DASK Deprem Sigortası'nda bilanço! 10 milyon konutun...

Deprem kuşağında yer alan ve depremin yıkıcı etkilerini geçmişte derinden yaşayan Türkiye'de, günümüzde her 2 konuttan...

DASK Deprem Sigortası'nda bilanço! 10 milyon konutun...
DASK Deprem Sigortası'nda bilanço! 10 milyon konutun... Seyfullah
Bu içerik 537 kez okundu.

Türkiye'yi derinden sallayan, büyük can ve mal kayıplarının olduğu 17 Ağustos Marmara zelzelesinin 18'inci seneninde, Türkiye'de Zaruri Zelzele Sigortası (ZDS) bulunan konut sayısı 8 milyonu aşarken, ülke genelinde sigortalılık oranı ise yüzde 50'ye yaklaştı. İhlas Haber Ajansı'nın haberine göre, Tabii Afet Sigortaları Müessesesi (DASK) İdare Heyeti Başkanı Murat Kayacı, zelzele gerçeğinin unutulmaması ve ona karşı her vakit hazırlıklı olunması gerektiğine vurgu yaparak, "Olası bir İstanbul depreminde hasarların tazmininde yeterli kaynaklarımızın olmasının yanı sıra afetin tüm operasyonel sürecini etkin ve teknoloji ile yönetmek emeliyle da hızla çalışıyor ve diğer alakalı devlet müesseseleriyle iş birliktelikleri geliştiriyoruz. Şu anda Düzce'de yüzde 84, Bolu'da yüzde 75, Yalova'da yüzde 74, Tekirdağ ve Sakarya'da yüzde 69, İstanbul ve Marmara bölgesindeki yüzde 55'lik yüksek sigortalılık oranlarına erişen başarılı bir portföyden söz etmekteyiz. Ancak elbette ki son hedefimiz, tüm konutların ZDS ile güvence altında olması" diye konuştu.

SİGORTALILIK ORANINDA MARMARA İLK SIRADA

DASK'ın verilerine göre, yerel olarak incelendiğinde Marmara yüzde 55'lik sigortalılık oranı ile ilk sırada bulunurken, Marmara Bölgesi'ni yüzde 44 ile İç Anadolu, yüzde 43 ile Ege, yüzde 38 ile Akdeniz, yüzde 37 ile Karadeniz, yüzde 35 ile Doğu Anadolu ve yüzde 32 ile Güney Doğu Anadolu bölgeleri izliyor.

 

10 MİLYON KONUTUN SİGORTASI YOK

HER İKİ HANEDEN BİRİ DEPREME KARŞI SİGORTALI

Türkiye'deki en yıkıcı depremlerden 17 Ağustos Gölcük depreminin yaşandığı 1999 seneninde ülkemizde sadece 500 bin civarında yer sarsıntısı güvenceli konut olduğunu anımsadan Kayacı, bugün ise 8 milyon konutun ZDS dahilinde olduğunu, başka bir söylemle hemen hemen her 2 haneden birinin depreme karşı sigortalı olduğunu söyledi. Buna karşın sigortalılık oranlarında yeterli düzeyin daha yakalanmadığının vurgulayan Kayacı, nihai hedeflerinin Türkiye'deki tüm konutların depreme karşı sigortalanmış olması olduğunu belirtti.

Hasar ödemelerine ait de bilgi veren Kayacı, "DASK'ın kurulduğu günden bu yana yaptığı hasar ödemesi miktarı bugün bakımından 175 milyon TL'ye erişti. Bunun içinde en büyük ödeme Van Depremi'nde yapıldı. Van Depremi'nin hemen peşinden 125 milyon TL hasar ödemesi gerçekleştirildi. Yer sarsıntısı öncesi Mecburi Yer sarsıntısı Sigortası oranı yüzde 9 düzeyindeydi. Şayet ZDS oranı yüksek olsaydı devletin yükünü DASK olarak üstlenebilecek ve daha fazla hasar ödemesi yapabilecektik. Elbette temennimiz büyük depremlerin yaşanmaması, can ve mal kaybına kapı aralamamasıdır. Her ne kadar yer sarsıntısı natürel bir afet olması açısından önlenemez olsa da yaratacağı yıkıcı tesirleri önleyebiliriz. Bunun olmazsa olmaz şartlarında biri ise deprem gerçeğini unutmamak ve ona karşı hazırlıklı olmak" dedi.DASK'ın ödeme gücünün 15 milyar TL'yi aştığını ifade eden Kayacı, DASK'ın yıllar itibariyle poliçe sayısının artırılmasına yönelik yaptığı çalışmaların yanında, afet dönemindeki hasar sürecini de meselesiz bir şekilde yürütebilmek için operasyonel kapasitesini artırmaya en az büyüme kadar ehemmiyet verdiğine vurgu yaptı. Kayacı, sözlerini şöyle sonlandırdı: "Poliçe yaygınlığının yanında diğer hedefimiz ise, teknolojiyi kullanarak tüm depremlerde kullanılabilecek altyapının kurulması, yurttaşların hayatına kaldığı yerden devam etmesini sağlamak emeliyle bina zararının en hızlı şekilde tazmin edilmesi olarak öne çıkıyor. Bu kapsamda alakalı devlet müesseseleri ve çağrı merkezi gibi kuruluşlarla projeler başlattık ve protokoller geliştirdik. Gerek deprem şuurunu gerekse devlet müesseseleri ve kuruluşlarla olan işbirliklerimizi artırmaya yönelik çalışmalarımıza devam edeceğiz"

dask sigortası dask deprem sigortası haberler
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Muğla'da Temizleme Çalışmalarında Bizans Mezarlığı Bulundu
Muğla'da Temizleme Çalışmalarında Bizans Mezarlığı Bulundu
Hadise’nin Sahibi Olduğu Mekan Cep Yakıyor
Hadise’nin Sahibi Olduğu Mekan Cep Yakıyor