Topbaş'tan sağanak yağış uyarısı! Uyarıları dikkate alın

İstanbul da dahil Marmara bölgesinde kuvvetli sağanak yağış gerçekleşebileceğini belirtti

Topbaş'tan sağanak yağış uyarısı! Uyarıları dikkate alın
Topbaş'tan sağanak yağış uyarısı! Uyarıları dikkate alın Seyfullah
Bu içerik 608 kez okundu.

Kadir Topbaş ilk olarak son zamanlarda parasal zararlara sebep olan aşırı yağışlar ile ilgili yurttaşları uyardı.

Dünyada global bir ekolojik kıyametten söz edildiğini aktaran Topbaş, "Paris'teki Abuhava Doruğu'nde bu ifade edildi. Seyyaremiz, 7,5 milyar insan, seyyaresi doğru kullanmadığı için ciddi tehlike sinyalleri vermekte. Ne yazık ki abuhavalarda ön görülemeyen ciddi değişimler ortaya çıkmakta. Yalnızca bölgemizde değil, Avrupa'da, Latin Amerika'da, Kuzey Amerika'da Asya Pasifik'te ve her bölgede değişik neticelerle karşılaştığımız meteorolojik olaylar akım etmekte. İnsanoğlu olarak önlemler alıyoruz fakat tabiatı kirletirsek, itibar etmezsek neticeleri da çok can yakıcı olmakta. Bunun örneklerini bir hayli yerde yaşadık." dedi.

İBB Başkanı Kadir Topbaş'tan sağanak yağış izahı

'Yurttaşlarımız teyakkuzda olsun'

Topbaş, İstanbul'da iki sefer büyük sağanak görüldüğünü anımsadarak, şöyle devam etti:

"Şu anda uzmanlar, 'Bu saatlerde dışarıda olmayın' diye uyarıyorlar. Biz işimizin başındayız. Şehre ve insanlığa hizmet vermek hesabına giderek yarıştığımız için tabii ki çalışıyoruz. Ancak bu ikazları yurttaşlarımızın dikkate almasını istiyoruz. Yurttaşlarımız dikkat etsinler. Başka ikazlar da gelmekte. Çok aşırı sıcakların ortaya çıkardığı basınç farklıkları, Meteorolojinin verdiği bilgilere göre, önümüzdeki hafta veya gelecekteki vakit dilimi içerisinde yeniden aşırı yağışlar gelebilir. Belediye olarak dere ıslah çalışmalarına yoğun şekilde devam etmekteyiz. Önceden problemlerin yaşandığı Cendere Deresi'nde, ıslah ettiğimizden beri artık taşkınlar ve buna bağlı meseleler yaşanmıyor."

"Adaletin güveylerle sınavı"

Pek çok derenin ıslah edildiğini ayrı olarak ciddi ehemmiyetler aldıklarını ve almaya devam ettiklerini ancak afet boyutundaki sağanağın önüne geçmenin çok kolay olmadığını vurgulayan Topbaş, yurttaşların teyakkuz halinde olmasını isteyerek, şunları kaydetti:

"Bu bakımda bize düşen görevleri yapıyoruz. Yurttaşlarımızı da teyakkuz halinde olmaları konusunda uyarıyoruz. Şunu dile getirmek isterim. Türkiye'de bir mahalli idare anlayışını Sayın Reisicumhurumuz Recep Tayyip Erdoğan'ın belediye başkanlığı döneminde başlattık. O dönemlerde "çöp-çamur-çukur dediğimiz zaman diliminde yollardan geçilmez, 35 yaş altı bunu bilmeyecektir, bilemez de. Çöpler toplanamazdı. Su problemi vardı. İstanbul ayrılınıyordu."

sağanak yağış istanbulda yagmur metoroloji
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Cumhurbaşkanı Öğrencilere Sürpriz Ziyarette Bulundu
Cumhurbaşkanı Öğrencilere Sürpriz Ziyarette Bulundu
Zincirleme Kaza Sonucunda 19 Kişi Yaralandı
Zincirleme Kaza Sonucunda 19 Kişi Yaralandı