Almanya Adil Öksüz Kararını verdi!

Almanya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Martin Schaefer, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) firarisi Adil Öksüz'ün Almanya'da...

Almanya Adil Öksüz Kararını verdi!
Almanya Adil Öksüz Kararını verdi! Seyfullah
Bu içerik 770 kez okundu.

Almanya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Martin Schaefer, Berlin'de tertip eden medya toplantısında, Türkiye'den Öksüz'ün yakalanarak iade edilmesi istikametinde 12 Ağustos'ta bir talebin kendilerine eriştiğini, konunun Alman hükümet yetkilileri tarafından araştırılıp inceleneceğini ve bu konuda daha sonra karar verileceğini söyledi.

Bir gazetecinin Öksüz'ün Almanya'da olduğu istikametindeki haberleri anımsatması üzerine Schaefer, "Ben Dışişleri Bakanlığı hesabına böyle bir şeyi doğrulayamam. Bu konuda Türkiye'de kimi iddiaların olduğunu biliyorum fakat bunu bilmiyorum." şeklinde konuştu.

Schaefer, "Türk hükümeti ile yaşanan bazı anlaşmazlıklardan dolayı Öksüz'ü iade etmemeyi düşünüp düşünmeyecekleri" şeklindeki bir sual üzerine, Almanya ile Türkiye arasında 1950'li senelerden bu yana maznunların karşılıklı iadeleri ile ilgili anlaşma bulunduğuna işaret etti.

 

Bu tür bir iadenin önünde hiçbir engelin bulunmadığını ifade eden Schaefer, böyle konularda talebin haklılığı konusunda ilk olarak adli alanda karar verilmesi gerektiğini, Alman hükümetinin ancak ondan sonra iade kararı alabileceğini bildirdi.

Öksüz'ün 15 Temmuz darbe teşebbüsünün asıl tasarılayıcılarından biri olmakla suçlandığını bildiğini ifade eden Schaefer, "Ancak biz harbiden somut, kanıtlanabilir ve inandırıcı ipuçlarına bakıyoruz. Şu an için böyle şeyler yok." diye konuştu. Schaefer ayrı olarak, Almanya'nın Ankara Büyükelçisi Martin Erdmann'ın Türkiye'de tutuklu Türk asıllı Alman yurttaşı basın mensubu Deniz Yücel'i 22 Ağustos Salı günü, tutuklu diğer Alman yurttaşı Peter Steudtner'i de 23 Ağustos Çarşamba günü ziyaret etmesine Türk hükümeti tarafından müsaade edildiğini izah etti.

TÜRKİYE NOTA VERMİŞTİ

FETÖ firarisi Öksüz'ün Almanya'da görüldüğü haberleri üzerine Türkiye’nin Almanya’ya nota vermişti. Notada, medyaya yansıyan haberlerde Öksüz’ün Almanya’nın değişik şehirlerinde görüldüğünün dile getirildiği anımsadılarak, bu konuda Alman makamlarının bilgisi olup olmadığı sorularak haberlere yansıyan iddiaların araştırılması istenmişti.

 TÜRKİYE'DEN ALMANYA'YA ADALETLİ ÖKSÜZ NOTASI!

Öksüz'ün 15 Temmuz 2016'daki darbe teşebbüsünün kilit isimlerinden olduğuna işaret edilen notada, firari maznunun Almanya’da bulunduğunun belirlemesi vaziyetinde yakalanarak suçluların iadesi anlaşması uyarınca Türkiye'ye iadesi istemişti. Geçtiğimiz hafta Türk medyanında çıkan haberlerde, Almanya'daki Türk yurttaşlarının Adaletli Öksüz'ü Frankfurt ve Ulm şehirlerinde gördükleri, Öksüz'e Almanya’nın Baden-Württemberg eyaletinde geçici seans verildiği öne sürülmüştü.

adil öksüz almanya haberleri haberler
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Cumhurbaşkanı Öğrencilere Sürpriz Ziyarette Bulundu
Cumhurbaşkanı Öğrencilere Sürpriz Ziyarette Bulundu
Zincirleme Kaza Sonucunda 19 Kişi Yaralandı
Zincirleme Kaza Sonucunda 19 Kişi Yaralandı