ÖSYM'den 2017 LİSANS YERLEŞTİRME SINAVI SONUCLARI AÇIKLANDI MI ?

Twitter hesabında cevapladı. 26 Temmuz'da müracaatlar biterken, neticelerin hafta içi izah edeceği zannediliyordu, imtihan merkezi neticeleri izah etmedi. Sosyal medyada, sınav merkezinin sessizliği çığ gibi büyürken, 4 Ağustos'ta sınav merkezi neticelerin izah edeceği tarihi belirledi.

ÖSYM'den 2017 LİSANS YERLEŞTİRME SINAVI SONUCLARI AÇIKLANDI MI ?
ÖSYM'den 2017 LİSANS YERLEŞTİRME SINAVI SONUCLARI AÇIKLANDI MI ? Seyfullah
Bu içerik 810 kez okundu.

ÖSYM'den 2017 LİSANS YERLEŞTİRME SINAVI seçenek neticeleri ile ilgili ilk sefer izah. LİSANS YERLEŞTİRME SINAVI seçenek neticelerine konusunda ÖSYM 'ne vakit izah edecek' sualine cevap verirken, "saat kaçta" sualine suskun kaldı. Bir hayli talebe tarafından tenkitlen imtihan merkezi, Cuma günü suskunluğunu bozarken, izah etme saatini paylaşmadı. Diğer taraftan Yüksek Öğretim müessesesi, üniversite kayıtları ne vakit başlıyor suali için resmi bir izah yaptı. Üniversiteyi kazananlar iki yerden kayıt yaptırabilecekler: e-Devlet ve üniversite.

 

Twitter hesabında cevapladı. 26 Temmuz'da müracaatlar biterken, neticelerin hafta içi izah edeceği zannediliyordu, imtihan merkezi neticeleri izah etmedi. Sosyal medyada, sınav merkezinin sessizliği çığ gibi büyürken, 4 Ağustos'ta sınav merkezi neticelerin izah edeceği tarihi belirledi.

 

 

Sonuçlar 8 Ağustos 2017 tarihinde izah edecek. Sınav merkezi neticelerin saat kaçta izah edeceği ile ilgili bir açıklama yapmadı. Neticelerin mesai saati bitimiyle izah etmesi bekleniliyor.

Tercih neticelerinin izah edeceği siteye gitmek için tıklayınız


Yerleştirme neticeleri izah etme tarihine dair ehemmiyetli bilgi

Üniversite kayıtları ne zaman başlıyor?

Yüksek Öğretim müessesesi, 2017 senesi için Üniversite kayıtlarının internet üzerinden 11 Ağustos 2017 tarihinde başlayacağını duyurdu. İnternet üzerinden müracaatlar, e-Devlet üzerinden yapılıyor. e-Devlet sitesinde Yükseköğretim Heyeti Başkanlığı sayfasında yapılacak. 

İnternet üzerinden müracaatlar nasıl yapılır? 

YÖK'ün internet üzerinden yapılacak işlemlere dair ehemmiyetli anımsatmaları

1. Devlet yükseköğretim müesseseleri, dileyen öğrenciler için e-devlet kapısından kaydolma olanağı sunacaklardır.
2. Elektronik kayıt öğrenci için zaruri olmayıp isteğe bağlıdır. Elektronik kaydı tercih etmeyen veya zorunlu nedenlerle elektronik kaydı yapılamayan öğrenciler yerleştiği yükseköğretim müessesenine müracaat edecektir.
3. Elektronik kayıt işlemi 2017-2018 öğretim dönemi için ÖSYM den tedarik edilecek yerleşen verisi içerisindeki öğrencileri kapsayacaktır. ÖSYM yerleşen verisine YÖKSİS üzerinden ulaşılabilecektir.

Sınav merkezi neticeleri açıklamadan internet üzerinden müracaatlar yapılamayacaktır

4. Elektronik kayıt tarihleri, ÖSYM yerleştirme neticelerinin izah etmesinden sonra duyurulacaktır,
5. Elektronik kayda, özel beceri programları ile yükseköğretim müesseselerince elektronik kaydı uygun görülmeyen programlar (sıhhat raporu isteyen programlara gibi) ile açıköğretim programları dâhil edilmeyecektir.
6. Yerleşen adaylar e-devlet şifreleri ile https://www.turkiye.gov.tr adresine giriş yaparak Yükseköğretim Heyeti Başkanlığı bölümünden kayıt işlemleri yapabileceklerdir.

Mezuniyet Vesikası almadan internet üzerinden kayıt yaptırılabilir mi?

7. Asker Alma Dairesinden askerlik vaziyet bilgisi ve Ulusal Eğitim Bakanlığından lise mezunu olup olmadığına konusunda bilgi ekran kayıdında yer alacaktır. Askerlik vaziyeti kayıt olmalarına mani olmayacaktır. Ancak; Ulusal Eğitim Bakanlığından lise mezuniyet bilgisi alınamayan talebeler elektronik kayıt yapamayacak ve yerleştiği Yükseköğretim Müessesenine yönlendirileceklerdir. Ulusal Eğitim Bakanlığından mezuniyet bilgisi alınan talebeler için elektronik kayıtta talebenin yerleşme bilgileri, ÖSYM verisinden otomatik olarak gelecektir.
8. Rastgele bir yükseköğretim müesseseninde kayıtlı talebeler, elektronik kayıt ekranında kaydı yapılmayarak yerleşmiş olduğu Yükseköğretim Müessesenine yönlendirileceklerdir.
9. Kaydını bitiren talebeler kayıt olduklarını gösterir barkotlu çıktı da alabileceklerdir.
10. Kayıt olanlara ait bilgiler YÖKSİS üzerinden günlük olarak alınabilecektir.
11. Kayıt işlemini elektronik ortamda yapan talebeler elektronik kayıt ekranında veya üniversitenin internet sitesinde duyurduğu tarihlerde ders kaydına gelecekler ve ilanda belirtilen dokümanları sunmaları ve diğer koşulları sağlamaları durumunda ders kaydı yapabileceklerdir.

YÖK uyarıyor!

Üniversiteye internet üzerinden kayıt yaptırmak isteyen öğrenciler için tarih aralığı 11 Ağustos - 16 Ağustos. 16 Ağustos 2017 tarihinden sonra internet üzerinden kayıt yaptıralamayacaktır.

lys sonuçları lys acıklandımı lys saat kaçta acıklanacak
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Cumhurbaşkanı Öğrencilere Sürpriz Ziyarette Bulundu
Cumhurbaşkanı Öğrencilere Sürpriz Ziyarette Bulundu
Zincirleme Kaza Sonucunda 19 Kişi Yaralandı
Zincirleme Kaza Sonucunda 19 Kişi Yaralandı