Ehliyet sınav sonuçları ne zaman açıklanacak ?

29 Temmuz'da yapılan ehliyet sınavının ardından adaylar sonuçları bekliyor. Peki ehliyet sınav sonuçları ne zaman...

Ehliyet sınav sonuçları ne zaman açıklanacak ?
Ehliyet sınav sonuçları ne zaman açıklanacak ? Seyfullah
Bu içerik 604 kez okundu.

 

 

 

Ulusal Eğitim Bakanlığı tarafından 29 Temmuz 2017 tarihinde gerçekleştirilen ehliyet imtihanının hemen peşinden sürücü adayları merakla "ehliyet imtihanı neticeleri ne vakit izah edecek?" diye soruyor. Konuyla alakalı MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI tarafından yayınlanan takvimde ehliyet imtihanı neticelerinin ne zaman izah edeceği bulunuyor. İşte ayrıntılar...

EHLİYET İMTİHANI NETİCELERİ NE ZAMAN İZAH EDECEK?

22 Mayıs 2017 tarihinde müracaatları alınan ve 29 Temmuz 2017 tarihinde de imtihanı yapılan ehliyet imtihanı için sürücü adaylar neticeleri bekliyor. İmtihanda suallen 50 suale yanıt veren sürücü adaylarından 35 doğru yapan imtihanı geçecek.

Ulusal Eğitim Bakanlığı tarafından yayınlanan takvime göre, ehliyet imtihanı neticeleri 10 Ağustos 2017 tarihinde Ulusal Eğitim Bakanlığı'nın web sitesi üzerinden izah edecek.

Direksiyon imtihanı tarihleri, Ulusal Eğitim Bakanlığı tarafından sürücü kurslarına bildirilmektedir. Adaylar, direksiyon imtihanının ne zaman yapılacağını bulundukları sürücü kursundan öğrenebilirler.

Direksiyon imtihanı yapılırken adayın yanında direksiyon hocası, adayın arkasında ise Ulusal Eğitim Bakanlığı'nın yönlendirdiği hocalar bulunmaktadır.

DİREKSİYON İMTİHANINDA DİKKAT EDİLMESİ ŞART OLAN HUSUSLAR Aday sürücü koltuğuna oturmadan önce heyecanını yenmeli ve konstantre içinde olmalıdır. Direksiyon imtihanına giren aday, kontağı çalıştırmadan önce yapması gerekenler: Koltuk ayarlaması, aynaları ayarlaması, aday manuel vitesli bir arabada imtihana girecekse vitesi boşa alması. Arabayı çalıştırdıktan sonra adayın yapması gerekenler: Aday kolunu pencere tarafına uzatmamalı, her iki eliyle direksiyona hakim olmalı. Hız hudutlarına göre arabayı kullanmalı (ne çok yavaş, ne çok hızlı). Aday yanındaki hocasıyla ve arkadaki görevlilerle konuşmamalı, sual sorulduğunda gözlerini yoldan ayırmadan cevaplamalı. Şerit değiştirmede hızlı hareket etmemeli; ilk önce geçeceği şerite doğru sinyal vermeli ve yan aynalardan o şeriti kontrol etmeli (Görevlilerin en çok dikkat ettiği vaziyet), diğer şerite geçerken direksiyonu hemen çevirmemeli, yavaşça hareket etmeli. Direksiyon imtihanında aday arabanın içinde 30 dakika kalmışsa, imtihanı geçmiş demektir. 30 dakikadan önce şayet aday arabadan indirildiyse, imtihanı geçersiz olarak görülmektedir. EHLİYET İMTİHANINA KAÇ KERE GİRİLİR?

Ehliyet imtihanına girmek isteyen sürücü adayları toplamda 4 kez teorik imtihana, 4 kez uygulama imtihanı (direksiyon imtihanı) girme hakkı vardır. Şayet aday imtihan döneminde mazeretsiz şekilde imtihana girmezse bir hakkını kullanmış sayılmaktadır. İmtihana mazereti hasebiyle giremeyen adayların vaziyeti yönetmelikte belirtilmiştir. Şayet sürücü adayı 4 imtihan neticeninde başarısız olursa, kursu tekrar etmek zorunda kalır. Teorik imtihanda başarılı olan adaylar 4 kez direksiyon imtihanına girme hakkına sahip. Direksiyon imtihanında 4 kez başarısız olunduğu takdirde kursa, direksiyon eğitim fiyatını ödeyerek ve mecburi direksiyon eğitim saati doldurularak 4 kez daha imtihana girme hakkı verilecektir. Tüm bunlar göz önüne alındığında sürücü adayı 4 kez teorik imtihana, teorik imtihandan başarılı olduktan sonra, 4+4 toplam 8 kez direksiyon imtihanına girebilir.

 

ehliyet sınav sonuçları ehliyet sonuçları ne zaman açıklanacak
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Cumhurbaşkanı Öğrencilere Sürpriz Ziyarette Bulundu
Cumhurbaşkanı Öğrencilere Sürpriz Ziyarette Bulundu
Zincirleme Kaza Sonucunda 19 Kişi Yaralandı
Zincirleme Kaza Sonucunda 19 Kişi Yaralandı