Mehmet Şimşek Bireysel emeklilik (BES) açıklaması

Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) ve zorunlu trafik sigortasında cayma süresinin uzatılması, vergilerin azaltılması...

Mehmet Şimşek Bireysel emeklilik (BES) açıklaması
Mehmet Şimşek Bireysel emeklilik (BES) açıklaması Seyfullah
Bu içerik 583 kez okundu.

Ekonomiden mesul Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Ferdi Emeklilik Sistemi’nde (BES) otomatik katılım üzerinde bir iki hususta çalıştıklarını belirterek, “Bunlar net değil ham çalışmalar. BES’e katılım yaşı şu anda 18 ve üstü, acaba bunun altına da bu olanağı sağlarsak uzun vadeli tasarrufları daha da artırır mıyız, birinci husus o.

Cayma müddeti üzerinde de çalışıyoruz, acaba orada değişik bir formülasyona girersek, 2 aylık cayma müddetini biraz esnetirsek, belki o vakit bir baskı oluşmaz, yurttaş kazancı, birikimini görür, sistemde kalır” diye konuştu.

İnternet sitesi haberdin'in haberine göre, sistemden çıkanların oranının yüzde 38 olduğuna işaret eden Şimşek, bunların hemen hemen yarısının gönüllü BES hesabı bulunduğunu söyledi.

 

SİGORTADA VERGİ AZALABİLİR

Şimşek, mecburi trafik sigortasında tavan ücret uygulamasına yönelik bir sual üzerine de, “Ben rekabet ve piyasa mekanizmasıyla sistemin çalışmasını seçenek ederim. Bu tavan ücret uygulamalarını doğru bulmuyorum, mecbur bıraktılar bizi. Şirketlerin sürdürülebilirliğini, mali yapılarını biz önem veriyoruz, bu patikada bir fiyatlama olsun. Yükleri ağır, ödenen her 100 liralık primin neredeyse 30-31 lirası vergiye, SOSYAL GÜVENLİK KURUMU kesintilerine vb. gidiyor. Maliye Bakanı’mızla konuşacağız” dedi.

BES Ferdi Emeklilik Sistemi Zorunlu trafik sigortası tertip etme mehmet şimşek

BES bireysel emeklili bireysel emeklilik cayma süresi
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Cumhurbaşkanı Öğrencilere Sürpriz Ziyarette Bulundu
Cumhurbaşkanı Öğrencilere Sürpriz Ziyarette Bulundu
Zincirleme Kaza Sonucunda 19 Kişi Yaralandı
Zincirleme Kaza Sonucunda 19 Kişi Yaralandı