Cami Halısı

Camiler bizim kutsal saydığımız ibadet alanlarımız dolayısıyla temizliği ve de bakımlı olması önemli bir konudur. Bu durumda camide kullanılan cami halılarının da temizliği vazgeçilmez bir konudur. Peki, cami halılarının desenleri ve onların kullanımlarının ne şekilde olduğunu biliyor muyuz?

Cami Halısı
Cami Halısı Seyfullah
Bu içerik 826 kez okundu.

Cami Halısı

Camiler bizim kutsal saydığımız ibadet alanlarımız dolayısıyla temizliği ve de bakımlı olması önemli bir konudur. Bu durumda camide kullanılan cami halılarının da temizliği vazgeçilmez bir konudur. Peki, cami halılarının desenleri ve onların kullanımlarının ne şekilde olduğunu biliyor muyuz? Cami halısı kültürlere göre değişiklik gösterirler. Türk kültürüne baktığımız da farklı motif ve renklerle karşımıza çıkar. Arap kültüründeki motifleri de camilerimizde görmek mümkün dolayısıyla burada her model ve renkten de bahsetmek yerinde olacaktır.

Cami halısı seçerken yapılabilecek en doğru seçim üzerinde insanların ibadet ettikleri ve bu anlamda da kir tutmayan özelliğe sahip olmasıdır. Hatta bu konuda anti bakteriyel özelliğe sahip olan halılar her zaman tercih nedenlerinin başında gelir. Cami halılarının kullanım alanlarını farklı farklı ele alabilir mesela iç mekanlarda kullanılacak halılar ya da dış mekanda kullanılacak halılar. Dış mekanda kullandığımız halı seçeneğimizin kir tutmayan bir yapıya sahip olması önemlidir.

Bunun yanı sıra halıda kullanılan iplik kalitesi de önemlidir. İplik halının kalitesini belirleyecek en önemli özelliktir. Cami halısını özelliklerine göre 4 ayrı kategoride değerlendirmek yerinde olacaktır. Bunlar akrilik cami halısı, yün cami halısı, polipolipren Cami Halısı, Polyamid Cami Halısı bu 4 halı modelinin de kullanım alanları birbirine farklılık gösterebilir. Burada kullanıldığı bölgede önemlidir. Örneğin mevsim değişikliklerini ele alacak olursak soğuk mevsimin daha çok hakim sürdüğü şehirlerde kullanılacak halı modelinin de kalın olması tercih edilmelidir.

İbadetin en güzel huşu içerisinde olandır. Dolayısıyla namaz kılarken ayaklarınızın da üşümemesi sizin namaza olan odaklanmanızı daha da artıracaktır. Cami halısı seçerken dikkat edilmesi gereken bir diğer özellik ise secde ederken kafanızın yerle temasıdır. Kalın bir halı üzerinde secdeye durduğunuz zaman rahatsız olmazsınız. Sanıyorum ki kimse keçe gibi bir halının üzerinde namaz kılmak istemeyecektir. Yün halılar ise cami halılarında her zaman kalitesiyle ön plana çıkan modellerden olmuştur. Ancak diğerlerine göre maddi açıdan biraz daha pahalı olduğu da bilinir. Siz caminiz için iyi bir halı modeli almak istiyorsanız o zaman http://www.camihalisi.com/ adresini ziyaret etmeniz gerekiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Melo ve Snejder'e İzin Çıkmadı
Melo ve Snejder'e İzin Çıkmadı
Muğla'da Temizleme Çalışmalarında Bizans Mezarlığı Bulundu
Muğla'da Temizleme Çalışmalarında Bizans Mezarlığı Bulundu