Kurban Bayramı izinleri

Bayram iznini isteyen özel firmalar da 10 güne çıkarabilir. Bugünleri maaştan kesemez, izinden düşemez. Çalışana ise...

Kurban Bayramı izinleri
Kurban Bayramı izinleri Seyfullah
Bu içerik 928 kez okundu.

Hükümetin kararıyla önümüzdeki Kurban Bayramı'nda kamu çalışanları 10 gün tatil yapacak ve bayramın dışındaki günlerde de yönetimsel izinli sayılacak. Bu vaziyet direk alakası olmadığı halde özel sektör çalışanlarını da heyecanlandırıyor.

Özel sektör çalışanları memurların yönetimsel izinli sayıldıkları 28-29 Ağustos'ta tam gün 31 Ağustos'ta ise yarım gün çalışmak vaziyetinde. Diğer taraftan, bir yol daha var.

 SENELİK izinLARDA ÇOK EHEMMİYETLİ FARKLIK

PATRON İSTERSE

İsteyen özel sektör firmaları aynen kamuda olduğu gibi çalışanlarına idari müsaade ederek 10 gün tatil yaptırabilir. Tamamiyle patronun kararına bağlı olan bu seçenek yapılırsa çalışanlar için dikkat edilmesi şart olan bir durum mevzubahis. Çünkü bazı firmalar idari müsaade ettikleri 2.5 günü aylıktan kesmeye kalkabilir. 

 

Oysa bu müsaadeler çalışanların senelik müsaade haklarından düşülemiyor, aylıktan da kesilemiyor. Başka bir deyişle 10 gün tatil izni verilen bir özel sektör çalışanı ay nihayetinde aylığını tam alacak.

Sabah'ın haberine göre, bayramda çalışmak durumunda olanlar için de mesai fiyatı ödeniyor. İş Yasayı'na göre çalışanlar bayramda çalışmak zorunda değil. Kendi rızaları ile mesai yapabilirler ve bu takdirde her gün için aylıklarıyla beraber çift gündeliğe hak kazanıyorlar.

Kurban Bayramı tatili, 30 Ağustos Zafer Bayramı ile birleştiği için toplamda 5.5 günlük bir izin söz konusu. Bu süreçte, tam mesai yapan çalışan için 11 günlük gündelik ödenmek zorunda.

NASIL HESAPLANIR?

Bir çalışanın net aylığının 1.500 TL olduğu düşünülürse, günlük kazancı 50 TL'ye eşit geliyor. Günlük 7.5 saat doldurulduktan sonra bayramda da çalışılmışsa günlük mesaisi 50 TL günlük ve 50 lira da bayram gündeliğiyle beraber toplam 100 TL olarak hesaplanır.

ALIŞVERİŞ MERKEZİ'lerde 12 saat çalışanlar yaptıkları 4 saat mesainin fiyatını yüzde 50 fazlasıyla alır. Bu mesai bayramda yapılmışsa, fiyat bayram mesaisine ilave edir.

 

SENELİK izinDA 10 GÜN KOŞULU KALKTI

Senelik Fiyatlı izin Yönetmeliği'nde, izin sürelerinin, tarafların anlaşması halinde bir bölümü 10 günden aşağı olmamak üzere "en çok üçe ayrılabileceği" ibaresi "bölümler halinde kullanılabileceği" şeklinde değiştirildi.

Resmi Gazete yayımlanan yeni yönetmelikte aynı maddeye "Alt patron işçilerinden, alt işvereni değiştiği hâlde aynı işyerinde çalışmaya devam edenlerin senelik ücretli izin müddeti, aynı işyerinde çalıştıkları müddetler dikkate alınarak hesaplanır. Asıl işveren, alt işveren tarafından çalıştırılan işçilerin hak kazandıkları senelik ücretli izin sürelerinin kullanılıp kullanılmadığını kontrol etmek ve alakalı sene içinde kullanılmasını sağlamakla, alt işveren ise tutmak zorunda olduğu izin kayıt dokümanının bir örneğini asıl işverene vermekle yükümlüdür" fıkrası ilave etti.

bayram izni kaç gün bayram mesaisi hesaplama Bayram tatili ne vakit

bayram bayram izinleri kurban bayramı
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yaşlı Kadının Cesedinin Yerini Torunu Gösterdi
Yaşlı Kadının Cesedinin Yerini Torunu Gösterdi
Mehmet Özdilek Sivasspor maçından galibiyetle ayrılmak istiyor
Mehmet Özdilek Sivasspor maçından galibiyetle ayrılmak istiyor