Ay tutulması saat kaçta nereden izlenir ?

Ay tutulması, bu akşam gerçekleşecek ve Türkiye'den de izlenebilecek. Peki Ay tutulması saat kaçta? Ay tutulması...

Ay tutulması saat kaçta nereden izlenir ?
Ay tutulması saat kaçta nereden izlenir ? Seyfullah
Bu içerik 612 kez okundu.

Bilhassa gökbilimciler tarafından büyük merakla beklenen ve 2017'nin dikkat çekici tabiat olaylarından olan Ay tutulması, Türkiye'den de izlenebilecek. Peki Ay tutulması saat kaçta? Ay tutulması nereden izlenebilecek? İşte ayrıntılar...

AY TUTULMASI SAAT KAÇTA?

Kendi yörüngesinde dönen Ay'ın kısmen Dünya'nın gölgesine girmesiyle oluşturduğu Ay tutulması, dünyanın bir hayli bölgesinden çıplak gözle izlenebilecek.

Türkiye'den de gecenin ilerleyen saatlerinde izlenebilecek olan Ay tutulması, saat 20:23'te başlayacak ve 22:18'de bitecek. Takriben 2,5 saat sürecek olan Ay tutulması öncesinde yurttaşlar büyük heyecanla bu tabiat olayının gerçekleşmesini bekliyor.

Tutulma sırasında Ay Oğlak Takımyıldızının önünde olacak.

18:50 Kısmi Tutulma Başlangıcı

20:22 Parçalı Tutulma Başlangıcı

21:20 En yüksek Tutulum

22:18 Parçalı Tutulma Sonu

23:50 Kısmi Tutulma Sonu

Bu akşam alana gelecek olan Ay tutulması, gölge konisi olarak da alandırılıyor ve "tam tutulma" şeklinde değil, "parçalı tutulma" şeklinde gerçekleşecek. Tutulmanın en net gözlemi, Rusya'dan yapılacak. Diğer taraftan Asya, Pasifik, Avrupa ve Ortadoğu gibi çeşitli bölgelerden de Ay tutulması izlenebilecek.

En son Ay tutulması 28 Eylül 2015 tarihinde gerçekleşmiş ve büyük alakayla izlemişti. Bu akşam gerçekleşecek olan Ay tutulmasının hemen peşinden bir sonraki Ay tutulması da 27 Temmuz 2018 tarihinde gerçekleşecek.

 AY TUTULMASI NEDİR?

Ay, malum kendi yörüngesinde belirli bir düzende dönmektedir. Ancak bir takım vakit Dünya'nın gölgesine girmektedir. Olan bu olaya Ay tutulması denir ve Dünya'nın gölgesine giren Ay, Güneş'in parlaklığını kaybetmesinden dolayı kararır.

Dünya, Ay ve Güneş'in bir takım fark vaziyetleri kısmi Ay tutulmasını sağlar. Bu vaziyetlerde Ay'ın üzerine Dünya'nın tam gölgesi değil, kısmi gölgesi düşer.

Ay tutulması çoğunlukla senede iki kere ortaya çıkar. Bir takım özel vaziyetlerde Ay tutulmasının hiç ortaya çıkmadığı veya üç kez ortaya çıktığı da olabilir.

Atmosferik koşullara bağlı olarak Ay tutulması esnasında Ay'ın rengi değişebilir. Dünya çevreninde kırılan ışıklarda mavi renk yutulur ve kırmızı renk yansıtılır. Böylelikle Ay, acayip bir bakır rengine bürünebilir.

ay tutulması Ay tutulması saat kaçta ay tutulması 2017
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Cumhurbaşkanı Öğrencilere Sürpriz Ziyarette Bulundu
Cumhurbaşkanı Öğrencilere Sürpriz Ziyarette Bulundu
Zincirleme Kaza Sonucunda 19 Kişi Yaralandı
Zincirleme Kaza Sonucunda 19 Kişi Yaralandı