Yıllık izin yönetmeliği düzenlendi!

Yıllık izin yönetmeliği değişikliğiyle "en çok üçe bölünebilen" ücretli izin süreleri artık bölümler halinde...

Yıllık izin yönetmeliği düzenlendi!
Yıllık izin yönetmeliği düzenlendi! Seyfullah
Bu içerik 793 kez okundu.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının hazırladığı "Senelik Fiyatlı izin Yönetmeliğinde Farklık Yapılmasına Konusunda Yönetmelik" Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Buna göre, yönetmeliğin 6. maddesinde yer alan üçüncü fıkrasında yer alan "en çok üçe ayrılabilir" ibaresi "bölümler halinde kullanılabilir" olarak değiştirildi.

Mevzubahis tertip etme ile tarafların anlaşması ile bir bölümü 10 günden aşağı olmamak üzere "en çok üçe ayrılabilen" senelik fiyatlı izinların bölümler halinde kullanılabilmesine olanak tanındı.

Aynı zamanda, aynı maddeye ilave eden fıkra ile yapılan tertip etmede ise alt patron işçilerinden, alt patronu değiştiği halde aynı iş yerinde çalışmaya devam edenlerin senelik fiyatlı izin müddetleri, aynı iş yerinde çalıştıkları müddetler dikkate alınarak hesaplanacak.

 

Asıl işveren, alt işveren tarafından çalıştırılan işçilerin hak ettikleri senelik fiyatlı izin sürelerinin kullanılıp kullanılmadığını kontrol etmek ve alakalı sene içinde kullanılmasını sağlamakla, alt işveren ise tutmak zorunda olduğu izin kayıt dokümanının bir örneğini asıl işverene vermekle yükümlü olacak.

Ayrı olarak yönetmeliğin 9'uncu maddesinin üçüncü fıkrasına ilave eden fıkra ile yer altı işlerinde çalışan işçilerin yıllık fiyatlı izin müddetleri dörder gün artırılarak uygulanacak.

yıllık izin bayram izni haber
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Cumhurbaşkanı Öğrencilere Sürpriz Ziyarette Bulundu
Cumhurbaşkanı Öğrencilere Sürpriz Ziyarette Bulundu
Zincirleme Kaza Sonucunda 19 Kişi Yaralandı
Zincirleme Kaza Sonucunda 19 Kişi Yaralandı