İnternet'ten satışlara düzenleme. Rekabet kurulu açıkladı..

Rekabet Kurulunun internet satışlarına getirilen kısıtlamaları ortadan kaldırmak ve rekabeti artırmak amacıyla yaptığı...

İnternet'ten satışlara düzenleme. Rekabet kurulu açıkladı..
İnternet'ten satışlara düzenleme. Rekabet kurulu açıkladı.. Seyfullah
Bu içerik 489 kez okundu.

Rekabet Müessesesi yetkililerinden edinilen bilgiye göre, Dikey Anlaşmalara Ait Rehber'un aktüellenmesi emeliyle ile başlatılan çalışma dahilinde rekabet hukuku uygulamalarında belirleyen ihtiyaçların giderilmesi ve Avrupa Birliği (AB) mevzuatıyla uyum sağlanması için "internet satışları", "acentelik sözleşmeleri" ve "en çok iltimas edilen müşteri şartı" konularına yönelik tertip etme yapılacak.

İnternet satışlarının pasif satış metodu niteliği taşıdığının belirtilmesiyle hudutlu kalan mevcut tertip etmede, AB Komisyonu'nun yaklaşımıyla karşılaştırıldığında eksikliklerin olduğu belirlendi.

Bu yüzden Rekabet Heyetince rehberde yer alan bir takım izahların değiştirilmesi ve yeni izahların ilave etmesine yönelik "Dikey Anlaşmalara Ait Rehber Krokisi" hazırlanmasına karar verildi.Yeni rehber krokininde, internet satışlarına ait yeni yasaklamalar tanımlanırken, marka imajı, bedavacılık meselesi gibi üreticilerin kaygılarını gidermeye yönelik müsaade edilebilir nitelikteki dikey kısıtlamalara da değiniliyor.

 

 E TİCARETE 'GÜVEN DAMGASI' E-TİCARETTE BAŞARILI OLMANIN YOLLARI

"HER BAYİ İNTERNET SATIŞI YAPMA HAKKINA SAHİP"Prensip olarak her bayi ve distribütörün internet üzerinden satış yapabilme hakkına sahip olması gerektiğine işaret edilen rehber krokinine göre, pasif satışlar dahilinde ele alınan internet satışlarına yönelik sınırlamalar inceleme konusu dikey anlaşmayı grup muafiyeti kapsamı dışına çıkaracak ve pasif satışın engellenmesiyle eşdeğer kabul edilecek.

Bu kapsamda, dağıtıcının, başka bir dağıtıcının bölgesinde bulunan müşterilerin kendi internet sitesine ulaşımlarını ve satışlarını kısıtlaması veya bu müşterilerin, üreticinin veya diğer dağıtıcının sitesine yönlendirilmesi engellenecek.

Dağıtıcının, müşterinin kredi kartı adres bilgisinden, adresin dağıtıcının bölgesinde olmadığını fark etmesi vaziyetinde işlemi sonlandırması, internet üzerinden yapılan satışların toplam satışlara oranına ilişkin kısıtlama getirilmesi, dağıtıcının internet üzerinden tekrar satışa sunacağı ürünler için fiziki satış noktalarında arz edilecek ürünlere mukayese et daha yüksek ücret ödemesinin kararlaştırılması, pasif satışın engellenmesi olarak kabul edilecek.Mevzubahis sınırlamalar yoluyla belli bir bölgeden veya müşteri grubundan gelen online taleplerin karşılanmasının engellenmesi, internet kanalı için maksimum satış oranı belirlenmesi ağır sınırlama olarak kabul edilecek.

 SEPETE TÜRKİYE’Yİ KOYDU 5 MİLYAR DOLARA HALKA AÇILDI  MARKAFONİ'Yİ SİVASLI İŞADAMI SATIN ALDI

KROKİ 11 EYLÜL'E KADAR KAMUOYU GÖRÜŞÜNE AÇIK

Diğer taraftan sağlayıcı, satış kanalı olarak internetin kullanımına yönelik bazı koşullar öngörebilecek. Sağlayıcı, ürünlerinin satışa sunulduğu internet sitesine ilişkin kalite şartları getirebileceği gibi internetten alışveriş yapan tüketicilere belli hizmetlerin sunulmasını koşul koşabilecek veya fiziki satış noktasına sahip olma yükümlülüğü getirebilecek. Ayrı olarak sağlayıcı, alıcının belirli standart ve şartları karşılayan "satış platformları" üzerinden satış yapmasını isteyebilecek.

Öngörülecek şartların, direk veya endirekt olarak internet satışlarının engellenmesine kapı aralamaması gerekecek.Sağlayıcı tarafından öngörülen koşulların alıcıların dağıtım kanalı olarak interneti kullanmasını caydırıcı nitelikte olması halinde, bu şartlar ağır sınırlama olarak değerlendirilebilecek.Kamuoyu görüşüne açılan krokiye ait teklif ve değerlendirmeler, 11 Eylül'e kadar "duzenleme@rekabet.gov.tr" e-posta adresine gönderilebilecek.

e ticaret rekabet kurrulu internet satışı
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Muğla'da Temizleme Çalışmalarında Bizans Mezarlığı Bulundu
Muğla'da Temizleme Çalışmalarında Bizans Mezarlığı Bulundu
Hadise’nin Sahibi Olduğu Mekan Cep Yakıyor
Hadise’nin Sahibi Olduğu Mekan Cep Yakıyor