Türkiye'de bir ilk! Oyun hilelerini yayınlamak suç

İzmir Fikri ve Sınai Haklar Mahkemesi oyun sektörünü ilgilendiren, Türkiye’de ilk kez uygulanacak tarihi bir karar verdi

Türkiye'de bir ilk! Oyun hilelerini yayınlamak suç
Türkiye'de bir ilk! Oyun hilelerini yayınlamak suç Seyfullah
Bu içerik 571 kez okundu.

Netmarble EMEA CEO’su Barış Özistek, Türk mahkemelerinin verdiği bu sonucun Türkiye’deki oyun sektörünün pozitif yönde yönde gelişmesine büyük katkı sağlayacağını söyleyerek, 5 yılı aşkın bir zamandır dijital oyunlarda yapılan sahtecilik ve hile yapan sitelere karşı hukuki mücadeleyi kesinkla ve azimle sürdürdüklerini belirtti.

İzmir Fikri ve Sınai Haklar Mahkemesi, internet sayfası üzerinden dijital oyun hileleri satan www.Hitlan.Net, www.Hileevereni.Com ve www.Coldhacks.Com hile sitelerinin sahiplerine karşı oluşturulan davanın karar duruşmasında, adı geçen web sitelerinin kalıcı şekilde erişime engellenmesine, marka hakkının ihlal edilerek haksız rekabette bulunulduğuna; bu şekilde verilen zararın tazmini için davalıların 185 bin 923 TL maddi, 20 bin TL de içsel tazminat ödemelerine, yargılama masraflarının davalılardan alınmasına, mahkeme kararının masrafı davalılardan alınarak gazetede ilan edilmesine karar verdi.

 

Türkiye’de ilk kez ceza verildi

mevzuyla ilgili görüşüne başvurduğumuz oyun, bilişim-fikri iyelik ve tecim hukuku uzmanı Dr. Mete Tevetoğlu, İzmir Fikri ve Sınai Haklar Mahkemesi’nin sonucunın; Türkiye’de ilk kez hile yayınlayanları bu şekilde hem maddi aynı zamanda manevi tazminat ödemeye mahkum etmiş olduğu için oyun şirketleri için çok büyük önem taşıdığını beyan etti.

Mahkemenin kararında tazminat miktarını belirlerken davalıların kullandıkları banka hesaplarındaki hesap hareketlerinin dikkate alındığını aktaran Tevetoğlu, “Bilişim ve oyun sektörünün, bu tür hile siteleri ile mücadelesi uzun senelerdir devam ediyor. İlk kere bu şekilde bir tazminat kararı çıkması benzer davalar için oldukça önemli bir gelişmedir. Ek olarak, Türk Ceza Kanunu’na eklenen 245/A maddesi ile de “zararlı yazılım üretmek, satmak, pazarlamak, almak, kullanmak yada bulundurmak” özel bir siber suç olarak düzenlendi ve bu kabahatu işleyenler 1 - 3 yıl hapis ve 5 bin güne kadar adli para cezası ile karşı karşıya kalacaklar. Bu mahkeme kararı ve özel suç düzenlemesi sayesinde hile siteleriyle son aşama etkin bir halde savaşım edilmesinin yolu açılmış oldu” şeklinde konuştu.

Netmarble EMEA CEO’su Barış Özistek, Türk mahkemelerinin verdiği bu kararın Türkiye’deki oyun sektörünün pozitif yönde yönde gelişmesine büyük katkı sağlayacağını söyleyerek, 5 yılı aşkın bir zamandır dijital oyunlarda yapılan sahtecilik ve hile meydana getiren sitelere karşı hukuki mücadeleyi kesinkla ve azimle sürdürdüklerini belirtti.

OYUN mahkeme ceza kapatma cezası tazminat

oyun hileleri oyun hile cezaları oyun haberleri
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Cumhurbaşkanı Öğrencilere Sürpriz Ziyarette Bulundu
Cumhurbaşkanı Öğrencilere Sürpriz Ziyarette Bulundu
Zincirleme Kaza Sonucunda 19 Kişi Yaralandı
Zincirleme Kaza Sonucunda 19 Kişi Yaralandı