Binali Yıldırım'dan Sosyal medya diline tepki!

Başbakan Binali Yıldırım’ın sosyal medya diline yönelik tepkisi sonrasında ilgili kurumlar harekete geçti

Binali Yıldırım'dan Sosyal medya diline tepki!
Binali Yıldırım'dan Sosyal medya diline tepki! Seyfullah
Bu içerik 602 kez okundu.

Başbakan Yıldırım’ın, sosyal medyada gençler arasında yaygınlaşan kısaltma, yabancı kelime ve bozuk tümce kullanımına dikkat çekerek, “Dilimizi kısırlaştıran, nesiller arasındaki iletişimi yok eden, Türkçe’den ziyade nevzuhur bir kuş dilini andıran bu çürümeye artık ‘Dur’ deme vakiti gelmiştir” ikazı sonrası, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Müessesesi (BİLGİ TEKNOLOJİLERİ VE İLETİŞİM KURUMU), Türk Dil Müessesesi (TDK) ile işbirliği halinde bu konuda çalışma yapmaya hazırlanırken, Türkiye Bilişim Derneği (TBD) de bünyesinde “Özenli Türkçe Çalışma Grubu” oluşturdu.

Kısa müddet önce 15 bin bilişim ve teknoloji terimini Türkçe’leştiren sözlük hazırlayan Türkiye Bilişim Derneği’nin “Özenli Türkçe Çalışma Grubu”, bu konudaki çalışmalarını yoğunlaştıracak. Çalışma grubu, sosyal medyadan dile yerleşen yabancı terimler için de Türkçe karşılıklar önerecek. Dernek, bu yeni kelimelerin gençler arasında yaygınlaşması için de çalışma yapacak. TBD; okullarda, seminerlerde, çalıştaylarda Türkçe bilişim terimlerinin tanıtılması ve kullanımının özendirilmesi için teşebbüslerde bulunacak.

 

KİMİ TEKLİFLER

TBD’nin hazırladığı sözlükte, “Ok” yerine “Tamam” denilmesi, yeniden gençlerin seçenek ettiği kelimelerden “sound” yerine “ses”, “battery” yerine “pil”, “CD” yerine “yoğunteker”, “web” yerine “örümcek ağı”, “window” yerine “pencere”, “zoom” yerine “yakınlaştırmak”, “network” yerine “ağ”, “nickname” yerine “takma isim” kelimelerinin kullanılması teklifliyor.

YAZI DİLİ İKAZI

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Müessesesi (BİLGİ TEKNOLOJİLERİ VE İLETİŞİM KURUMU) Başkanı Ömer Fatih Sayan da bilişim teknolojilerinin “yerli ve ulusal” olması için çalıştıklarını belirtirken, bu alandaki dilin de yerli ve milli olması gerektiğini söyledi. Sayan, kendilerinin de TDK ile birtakım çalışmalar yapacaklarını kaydederek, internet ortamında kullanılan dilin millileştirilmesi için şart olan adımları atacaklarını dile getirdi. Sayan, sosyal medyadaki dilin yazı diline dönüşmemesi gerektiğini vurguladı.

binali yıldırım

sosyal medya haber klavye
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yaşlı Kadının Cesedinin Yerini Torunu Gösterdi
Yaşlı Kadının Cesedinin Yerini Torunu Gösterdi
Mehmet Özdilek Sivasspor maçından galibiyetle ayrılmak istiyor
Mehmet Özdilek Sivasspor maçından galibiyetle ayrılmak istiyor