Avrupa Birliği Türkiye Arasında kriz!

AB’nin Türkiye’ye üyelik müzakereleri kapsamında vermesi gereken 4.5 milyar Euro’luk kaynak tehlikeye girdi

Avrupa Birliği Türkiye Arasında kriz!
Avrupa Birliği Türkiye Arasında kriz! Seyfullah
Bu içerik 572 kez okundu.

TÜRKİYE ile Avrupa Birliği (AB) arasında normalleşme için diyalog süreçleri başlatılıp toplantılar yapılırken gerilim dinmiyor. İki taraf arasında bu sefer de katılım öncesi aday ülkelere yapılan mali yardımların (IPA) kesilmesi krizi çıktı. Bu kriz hasebiyle AB’nin Türkiye’ye 2020 seneye kadar çeşitli projeler için vereceği 4.5 milyar Euro yardım tehlikeye girdi. Ankara, IPA fonlarıyla alakalı AB’den yapılan izahlara reaksiyonlu.

‘AB, IPA’YI ÖDEMEYECEK’

AB Komisyonu Bütçe ve İnsan Kaynaklarından Mesul Komiseri Günther Oettinger, evvelki gün AB’nin Türkiye’ye ödemeyi tasarıladığı takriben 4.5 milyar Euro meblağındaki azalığa hazırlık yardımını ödeyeceğini düşünmediğini belirtti. Oettinger, “Bu fonun, Türkiye’yi Avrupa’ya yaklaştıracak projeler geliştirmek için kullanılması öngörülüyordu. Sözgelişi hâkim, savcı ve gazetecilerin eğitilmesi gibi. Türkiye’de politik alanda yaşanan gelişmelere bakılırsa bu tür projeler geliştirmeye devam edileceğini düşünemiyorum” demişti.

 

Gazete Habertürk'ten Bahar Bakır'a konuşan üst düzey diplomatik kaynaklar, IPA fonunun kesilmesinin, Avrupa Meclisi’nun tavsiye kararlarından biri olduğunu, kararın Avrupa Komisyonu’nda alınabileceğini belirtti.

‘SİYASİ OLUR’

Kaynaklar, “Şayet komisyon bu süreci işletirse, IPA fonları kesilebilir. Fakat Ankara bunu, süreci koparmak için atılmış bir adım olarak görür ve kendi tasarınını devreye sokar. Bu istikamette alınacak bir karar tamamiyle siyasi olur. ‘Türkiye’yi AB’de istemiyoruz’ demek olur” değerlendirmesinde bulundu. Kaynaklar, bu fonla yürütülen projelerin aksamasının hem Türkiye’yi hem de AB’yi negatif etkileyeceğini söyleyerek, “Böyle bir vaziyette mesela Erasmus programı olmayacak, bu çok sayıda Türk yurttaşını olumsuz etkileyecek. Diğer taraftan AB firmaları ve işgücü Türkiye ile iş yapma yeteneğini yitirecek. Ne olursa olsun, AB’nin alanda kendisini somut olarak gösterdiği alandan çekmesi en çok yeniden kendisine zarar verir. Biz bu projeleri parasal olanaklarımızla da gerçekleştirebiliriz” dedi.

 

ERASMUS OLUMSUZ ETKİLENECEK 

IPA fonlarının kesilmesi halinde, bundan etkilenecek programlar ve alt projeler arasında şunlar bulunuyor:

- Erasmus: Ferdi kabiliyetlerin ve istihdam edilebilirliğin artırılmasının yanı sıra eğitim, öğretim ve gençlik faaliyetlerinin modernize edilmesi programı.

- Ufuk 2020: Tüm alanlardaki Ar-Ge ve inovasyon projelerinin desteklendiği AB programı.

- COSME: İşletmelerin ve KOBİ’lerin rekabet edebilirliği programı.

- Fiscalis 2020: Vergilendirme ve vergi denetimi alanlarında çalışan kamu personelinin AB müktesebatı ile uyumunun yakalanması projesi.

- İstihdam ve Sosyal Yenilik: Sürdürülebilir istihdam, sosyal dışlanma ve fakirlikle mücadele ile çalışma koşullarının iyileştirilmesi pojesi.

- Sivil Savunma Mekanizması: İnsan ve tabiat kaynaklı yıkımlarda işbirliği ve koordinasyonun iyileştirilmesini amaçlayan bir proje.

- Gümrükler 2020: Gümrüklerin iyileştirilmesi için geliştirilmiş bir program.

9 ALANDA FON VERİYOR

TÜRKIYE’ye sağlanacak fonlar “Demokrasi ve Yönetişim”, “Adalet, İçişleri ve Temel Haklar”, “Eriştirme”, “Etraf ve Abuhava”, “Enerji”, “Rekabetçilik ve Yenilik”, “İstihdam, İnsan Kaynaklarının Gelişimi ve Sosyal Siyasetler”, “Tarım ve Kırsal Kalkınma”, “Yerel ve Hudut Ötesi İşbirliği” alanındaki projelerde kullanılıyor. Aday ülkeler arasında en çok fonu Türkiye alıyor.

AB

ab avrupa birliği erasmus
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Cumhurbaşkanı Öğrencilere Sürpriz Ziyarette Bulundu
Cumhurbaşkanı Öğrencilere Sürpriz Ziyarette Bulundu
Zincirleme Kaza Sonucunda 19 Kişi Yaralandı
Zincirleme Kaza Sonucunda 19 Kişi Yaralandı