Kurban Bayramı bilinmesi gerekenler!

Kurban ibadetini yerine getirmek isteyen müminler, Kurban Bayramı'nın ne zaman başlayacağını araştırıyor. Peki, 2017...

Kurban Bayramı bilinmesi gerekenler!
Kurban Bayramı bilinmesi gerekenler! Seyfullah
Bu içerik 679 kez okundu.

Kurban Bayramı ne vakit? Allah'a yakın olmak niyetiyle kurban imanını yerine getirmek isteyen müslümanlar, 'Kurban Bayramı ne vakit başlayacak' sualine cevap arıyor. Sevinçlerin paylaşıldığı, gönüllerin coştupu, kalplerin yumuşadığı, akraba ve komşuların ziyaret edildiği, öksüz ve yetimlerin sevindirildiği bayramlardan biri olan Kurban Bayramı ne vakit başlayacak? İşte 2017 Kurban Bayramı tarihi...

KURBAN BAYRAMI NE VAKİT? 2017

Müslümanlar, dini bayramların ikincisi olan Kuban Bayramı'nın yaklaşmasının sevincini yaşarken, bayramın hangi güne eşit geldiğini araştırıyor. Kurban Bayramı bu yıl 01 Eylül'de başlayacak ve 4 Eylül 2017 tarihinde bitecek.

Kurbanın kesilme zamanı nahr (Bayramın birinci, ikinci ve üçüncü) günleridir. Lakin birinci günde kesilmesi daha faziletlidir.

 

KURBAN BAYRAMI TATİLİ 10 GÜN

Bu yıl 1-4 Eylül 2017 tarihlerine eşit gelen Kurban Bayramı tatili 10 gün olarak belirlendi. 30 Ağustos Zafer Bayramı'nın da resmi tatil olması sebebi ile Kurban Bayramı 6 güne çıkıyordu ama Kabine toğlantısı sonrası Bekir Bozdağ'ın yaptığı izaha göre 26-27 Ağustos hafta sonu da dahil olmak üzere toplam 10 gün Kurban Bayramı tatili olacak.

KURBAN NASIL KESİLİR?

Kurbanlar kıbleye karşı yatılarak "Bismillâhi Allahü Ekber" diye kesilir. Kurbanı, elinden geliyorsa sahibi kesmelidir, değilse uygun gördüğü bir müslümana buyurup kestirmeli ve kendisi de başında bulunmalı. Şu ayet-i kerimeyi de okumalıdır:

"Benim namazım, kulluk görevlerim, yaşayışım ve ölümüm alemlerin Rabbı Allah içindir ki, O'nun ortağı yoktur." (En'am: 162)

Yalnız kurban sahibinin Besmelesi yeterli olmaz; kurbanı kesenin Besmele'yi getirmesi koşuldur. "Bismillâhi Allahü Ekber" demelidir.

 

Kasden Besmele terkedilirse, kurbanın eti yenmez. Kurban sahibinin eli hayvanı kesenin eli üzerinde olarak hayvanı kesecek olsalar, her ikisinin de Besmele çekmesi gerekir. Bunlardan biri Besleme'yi terk ederse, hayvanın eti yenmez.

KURBAN NEDİR?

Kurban Yüce Allah'ın rahmetine yaklaşmak için iman niyeti ile kesilen özel hayvandır. Kurban bayramı günlerinde (ilk üç günde) böyle Allah rızası için kesilen kurbana (Udhiyye), bunu kesmeğe de "tazhiye" denilir.

Kurban Bayramında iman niyeti ile kurban kesmek, hür, mukîm (yolcu olmayan), müslim ve zengin kimseye vacibdir. Zenginden maksad, temel ihtiyaçlarından başka, artıcı olsun olmasın, en az iki yüz dirhem gümüş değerinde bir mala sahib olan, fitre vermekle yükümlü olan kimselerdir. (Zekat bölümüne bakılsın!..)

Kurban kesme günlerinde (kurban bayramının ilk üç gününde) kurban kesmeğe gücü varken kurban kesmeyip de sonra fukara düşse, buradaki vücub üzerinden düşmüş olmaz.

Kurban kesme yükümlülüğü için, İmam Azam ile İmam Ebû Yusuf'a göre, akıl ve buluğ koşul değildir. Bundan dolayı zengin olan bir çocuğun veya bir delinin malından bunların velisi kurban keser. Bu çocuk veya bu mecnun o kurbanın etinden yer. Geri kalan bölümü da, giysi gibi aynından yararlanacakları bir şeyle değiştirilir.

 

Fakat İmam Muhammed'e göre, kurban yükümlülüğü için akıl ve büluğ şarttır. Bundan dolayı çocukların ve mecnun olanların mallarından kurban kesilmesi gerekmez. Fetva da buna göredir. Velileri onlar yerine mallarından kesecek olsalar, kurban bedelini onlara ödemeleri gerekir. Ancak bir kimsenin kendi malından çocuğu için kurban kesmesi mendubdur.

(İmam Malik ile İmam Şafiî'ye göre, kurban vacib değil, müekked bir sünnettir.)

Vacib olan kurban görevi, Hak yolunda fedakarlığın bir nişanıdır. Yüce Allah'ın verdiği nimetlere karşı yapılan bir şükürdür. Bunun neticesi da sevaba erişmek ve birtakım belalardan savunmaktır.

Şu gerçek de bilinmeli ki, insanların ihtiyaçları için yeryüzünde yüz binlerce hayvan kesiliyor. Fakat bunlardan yalnız vaziyetleri yeterli olanlar faydalanıyor. Kurban Bayramında ise, Hak rızası için bir hayli hayvan kesiliyor. Bunların etlerinden ve ciltlerinden çok fukara kimseler de istifade ediyor. İktisadî olan mevzu, dinî ve ahlakî bir mahiyet kazanıyor. Şahıs menfaati yerine toplumun menfaati bulunmuş oluyor. Bunun için kurban kesilmesi, İslama ait beşeri ve sosyal büyük bir fedakarlık demektir.

Kurban kesilmekle, kesilen hayvanların sayısı çok artmış olmaz; zira kurban kesilen günlerde kasapların kestiği hayvan sayısı azalır ve böylelikle o günlerde aynı mikdar hayvan kesilmiş olur.

 

Kendi zevkleri için hergün binlerce hayvanın kesilmesini çok görmeyenlerin, senede bir kez Allah rızası için bir mikdar hayvanın muhtaçlar faydanına olarak Kurban isimi altında kesilmesini çok görmeleri, doğrusu büyük bir düşüncesizliktir.

Netice: Kurbanın yasal olması, din, ahlak ve toplum faydası itibariyle birtakım hikmet ve hacetlere dayanır. Bunu değerlendiremeyecek bir akıl sahibi olamaz.

bayram tatil haberler kurban bayramı
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Cumhurbaşkanı Öğrencilere Sürpriz Ziyarette Bulundu
Cumhurbaşkanı Öğrencilere Sürpriz Ziyarette Bulundu
Zincirleme Kaza Sonucunda 19 Kişi Yaralandı
Zincirleme Kaza Sonucunda 19 Kişi Yaralandı