Almanya'dan 5,6 Milyon Euro'luk Türkiye'ye Silah Satışı

Almanya ve Türkiye arasında olan gerginlik durumuna rağmen Almanya, Türkiye'ye 5 milyon 600 bin Euro fiyatı değerinde silah satışını gerçekleştirdi.

Almanya'dan 5,6 Milyon Euro'luk Türkiye'ye Silah Satışı
Almanya'dan 5,6 Milyon Euro'luk Türkiye'ye Silah Satışı Seyfullah
Bu içerik 835 kez okundu.

Almanya'da olan silahlanma firmaları, bu senenin ilk dört ayında Türkiye'ye 5 milyon 600 bin Euro fiyatı değerinde silah ve mühimmat satışını yaptı. Alman Federal Meclisinde Sol Parti'nin Milletvekili Sevim Dağdelen'in yapmış olduğu soru önergesi üzerine Ekonomi Bakanlığı'nın açıklamış olduğu verilere göre; bu yüksek rakamlara daha önce izin verilmiş ve bu senenin en başından itibaren sevkiyat durumu gerçekleştirilmiş.

Hükümet Onayı Bekleniyor

Yapılan açıklamalarda bu satış durumunun bir kısmını yıllar öncesinde izin vermiş olduğunu belirten Bakanlık, Almanya'nın NATO müttefiki Türkiye'ye 2016 yılı zamanında 49 milyon euro değerini taşıyan silah ve mühimmat satışı gerçekleştirmişti. DW'nin yapmış olduğu haberlere göre, bu rakamın 2015 yılında ise, 26 milyon 500 bin Euro değerinde olduğunu belirtti. Almanya'da yasa ve kanun durumlarına göre silah firmalarının dış ülkeye yapmış olduğu satışlarda hükümetin onay vermesi gerekiyor.

Almanya 5 6 Milyon Euro Türkiye Silah Satışı
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Muğla'da Temizleme Çalışmalarında Bizans Mezarlığı Bulundu
Muğla'da Temizleme Çalışmalarında Bizans Mezarlığı Bulundu
Hadise’nin Sahibi Olduğu Mekan Cep Yakıyor
Hadise’nin Sahibi Olduğu Mekan Cep Yakıyor