşte Detaylar

Üniversite Tercih Sonuçları Ne Zaman Belli Olacak?
Üniversite Tercih Sonuçları Ne Zaman Belli Olacak? Seyfullah
Bu içerik 845 kez okundu.

2017 Mart ayında YGS ile başlayan sınav maratonunu 2017 Haziran ayındaki LYS sınavları takip etmişti. YGS'de yaklaşık 3 milyon aday ter dökmüştü. Bu sayı tercih gününe kadar elene elene 1 milyon civarına düştü. Tercih yapan adaylar için ise ne kadar az tercih yapan olursa o kadar az rakip oluyor. Bu sene sınavlar oldukça zordu ve LYS'de bir ilk olarak açık uçlu sorulara yer verildi. Öğrencilerin bazıları bu soruları çözemezken bilgileri tam olan öğrenciler zorlanmadan çözdüklerini söylediler. Tüm bu maratonun ardından 11 Temmuz'da başlayan ve 26 Temmuz 201 tarihine kadar süre tercih maratonu da nihayet sona erdi. Şimdi gözler ÖSYM'ye kilitlenmiş durumda. ÖSYM'nin tercihleri ne zaman açıklayacağı ile ilgili ise resmi bir duyuru bulunmuyor. Ancak önceki yıllardaki verilere bakılarak tercihlerden 1 veyahut 2 hafta sonra açıklanacağı kesin gibi gözüküyor. Geçen sene tercihlerden 1 hafta sonra açıklanmıştı. Bu verilere göre tercih sonuçları en erken 2 Ağustos Çarşamba 2017'de en geç ise 9 Ağustos Çarşamba günü açıklanacaktır.

 

Tercih Sonuçlarımı Nasıl ve Nereden Öğrenebilirim?

Üniversite adayları tercih yerleştirme sonuçlarını açıklandığı andan itibaren sonuc.osym.gov.tr veya ais.osym.gov.tr sitelerinden ücretsiz öğrenebileceklerdir.

 

Üniversite Kayıtları Hangi Tarihte Başlayacak?

Üniversite tercih açıklama tarihi ÖSYM tarafından açıklanmadı ancak ÖSYM yayınladığı kılavuzda üniversite başvuru kayıt tarihlerini duyurdu. Buna göre internet ortamında ve üniversiteye giderek elden kayıt yaptırma olarak iki seçenek bulunmaktadır. İnternet ortamında kayıt yaptıracaklar gerekli belgelerini hazırlayarak 11-16 Ağustos tarihleri arasında kayıtlarını yapabilirler. Elden kayıt yaptıracak adaylar ise 14-18 Ağustos tarihleri arasında kayıtlarını yaptırabilirler.

ösym tercihleri ösys tercihleri lys tercihleri tercih sonuçları lys sonuçları tercih 2017 akıllı tercih tercih rehberi tercih haberleri ösym tercih sonuçları
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yaşlı Kadının Cesedinin Yerini Torunu Gösterdi
Yaşlı Kadının Cesedinin Yerini Torunu Gösterdi
Mehmet Özdilek Sivasspor maçından galibiyetle ayrılmak istiyor
Mehmet Özdilek Sivasspor maçından galibiyetle ayrılmak istiyor