Şehit Yarbay Songül Yakut Kimdir ?

Türkiye'nin ilk kadın astsubayları, kendilerini yetiştiren ve Şırnak'ta askeri helikopterin düşmesi sonucu şehit olan...

Şehit Yarbay Songül Yakut Kimdir ?
Şehit Yarbay Songül Yakut Kimdir ? Seyfullah
Bu içerik 1259 kez okundu.

Türkiye'nin ilk kadın astsubayları, kendilerini yetiştiren ve Şırnak'ta askeri helikopterin düşmesi neticesi 12 silah arkadaşıyla beraber şehit olan Türkiye'nin ilk kadın Jandarma Karakol Komutanı Yarbay Songül Yakut'u anlattı.

Mayıs ayında Şırnak Şenoba Tugay Komutanlığından kalktıktan kısa müddet sonra düşen helikopterde 12 silah arkadaşıyla birlikte şehit düşen Yarbay Yakut, zorluklar içerisinde geçen çocukluğu ve binbir emekle sürdürdüğü askerlik eğitiminin hemen peşinden hem kadın askerlerin yetiştirilmesi hem de aile içi ve çocuklara yönelik şiddetle mücadelede etkin rol üstlendi.

Uzun yıllar Ankara Jandarma Okullar Komutanlığında bölük ve takım eğitim komutanlığı yapan Yakut, Beypazarı Kaza Jandarma Komutanlığına atanarak, Türkiye'nin ilk Jandarma Karakol Komutanı unvanını da kazandı.

Bir dönem Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'nın (FETÖ/PDY) düzeni ile çok sevdiği mesleğinden uzaklaşmak zorunda kalan ve verdiği hukuk mücadelesiyle mesleğine geri dönen Yakut, yarbay rütbesi ile Şırnak'ta terörle mücadelenin içinde de bulundu.

Yakut, askerliğe olan sevdasını, hemen peşinden gelen onlarca kadın subaya da verdiği eğitimlerle nakış gibi işledi.

Halihazırda Türkiye'nin dört bir yanında görev yapan ve hem Yakut'un ilk talebelerinden hem de Türkiye'nin ilk kadın sözleşmeli astsubayları arasında yer alan askerler, şehit komutanlarını ANADOLU AJANSI muhabirlerine anlattı.

"ÖNCÜ RUHLU BİR KADINDI"Ankara Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi'nde görev yapan Jandarma Astsubay Kıdemli Üstçavuş Gülüstan Köse, "Songül Yarbayımızın ilk kadın talebeleriyiz. Türkiye'nin ilk kadın astsubaylarıyız. Jandarma örgütünde ilk olmak çok güzel bir duygu fakat bir o kadar da zor bir süreçti bizim için. Biz o dönem üniversiteden mezun olduk ve geldik. Sivil kaynaktan başka bir deyişle. Songül Yarbayımın bizi yine şekillendirip, yoğurup, adapte etme ile ilgili çok emeği geçti." dedi.

 

Şehit Yarbay Songül Yakut'u ilk eğitimlerini aldığı 2003'te tanıdığını ve ondan çok şey öğrendiğini aktaran Köse, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Öncü olunmaz, doğulur' denilir. Harbiden de öyleydi. Komutandı, bu arada da öncü ruhlu bir kadındı. Bende bırakmış olduğu bir çok iz var. Askeri eğitimlerimizi bir sene süresince kendisinden aldık. Hakkını helal etsin bizlere, çok büyük emeği geçti. Kendisinden almış olduğumuz o eğitimle biz de yeni talebelerimizi eğitmeye çalışıyoruz."

Bazen askeri eğitimlerin zorluğu karşısında yıprandıkları ve kızdıkları anlar olduğunu anlatan Köse, Yakut'un sık sık kendilerine "Biliyorum, hissedebiliyorum bana kızıyorsunuz ama kıtalara gittiğinizde göreceksiniz ki vaziyet aynen benim öğrettiğim şekilde olacak. Hep bana yakaracaksınız, haklıymış diyeceksiniz." dediğini aktardı.

Köse, Şehit Yarbay Yakut'un son görev yeri Şırnak'a ikinci defa kendi isteğiyle gittiğini dile getirerek, komutanlarının iç güvenlik konusunun yanı sıra mağdur çocuklar ve aile içi şiddet konusundaki görevleri de başarılı bir şekilde yürüttüğünü söyledi.

 

Gülüstan Köse, Yarbay Yakut'un asker olarak doğmuş biri olduğunu ve asker olarak da şehit düştüğünü belirterek, komutanını "Askerdi, komutandı, liderdi ama aynı vakitte bir o kadar da özden ve içtendi. Rastgele bir meselemiz olduğunda can kulağıyla dinlerdi. Kolayca anlatabilirdik. O kadar da samimiydi." sözleri ile tanımladı.

Köse, Ankara Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi'nde bulunan Jandarma Şehitler Abideninde şehit olan er, erbaş ve rütbeli askerlerin isimlerinin bulunduğunu belirterek, Yarbay Songül Yakut'un da isminin buraya işlendiğini belirtti.

"ASKERLİK BİR KADINA ANCAK BU KADAR YAKIŞABİLİRDİ"

Maltepe Mahpushane Jandarma Tabur Komutanlığında görevli Jandarma Astsubay Başçavuş Aysel Biçer Tamyiğit de Songül Yarbay'ı 2004'te Ankara'da Jandarma Okullar Komutanlığında eğitim aldığı sırada tanıdığını belirtti.

Şehit yarbayın üsteğmen rütbesiyle eğitim verdiği ikinci askeri beraber bulunduğunu ifade eden Tamyiğit, "Bizler sivil hayattan gelip de askerlik gibi hem onurlu fakat bir takım vakit da zorlukları olan mesleğe ilk adımları atmıştık. O esnada etrafımızda bize örnek olabilecek bir komutana ihtiyacımız vardı. Bu manada biz çok bahtlı bir devreydik. Songül Yarbay gibi iyi bir eğitimci, iyi ve örnek bir komutan her vakit bizim karşımızda bulundu." diye konuştu.

 

Şehit komutanının özverili, özgüveni yüksek, disiplinli ve vatanperver bir insan olduğunu vurgulayan Tamyiğit, "Duruşuyla, konuşmasıyla, hareketleriyle askerlik bir kadına ancak bu kadar yakışabilirdi." ifadesini kullandı.

"KADIN SUBAY DENİNCE AKLA GELEN İLK İSİMLERDENDİ"

Tamyiğit, Songül Yarbay'ın 5-6 aylık eğitim döneminin hemen peşinden Beypazarı Kaza Jandarma Komutanlığına atandığını, kendisinin de birkaç tertibiyle ilk fırsatta komutanlarına 'hayırlı olsun' ziyaretinde bulunduğunu anlattı.

Ziyarette komutanı tarafından güzel karşılandığını ve ağırlandığını aktaran Tamyiğit, şöyle konuştu:

"Bir kadın olarak onu o makamda, o görevde görmek o vakit hepimizi çok duygulandırmıştı. Sonrasında kendisi bize kazayı gezdirdi. O esnada halkın ona olan bakışlarına, duyduğu saygıya tanık olduk. Bu ayrı olarak bizi gururlandırdı. Zati sonraki dönemde de Songül Yarbay'ın isimi nerede geçse, hangi ortamda kendisinden söz edilse her zaman övgüyle söz edildiğine tanık oldum. Kadın subay denince Songül Yarbay akla gelen ilk isimlerden birisiydi. Komutanımızın şehadet haberini aldığımda hem çok üzüldüm, hem de inanamadım. Zira kendisinin her zaman kuvvetli bir duruşu vardı. Sanki 'böyle bir kaza onun başına gelemezmiş gibi' düşündüm."

 

Şehit komutanına öğrettikleri her şey için teşekkür etmek istediğine işaret eden Tamyiğit, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Yıllardır bu mesleğin içerisindeyim. Bana öğrettikleri için kendisine teşekkür etmek isterdim. Zira bu mesleği yaparken yalnızca bu bir meslek olarak değil, aynı zamanda içinizde bu duyguyu, vatan sevgisini hissederek yapabileceğiniz bir meslek. Bu manada ilk başta bunu kendisinden çok güzel aldık. Verdiği eğitimlerle, deneyimiyle bizim her zaman önümüzü açtı, bilgisiyle bize ışık tuttu. Beni duyuyor olsa kendisine teşekkür ederdim."

"ONUN İÇİN HALK ANADOLU İNSANIDIR, HALK ONUN İÇİN DEĞERLİDİR"

Tunceli Şehir Jandarma Komutanlığında görev yapan Jandarma Astsubay Kıdemli Üstçavuş Funda Ersan ise Jandarma Genel Komutanlığının ilk kadın astsubay alımlarını 2002 yılında yaptığını ve ilk kadın astsubayların eğitim-öğretim dönemini Şehit Yarbay Yakut ile başlayarak başarıyla bitirdiklerini anlattı.

 

Dönemlerini başarıyla bitiren ilk kadın astsubayların birliklerine katılarak ülkenin değişik noktalarında jandarma olarak yurttaşa hizmet vermeye başladığını belirten Ersan, "Jandarma Şehit Yarbay Songül Yakut, asker ruhunun yanında anaç karakteriyle bizlere sahip çıkıp. Anne şefkatiyle eğitim ve öğretimimize devam edip, eğitim merhalesinde her ne kadar gerçek bir lider asker ruhuyla bizlere eğitim vermiş olsa da, özel durumlarımızda ihtiyacımız olduğunda da ona bir o kadar kendimizi yakın hissediyorduk." dedi.

Yakut'un gerçek bir komutan ve liderlik niteliklerine sahip olduğunu vurgulayan Ersan, Yakut'un askeri kişiliğinin yanı sıra aynı zamanda anaç duygularıyla kadınlara ve çocuklara sahip çıktığını ifade etti.

Yakut'un kadınlar ve çocuklar için hep çok çalıştığını vurgulayan Ersan, şöyle konuştu:

"Kendisi bizzat kaza jandarma komutanlığı yaptığı dönemde kadın yurttaşlara ayrı bir ehemmiyet vermiş, kadını toplum içinde ön tasarıya çıkarmaya çalışmış ve bunda da başarılı olmuştur. Jandarma şehit Yarbay Songül Yakut, eğitim öğretim devresinde bizlere askerliğin temelinin disiplin olduğunu, ahlakın en ehemmiyetli sıfatlardan birisi olduğunu, dürüstlüğün ondan sonra geleceğini öğreten, gerek askeri eğitimlerimizde gerekse halk ile olan ilişkilerimizde nasıl davranmamız gerektiğini bizlere tek tek yorulmadan anlatmıştır. Onun için halk Anadolu insandır. Halk onun için değerlidir."

 

"ÜNİFORMA ANCAK YURTTAŞA HİZMET İÇİN KULLANILABİLİR"

Şehit Yakut ile bir sene süren askeri eğitiminde birlikte olduklarını anlatan Ersan, "Bizlere eğitim verdiği aşamada askeri üniformalarımızın devlet, ulus tarafından borç olarak verildiğini anlatarak, bu kıyafeti yalnızca yurttaşa hizmet için kullanabileceğimizi, yurttaşa hizmet ettiğimiz esnada da onları kendi ailelerimizdenmiş gibi görmemiz gerektiğini, insanlara empati kanalıyla yaklaşmamız gerektiğinin eğitimini vermekteydi." diye konuştu.

Yakut ile pek çok hatırasını olduğunu anlatan Ersan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"2003 seneninde ilk intibak dönemimizde derslerden sonra kollara ayrıldığımız müddet zarfı içerisinde atış takımına yazılmak istedim. Bir hafta sonra beni yanına çağırarak atış takımından çıkmamı istediğini, derslerden geri kalmamı istemediğini bunu da ileride mesleğe başladığımda anlayacağımı söylemişti. Şu anda kendisine çok hak veriyorum. Umarım bizi duyuyordur. Bu konuda hakkını ödeyemem. Derslerimizden uzak kalmayıp bugün bu meslekte kendi ayaklarımızın üzerinde, başarılı bir Türk kadın askeri olarak durabiliyorsak bunda Şehit Yarbay Songül Yakut'un emeği çoktur."

 

"YURTTAŞA HİZMET İÇİN GECE GÜNDÜZ ÇALIŞTI"

Jandarma Üsteğmen Songül Yakut'u ilk gördüğünde etkilendiklerini anlatan Ersan, "Kendisini ilk karşımızda gördüğümüzde 'Evet, olmak istediğimiz' diyerek kendisini idol belirledik. Duruşu, hitabı, üslubu, samimiyeti... 'İşte benim bu meslekte olmak istediğim bu' diyorsunuz. O dediğimiz kişi Jandarma Şehit Yarbay Songül Yakut." dedi.

FETÖ tarafından mağdur edilmesi sürecinde Şehit Yarbay Yakut'u telefon ederek kendisine destek olduğunu aktaran Ersan, Yakut'un bu müzakerede kendisine, "Arkamda olduğunuzu her zaman biliyorum ama üzülmeyin. Dava açtım, davayı kazanıp geri geleceğim." dediğini dile getirdi. Ersan, Yakut'un her zaman ve her durumda çok güçlü bir duruş sergilediğini vurguladı.

Yakut'un kadın ve çocuklara yönelik şiddetin önlenmesi için özveriyle çalıştığını, talebelerini de bu istikamette yönlendirdiğini aktaran Ersan, "Yurttaşa hizmet için gece gündüz çalışmıştır. Kadınlarla, çocuklarla alakalı faaliyetlerde bizzat alanda bulunmuş, gerek sivil gerek üniformalı olarak bizzat halkın yüreğine girmiş insandır. Yüreğinden halktandır. Bizleri de bu istikamette eğitip bu istikamette yönlendirmiştir. Biz de halka bu şekilde hizmet etmeye çalıştık, elimizden geldiğince." şeklinde konuştu.

songül yakut şehit kadın yarbay haberler fetö
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yaşlı Kadının Cesedinin Yerini Torunu Gösterdi
Yaşlı Kadının Cesedinin Yerini Torunu Gösterdi
Mehmet Özdilek Sivasspor maçından galibiyetle ayrılmak istiyor
Mehmet Özdilek Sivasspor maçından galibiyetle ayrılmak istiyor