Üniversite e-Kayıt nereden nasıl yapılır?

Bugün başlayan kayıt süreci ile birlikte öğrenciler kayıtlarını yaptırmaya başladı. Peki e-Kayıt nasıl yapılır?...

Üniversite e-Kayıt nereden nasıl yapılır?
Üniversite e-Kayıt nereden nasıl yapılır? Seyfullah
Bu içerik 1865 kez okundu.

Geçtiğimiz günlerde Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından izah eden üniversite seçenek neticelerinin hemen peşinden kayıt için bekleyişe geçen adayların bekleyişi bitti ve üniversite kayıtları bugün itibarıyla başladı. Bu arada üniversite kayıtları internet üzerinden de yapılabiliyor. Peki e-Kayıt nasıl yapılır? İnternetten üniversite kaydı nasıl yapılır? İşte ayrıntılar...

E-KAYIT NASIL YAPILIR?

İnternetten üniversite kaydı, geçtiğimiz dönemlerde YÖK tarafından devreye sokulmuştu ve son zamanlarda briçok üniversiteye kayıt için e-Kayıt yaptırmak yeterli oluyor. YÖK tarafından devreye sokulan e-Kayıt sistemi ile beraber, üniversite kaydı yaptıracak olan adayların ve velilerin fiyatının azalması ve işlemlerin daha kolaylaştırılması amaçlanıyor.

 

Yükseköğretim Heyeti (YÖK), geçtiğimiz senelerde üniversite kayıtlarının daha hızlı, daha pratik ve daha fiyatlı olması için e-Kayıt sistemini devreye soktu. Bu sistem sayesinde adaylar internet üzerinden üniversiteye kayıt yaptırabiliyor. Üstelik elektronik kayıt işlemi bitirdikten sonra, ayrı olarak talebe işlerine gittikçe kayıt işlemi yaptırılmasına gerek kalmıyor.

e-Kayıt işlemleri e-Devlet üzerinden yapılmaktadır ve bu hizmeti kullanmak isteyen adayların e-Devlet şifresine sahip olması gerekmektedir. e-Devlet şifresi bulunmayan adaylar e-Kayıt sistemini kullanamazlar. e-Devlet şifresi almak isteyen adayların kimlikleriyle birlikte en yakın PTT şubesine gitmeleri ve e-Devlet şifresi edinmeleri gerekmektedir.

E-KAYIT YAPILAN ÜNİVERSİTELER

BAŞŞEHİR ÜNİVERSİTESİ  FATİH SULTAN MEHMET VAKIF ÜNİVERSİTESİ HALİÇ ÜNİVERSİTESİ İBN HALDUN ÜNİVERSİTESİ İSTANBUL MEDİPOL ÜNİVERSİTESİ İSTANBUL SABAHATTİN ZAİM ÜNİVERSİTESİ İSTİNYE ÜNİVERSİTESİ  KAPADOKYA ÜNİVERSİTESİ KTO KARATAY ÜNİVERSİTESİ  MEF ÜNİVERSİTESİ NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ  OKAN ÜNİVERSİTESİ ÖZYEĞİN ÜNİVERSİTESİ  SANKO ÜNİVERSİTESİ TED ÜNİVERSİTESİ  ÜSKÜDAR ÜNİVERSİTESİ  

E-KAYIT İLE İLGİLİ BİLİNMESİ GEREKENLER

Bu hizmeti yalnızca sistemi destekleyen üniversitelere kayıt yapmak için Sistemi destekleyen üniversitelerin listesini hizmetin başlangıç ekranında görebilirsiniz. Elektronik kayıt işlemini bitirdikten sonra yerleşilen üniversitenin Web sayfasındaki ilanlar izlemelidir. Bu hizmeti kullanarak aldığınız vesikaların resmi geçerliliği vardır. Üzerlerindeki barkod numarası sayesinde, teslim ettiğiniz müesseseler tarafından dokümanın doğruluğu sorgulanıp teyit edilebilir.

E-KAYIT HİZMETİNDEN YARARLANMAK İÇİN SAHİP OLUNMASI GEREKENLER

Bu hizmetten yararlanmak için e-Devlet Şifresi, Elektronik İmza veya Mobil İmza yollarından birini kullanarak e-Devlet Kapısı sistemine giriş yapabiliyor olmalısınız. İşleminize başlamadan önce ihtiyaç duyulan e-Devlet Şifresi, Elektronik İmza veya Mobil İmza’nızı tedarik etmelisiniz. e-Devlet Şifrenizi PTT’lere kimliğiniz ile birlikte bizzat müracaat ederek tedarik edebilirsiniz. Elektronik veya Mobil İmza tedarik etmek için alakalı hizmet sağlayıcılardan veya operatörlerden bu hizmeti satın almalısınız. Bu hizmetten yararlanmak için e-Devlet Kapısı’nda kayıtlı iletişim bilgilerinizin doğrulanmış olması gerekmektedir. Oluşturulan vesikaları görüntüleyebilmek için sisteminizde Adobe Acrobat Reader veya PDF dosyalarını görüntüleme özelliği olan başka bir uygulama heyeti olmadır.

E-KAYIT SİSTEMİ FİYATLI Mİ?

YÖK tarafından geçtiğimiz senelerde kullanıma sunulan e-Kayıt sistemini kullanan talebelerden rastgele bir fiyat, vergi, harç veya işlem fiyatı alınmamaktadır. Sistem tamamiyle fiyatsızdır.

e-kayıt e-Kayıt nasıl yapılır? internetten üniversite kaydı e-Devlet üniversite kaydı

e kayıt üniversite kaydı üni kayıt haberler
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Melo ve Snejder'e İzin Çıkmadı
Melo ve Snejder'e İzin Çıkmadı
Muğla'da Temizleme Çalışmalarında Bizans Mezarlığı Bulundu
Muğla'da Temizleme Çalışmalarında Bizans Mezarlığı Bulundu