Neçirvan Barzani Anma töreninde konuştu

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başbakanı Neçirvan Barzani, referandumu hedeflerine ulaşmada bir araç olarak...

Neçirvan Barzani Anma töreninde konuştu
Neçirvan Barzani Anma töreninde konuştu Seyfullah
Bu içerik 583 kez okundu.

Barzani, terör örgütü DEAŞ'ın Musul'un Sincar kazasındaki Ezidilere saldırmasının 3'üncü sene dönümü dolayısıyla Duhok şehrinde tertip eden anma merasiminde bir konuşma gerçekleştirdi. 

Konuşmasında, IKBY'nin 25 Eylül'de tertip etmek istediği bağımsızlık referandumuna değinen Barzani, şunları dile getirdi: "Bunu üzülerek belirtmem gerekiyor, Irak'ın doğru ve düzgün bir ülke olacağından hiç ümidimiz yok. Irak'la (merkezi hükümetle) tüm yolları tecrübe ettik ancak tamamiyle çaresiz ve umutsuz kaldık. Irak ile yaşadığımız geçmiş deneyimler bizi bu vaziyete getirdi ve haklarımızı alıp, savunabileceğimizin garantisi yok. Bu yüzden beraber hayat ve güvenliğin tedarik edilmesi için hepimizin referandum yoluyla tüm dünyaya kaderimizi atayabileceğimizi göstermemiz gerekli. Bunun da altını çizmem lazım; referandum bizim için bir emel değil ancak daha büyük hedefe erişmemiz için bir araçtır." 

 

Baas Rejimi'nin yıkıldığı 2003 tarihinden sonra Irak merkezi hükümetinin Kürtlere bir hayli vaatlerde bulunduğunu anımsadan Barzani, çok geçmeden Sincar'daki yıkımın olduğunu ifade ederek terör örgütü DEAŞ'la mücadelenin hemen peşinden dolaysız referandum kararı alındığını söyledi. IKBY halkının kendini savunması ve gelişmesi için barışçıl ve demokratik bir şekilde yazgınını atamak istediğini ifade eden Barzani, "Dokümanlarla ortaya çıktı ki, Irak bir devlet gibi bizi savunamıyor veya savunmak istemiyor. Bizim ilerlememizi istemiyor." görüşünü müdafaa etti.

Terör örgütü DEAŞ ile mücadele esnasında Irak merkezi hükümetinin kendilerine silah vermediğini ancak kısa bir müddet içerisinde bir fetva ile kurulan Haşdi Şabi'nin hemen legalleştirilip tüm silahların tedarik edildiğine reaksiyon gösteren Barzani şunları kaydetti: "Irak'ın savunma sistemi içerisinde Peşmerge, muhatap alınmadı. Merkezi hükümet Haşdi Şabi'ye sunduğunu Peşmerge'ye yapmadı. Peşmerge, anayasaya göre Irak'ın savunma sisteminin bir parçası olarak kabul ediliyor. Ancak Haşdi Şabi'nin anayasada bir varlığı yokken, yasalar çiğnenerek tüm olanaklar seferber edildi. Haşdi Şabi'ye karşı olduğumuzu söylemiyoruz. Peşmerge ve Haşdi Şabi, aynı cephede savaştı, peki neden bir yandan Haşdi Şabi yasallaştırılıken, Peşmergenin varlığı ve terörle mücadelesi örtbas ediliyor. İşte bunlar bizim Bağdat ile olan derin yaralarımızdır." 

 

Terör örgütü DEAŞ, 3 Ağustos 2014 tarihinde Musul'un Sincar kazasında yaşayan Ezidilere saldırı tertip edip, kadın ve çocukların da aralarında bulunduğu birçok kişiyi öldürmüştü.

neçirvan barzani ırak kürt bölgesel yönetimi IKBY başkanı
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Cumhurbaşkanı Öğrencilere Sürpriz Ziyarette Bulundu
Cumhurbaşkanı Öğrencilere Sürpriz Ziyarette Bulundu
Zincirleme Kaza Sonucunda 19 Kişi Yaralandı
Zincirleme Kaza Sonucunda 19 Kişi Yaralandı