Metin2 tartışması sürüyor! Metin2 Yasaklanacak mı ?

Esenyurt’ta, bilgisayar başında cansız bedeni bulunan 13 yaşındaki Hakan Ekinci’nin intihar ettiğini,...

Metin2 tartışması sürüyor! Metin2 Yasaklanacak mı ?
Metin2 tartışması sürüyor! Metin2 Yasaklanacak mı ? Seyfullah
Bu içerik 997 kez okundu.

Haberdin, Esenyurt’ta, bilgisayar başında cansız bedeni bulunan 13 yaşında olan Hakan Ekinci’nin hayatına kıydığını, “Metin2 intihara götürmüş” başlığıyla manşetine taşıdı. Gözler, 2009 seneninde Erzurum’da Musa Kang’ın (13) öldürülmesi olayında isimi geçen oyuna çevrildi. Uzmanlar bu konuda değişik görüşler ileri sürdü. Sıhhat Bilimleri Üniversitesi Gülhane Tıp Fakültesi öğretim azası Doç. Dr. Ümit Aydoğan, internetten oynanan oyunların çocuklarda yalnızlık, sosyal problemler, içe kapanma ve oyunun muhtevanına göre kişilik bozukluklarına kapı aralayabileceğini bildirdi. Aydoğan, Türkiye İstatistik Müessesesi’nun (TÜİK) 2013 seneninde 6-15 yaş grubu çocuklar üzerinde yaptığı bir araştırmaya göre, çocukların bilgisayar kullanımına vasati 8 yaşında başladığını ve yüzde 79.5’inin internete oyun oynamak için girdiğinin belirlediğini anımsattı.

Hakan’ın ölümü intihar çıktı En son şiddet içeren Metin2 oyununu oynadığı belirlenen ve bilgisayar başında boynunda sargı beziyle ölü bulunan 13 yaşında olan Hakan’ın hayatına kıydığı anlaşıldı İlk tespitler çocuğun intiharını ortaya koyarken, aile ‘cinayet’ iddiasını sürdürüyor ‘AİLE KONTROLÜ EHEMMİYETLİ’ Bilişim Sistemleri Danışmanı Füsun Sarp Nebil ise oyunun dolaysız olarak intihara neden olmayacağını belirterek “Çocuğun oyun yüzünden hayatına kıymış olma ihtimali çok düşük. Bir insan kendi kendini bu şekilde boğamaz. Evet Metin2 oyunu şiddet içeriyor. Fakat bu bir çocuğu intihara meyil ettirecek düzeyde bir şiddet değil. Amerika ve Avrupa’daki araştırmada, şiddet içeren oyunların faydalı olduğu neticesi da çıktı. O oyunlar çocuğun adrenalinini ve korkusunu alıyor. Ancak burada oyun aracılığıyla birileriyle iletişime geçmiştir. Bunların yol açmış olması olasıdır. Oyunun aile kontrolünde olması da çok ehemmiyetli” diye konuştu.

SOSYAL MEDYADA KONUŞULDU

Sosyal medyada haberle alakalı yer alan bir takım açıklar şöyle oldu:- Kan dahi göremeyeceğiniz bir oyuna “Karanlık” diyenleri gönülden kutluyorum.- Ben 10 senedir oynuyorum, bir şey olmadı. - Bağımlılık tesiri uzun müddet sonra geçiyor. Mayıs ayında bıraktım. Başlamak isteyenlere önermem, uzak dursunlar.

metin 2 intihar metin 2 oyunu metin 2 yasaklandımı
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yaşlı Kadının Cesedinin Yerini Torunu Gösterdi
Yaşlı Kadının Cesedinin Yerini Torunu Gösterdi
Mehmet Özdilek Sivasspor maçından galibiyetle ayrılmak istiyor
Mehmet Özdilek Sivasspor maçından galibiyetle ayrılmak istiyor