Aydın'ın o köyünde tüm evler inceleniyor!

Aydın’da ‘Entel Köy’ diye bilinen eski Rum köyü Doğanbey'de 15 köylü, 2 ay önce köydeki bir konutu “İmara aykırı” diye...

Aydın'ın o köyünde tüm evler inceleniyor!
Aydın'ın o köyünde tüm evler inceleniyor! Seyfullah
Bu içerik 700 kez okundu.

Aydın’ın Söke Kazası’nde “Entel Köy” olarak da hatıralan, “Balalayka”, “Entel Köy Efe Köye Karşı”, “Pinokyo” gibi filmlerin bir hayli sahnesine hane sahipliği yapan daha önceki Rum köyü Doğanbey, 1994’te şehirsel sit alanı duyuru edilerek savunma altına alındı, 2 sene önce köy statüsünden semt statüsüne geçince bölge imara açıldı.

Tapusu olan evlere onarım müsaadeyi veren bu karar bu arada, imara açılan Doğanbey’de tarihi dokuya uygun olmadığı öne sürülen yapıları da gündeme getirdi. Doğanbey’de o yapılardan biri, uzun vakittir köyün gündemini meşgul ediyor. Köyün 15 sakini, 2 ay önce köydeki bir konut inşaatının durdurulması için Söke Belediyesi ile Aydın Kültür Varlıklarını Savunma Bölge Heyeti Müdürlüğü’ne yakıntıda bulundu. Köylülerin trene benzettiği inşaatın yapımı durduruldu.

 

Gazete Habertürk'ten Öznur Karslı'nın haberine göre Doğanbey’den ismini vermeyen bir kişi, evin giriş katının imar tasarınına uygun olmayan şekilde 3 metreye kadar yükseldiğini iddia etti. Yakıntı edilen inşaatın yapımı durduruldu. Aydın Kültür Varlıklarını Savunma Bölge Heyeti, inşaatı yakıntı eden mülk sahibi köylülerin de evlerini ölçtü. Abideler Heyeti’nun bu köylülere Kültür ve Tabiat Varlıklarını Savunma Yasayı’na muhalefetten dava açmaya hazırlandığı öne sürüldü.

O İNŞAAT YIKILMAYACAK

Doğanbey Köyü’nün muhtarı köyde imar tasarınına uygun yapı olmadığını iddia ederken, Aydın Kültür Varlıklarını Savunma Bölge Heyeti Müdürü Mehmet Yılmaz da HABERTÜRK’e yaptığı izahta tersini söyledi:

“O ev (yakıntı edilen inşaat) değil, yoldan geçen, yan parsele tecavüz eden yapılar yıkılacak. Doğanbey Köyü’nden 15 kişinin imza attığı yakıntı arzuhali üzerine bu evin inşaatı Aydın Kültür Varlıklarını Savunma Müdürlüğü Müessesesi kararıyla, itirazların incelenmesi, iddiaların doğru olup olmadığının araştırılması için durduruldu. 2 aylık süreçte müessese şart olan incelemeyi yaptı, evin penceresi ve çatısı değiştirildi, proje gereği kimi tadilatlar yapıldı. Evin yüksekliği imar tasarınına göre 5 metre olarak belirlendi.

 

KÖYDEKİ HANELER İNCELENİYOR

Doğanbey Köyü’ndeki problemler 2 sene önce imar tasarısı ile beraber başladı. Bir yakıntı mekanizması başladı gidiyor. Mevzubahis hane inşaatı kaçak yapı değil, Söke Belediyesi, Abideler Heyeti defaatle incelenmiş. Yasaya ve tasarıya uygun olduğu anlaşılmış. Yıkılma vaziyeti yok. Yakıntılar hasebiyle Abideler Heyeti yeni bir karar aldı. Heyet, Söke Belediyesi’nden Doğanbey’de kadastro çalışması yapılmasını istedi. Şimdi köydeki hanelerin legal vaziyetiyle alakalı bir rapor hazırlanıyor.”

Habertürk’ün konuyla alakalı müzakereye çalıştığı Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Söke Belediyesi yetkilileri ise izah yapmadı.

aydın haberleri aydın
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Melo ve Snejder'e İzin Çıkmadı
Melo ve Snejder'e İzin Çıkmadı
Muğla'da Temizleme Çalışmalarında Bizans Mezarlığı Bulundu
Muğla'da Temizleme Çalışmalarında Bizans Mezarlığı Bulundu