Kurban Bayramı resmi mi, idari mi tatil ?

Kurban Bayramı tatilinin 10 gün olmasının ardından vatandaşlar, 'Kurban Bayramı resmi tatil mi, idari tatil mi?'...

Kurban Bayramı resmi mi, idari mi tatil ?
Kurban Bayramı resmi mi, idari mi tatil ? Seyfullah
Bu içerik 1342 kez okundu.

2017 seneninde 1 Eylül'de algı edilmeye başlanacak olan Kurban Bayramı tatili Kabine toplantısının hemen peşinden 10 gün olarak belirlendi. Bunun ardından memur ve özel sektörde çalışanlar Kurban Bayramı tatilinin resmi mi yoksa yönetimsel tatil mi olduğunu araştırıyor. Peki, Kurban Bayramı tatili resmi mi, idari mi? İşte yanıtı;

KURBAN BAYRAMI TATİLİ RESMİ Mİ, İDARİ Mİ?

Kurban Bayramı tatili 2017 seneninde 10 gün olacak. Bayam tatilinin 10 gün olmasının sevincini yaşanan çalışanlar, bayram tatilinin resmi mi, idari mi olduğunu araştırıyor. 4 gün süren Kurban Bayramı içerisindeki 1-4 Eylül arası resmî tatil, bayram tatili dışındaki günlerde idari müsaade sayılmaktadır.

 

KİMLER KURBAN KESMELİDİR?

Kurban kesmek, âkil, baliğ (akıllı, ergen), dinen zengin sayılacak kadar mal varlığına sahip ve mukim olan bir Müslüman’ın yerine getireceği mali bir kulluk görevdir. Temel ihtiyaçlarından ve borcundan başka 80.18 gr. altın veya bunun değerinde para veya eşyaya sahip olan kişi dinen zengindir. Dolayısıyla bu kişi Allah'ın kendisine bahşetmiş olduğu nimetlere şükran ifadesi ve Allah yolunda fedakârlığın nişanesi olarak kurban kesmelidir.

KURBAN NE VAKİT KESİLİR?

Kurban, kurban bayramının ilk üç gününde kesilir. Kurban kesim zamanı, Bayram namazı kılınan yerlerde, bayram namazı kılındıktan sonra, bayram namazı kılınmayan yerlerde ise sabah namazı zamanı girdikten sonra başlar. Bayramın üçüncü günü güneş batıncaya kadar devam eder. Bu müddet içinde gece ve gündüz kurban kesilebilir. Ancak kurbanların gündüzleri kesilmesi uygundur. Bayramın birinci günü kesmek daha faziletlidir.

 

Şafii mezhebine göre ise kurban bayramın dördüncü günü de kesilebilir.

ADAK KURBANI NE DEMEKTİR?

Kurban adayan kişinin kurban kesmesi vaciptir. Şayet kişibu adağı, bir koşulun gerçekleşmesine bağlamışsa bu koşul gerçekleşince kesmesi gerekir. Adak kurbanının etinden adak sahibi, usul ve fürûu (neslinden geldiği ana, baba, dede ve nineleri…ile kendi neslinden gelen çocukları ve torunları.) yiyemeyeceği gibi, bunların dışında kalıp zengin olanlar da yiyemez. Şayet kendisi yemek ister veya bu sayılanlardan birisine yedirmek isterse, yenilen etin rayiç bedelini fakirlere verir.

Ancak, 6 ayını bitiren koyun bir yaşını doldurmuş gibi gösterişli olması halinde kurban edilebilir.

AKÎKA KURBANI NEDİR?

Yeni doğan çocuk için şükür emeliyle kesilen kurbana, “akîka” isimi verilir. Akîka kurbanı kesmek müstehaptır. Akîka kurbanı olarak kesilecek hayvanda da, diğer kurbanlarda aranan şartlar aranır.

 

Akîka kurbanı, çocuğun doğduğu günden bulûğ çağına kadar kesilebilirse de doğumun yedinci günü kesilmesi daha faziletlidir.

Akîka kurbanının etinden ve cildinden istifade edebilecek kimseler ile ilgili her hangi bir sınırlama yoktur.Kurban sahibi dahil herkes bu kurbandan yararlanabilir.

ŞÜKÜR KURBANI NE DEMEKTİR?

Temettü ve kıran haccı yapan kişilerin, aynı mevsimde hac ve umreyi beraber ifa ettikleri için, kestikleri kurbanlara şükür kurbanı da denilmektedir. Aynı şekilde kişi, arzuladığı bir emele erişmesi veya bir nimete nail olması nedeniyle şükür kurbanı kesebilir. Bu kurbanların etinden sahipleri yararlanabilir.

Kurban Bayramı resmi tatil mi Kurban Bayramı yönetimsel tatil mi

kurban bayramı bayram haberler bayram haberleri
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yaşlı Kadının Cesedinin Yerini Torunu Gösterdi
Yaşlı Kadının Cesedinin Yerini Torunu Gösterdi
Mehmet Özdilek Sivasspor maçından galibiyetle ayrılmak istiyor
Mehmet Özdilek Sivasspor maçından galibiyetle ayrılmak istiyor