TEOG tercih sonuçları açıklandı! İşte sonuçlar

Milyonlarca sekizinci sınıf öğrencisinin beklediği TEOG yerleştirme sonuçları açıklandı. Öğrenciler hangi liseye...

TEOG tercih sonuçları açıklandı! İşte sonuçlar
TEOG tercih sonuçları açıklandı! İşte sonuçlar Seyfullah
Bu içerik 554 kez okundu.

Sekizinci sınıf talebelerinin lise yerleşimleri için katılım sağladığı TEOG imtihanının hemen peşinden seçenek evresi başlamış ve talebeler TEOG'dan ele geçirdikleri puanlarına uygun olan liseler için seçenek yapmıştı. TEOG seçenek neticeleri (yerleştirme neticeleri)Ulusal Eğitim Bakanlığı tarafından ulaşıma açıldı. Peki TEOG tercih neticeleri nasıl öğrenilir? İşte ayrıntılar...

TEOG TERCİH NETİCELERİ (2017)

TEOG TERCİH NETİCELERİ İÇİN TIKLAYINIZ

İmtihana 1 milyon 192 nin 660 talebe katıldı. Tercih yapan 935 bin 241 öğrenci yerleşti. 173 bin 83 öğrenci tercih yapmadı.

Milyonlarca öğrencinin büyük heyecanla beklediği TEOG tercih neticeleri, Ulusal Eğitim Bakanlığı tarafından izah etti. Öğrenciler, Ulusal Eğitim Bakanlığı web sitesi üzerinden TEOG tercih neticelerini ve hangi liseyi kazandığını görüntüleyebilecekler.

 

Malum TEOG, 26-27 Nisan 2017 tarihlerinde ülke genelinde iki seansta gerçekleştirilmiş ve 31 Mayıs 2017 tarihinde TEOG imtihan neticeleri ulaşıma açılmıştı.

Sınav neticelerini öğrenen öğrenciler için başlayan TEOG tercih süreci, bugün MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI'in tercih neticelerini izahıyla bitti. Talebeler, bu evreden sonra yerleştirildikleri liseye kayıt işlemlerini gerçekleştirecek.

Ulusal Eğitim Bakanlığından yapılan izahta, önceden ortaöğretim müesseselerine geçiş uygulaması seçenek ve yerleştirme rehberinde 11 Ağustos tarihinde duyuru edileceği ilanlan liselere yerleştirme neticelerinin, yapılan yoğun çalışma neticeninde, öne çekilerek bugün izah ettiği vurgulandı.

SEÇENEK YAPTIĞI HALDE YERLEŞEMEYEN TALEBELER NE YAPACAK?

2016-2017 eğitim ve öğretim senesi temel eğitimden orta öğretim müesseselerine geçiş dahilinde 8'inci sınıfı başarıyla bitiren ve merkezi ortak sınavlarına giren öğrencilerden 14-24 Temmuz tarihlerinde bir ortaöğretim müessesenine yerleştirilmek üzere tercih alındığı belirtilerek,"Bu neticelere göre 1.192.660 öğrenciden 1 milyon 19 bin 577 kişi tercih yapmış, 173 bin 83 öğrenci de tercih yapmamıştır. Tercih yapan öğrencilerden 935 bin 241'i tercihlerinden birine yerleşmiştir. Bu vaziyette tercih yapan öğrencilerin yüzde 91,73'ü tercihlerinden birine yerleşmiştir" denildi.

Tercih yaptıkları halde tercihlerinden birine yerleşemeyen öğrenciler açık öğretim müesseselerine yerleştirildiği kaydedilen izahta, açık öğretim müesseselerine yerleştirilen öğrencilerin istemeleri hâlinde yerleştirmeye asal nakil müracaatında bulunabilecekleri dile getirildi.

ESAS NAKİL MÜRACAATLARI NE VAKİT YAPILACAK?

Öğrencilerin 14-18 Ağustos, 21-25 Ağustos ve 28 Ağustos-6 Eylül tarihlerinde saat 17.00'ye kadar yerleştirmeye esas nakil müracaatında bulunabilecekleri belirtildi. İzahta, "Yerleştirmeye esas nakil müracaatları, rastgele bir örgün ortaokul müdürlüğünden boş kontenjan koşulu aranmaksızın yapılabilecektir. Öğrenciler yerleştirmeye esas nakil müracaatında 3 tercih yapacak ve bu tercihlerini bir ortaokul müdürlüğünden onaylatacaklardır.

Alınan tercihler doğrultusunda yerleştirmeye asal nakiller YEP üstünlüğüne göre merkezî olarak yapılacaktır. Yerleştirmeye asal nakil neticeleri ise 18 Ağustos, 25 Ağustos ve 6 Eylül tarihlerinde duyuru edilecektir" denildi.

teog seçenek neticeleri TEOG Neticeleri TEOG Yerleştirme Neticeleri milli eğitim bakanlığı TEOG

teog tercihleri teog sonuclari
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Cumhurbaşkanı Öğrencilere Sürpriz Ziyarette Bulundu
Cumhurbaşkanı Öğrencilere Sürpriz Ziyarette Bulundu
Zincirleme Kaza Sonucunda 19 Kişi Yaralandı
Zincirleme Kaza Sonucunda 19 Kişi Yaralandı