İstanbul Tarihini Değiştirecek Yepyeni Bir Keşif

Beşiktaş'ta yapılan kazı çalışmaları sonucunda ortaya çıkan ve günümüz yılından 6000 bin öncesine ait olduğu düşünülen bulgular İstanbul için bir ilk olacak gibi duruyor.

İstanbul Tarihini Değiştirecek Yepyeni Bir Keşif
İstanbul Tarihini Değiştirecek Yepyeni Bir Keşif Seyfullah
Bu içerik 600 kez okundu.

Elde edilen bulgular İstanbul tarihinin değişeceğini belirtiyor. Istanbul'da çalışmaları devam eden Kabataş, Beşiktaş, Mecidiyeköy, Mahmutbey metro hattının Beşiktaş istasyon taraflarında 19. ve 20. yüzyıla ait tarihlenmiş kalıntılara rastlanılmıştır. Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu, var olan yapı temellerinin yerinde korunması gerektiğini savunmadı, kalıntıların yapılmış olan bilimsel çizimleri ve kayıtları ile ortadan kaldırılmasını talep etti. Müze Müdürlüğü denetimi adı altında kazı çalışmaları devam ediyor.

Istanbul'da Yepyeni Bir Keşif

Yapılan bu kazılar sayesinde aslında İstanbul ve özelikle Boğaz tarihçesi hakkında bilgileri de beraberinde getirmiş oldu. Müze arkeologlarının yapmış olduğu titiz çalışmalar sonucunda dairesel plan, neolitik çağa ait olduğunu düşündürdü. Çünkü Yenikapı da yapılan kazı çalışmalarında da Urne tipli mezarlar bulunmuştu. Birbirine benzer kalıntılar bulunmuş 6000 yıl eski döneme ait bulgular olduğu kesin olarak tespit edilmiştir.

İstanbul İstanbul Tarihini Değiştirecek Keşif kazı Boğaz tarihçesi
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yaşlı Kadının Cesedinin Yerini Torunu Gösterdi
Yaşlı Kadının Cesedinin Yerini Torunu Gösterdi
Mehmet Özdilek Sivasspor maçından galibiyetle ayrılmak istiyor
Mehmet Özdilek Sivasspor maçından galibiyetle ayrılmak istiyor