Bayram boyunca otoyollar ücretsiz olacak

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Kurban Bayramı tatili boyunca tüm otoyol çalışmalarının...

Bayram boyunca otoyollar ücretsiz olacak
Bayram boyunca otoyollar ücretsiz olacak Seyfullah
Bu içerik 636 kez okundu.

Bakan Arslan'ın konuşmasından öne çıkan ayrıntılar şu şekilde:

Kabine'yla beraber 2.5 günü de yönetimsel tatil duyuru edince 10 gün süresince belkide sezonun son tatili diyebileceğimiz uzun soluklu bir tatil var. Yurttaşlarımızın rahat edebilmeleri yerine bir hayli önlem aldık.

Kabine'nda bilhassa 30 Ağustos'tan başlamak üzere, 5 Ağustos sabah 07.00'a kadar, köprüleri, otobanları, yap-işlet-devret modeliyle yapılanlar hariç olmak üzere, fiyatsız hale getirdik. Bu ehemmiyetli bir uygulamaydı. Yeniden bütün yollarda 10 gün süresince bakım, onarım, yapım, yenileme çalışmalarını tamamiyle durdurduk. Bu durdurmayı yaparken de bilhassa, daha fazla şerit ile insanlarımıza hizmet edebilmek ve bayramda rahat edebilmeleri hesabına bir trafik uygulaması yapmış olacağız. 

 

Bunun yanı sıra Emniyet Genel Müdürlüğümüz, İçişleri Bakanlığımızla beraber bilhassa insanlarımızın, kazasız, belasız yolcu edebilmeleri hesabına, bir hayli uygulamayı hayata geçiriyoruz. İlave önlemler aldık, ek seferler koyduk. Yoğunluğa bağlı olarak çok daha fazla seyir mevzubahis olacak.

KÖPRÜ VE OTOBANLARDA ÇALIŞMALAR DURDU

15 Temmuz Şehitler Köprüsü'nde çok ciddi çalışmalar yaptık. Takriben 40 senelik bir yenileme yaptık. Yenilemeyle alakalı, güçlendirmeyle alakalı, depreme dayanıklılıkla alakalı yaptığımız gider köprü fiyatının takriben yüzde 40'ı kadar. Eğik askıları, dik askılara çevirmek gibi birçok ehemmiyetli çalışma yaptık. Çalışmalarımız bu gece yarısı bakımından başka bir deyişle, 21 Ağustos'u 22 Ağustos'a bağlayan geceyarısı itibarıyla bitirmiş olacağız.

Köprü 6 şeritle birlikte yine hizmet verecek. 82 kişilik bir ekiple gece gündüz çalışarak, 31 Ağustos diye deklare etmiştik, daha sonra 25 Ağustos'a taşıdık fakat özellikle bayramla alakalı hareketliliğinde başlayacağını düşünerek çalışmaları hızlandırdık. Bundan sonraki en erken çalışmaya 20 sene sonra ihtijyaç duyulacak. Toplam 6 veya 7 günde bitecek. Bundan sonra uzun soluklu bir çalışma olmayacak. Bu geceyarısı en son çalışmamızı da bitirmiş olacağız. 

 

ÇAMLICA GİŞELERİ SERBEST GEÇİŞ OLACAK

Gerek Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'nde gerek, Mahmutbey Gişeleri'nde, gerekse 15 Temmuz Şehitler Köprüsü'nde uyguladığımız serbest geçiş sistemi trafiği yüzde 20 deşarj oldu. Yurttaşlar 15 Temmuz'da yapılan çalışmalar sebebiyle rahatlığı pek hissedemedi ama Çamlıca Gişeleri'nde çalışmalarımızı 25 Ağustos itibarıyla bitirmiş olacağız. 25 Ağustos'tan itibaren Çamlıca Gişeleri'nde de serbest geçiş olacak.

otoyollar ücretsiz mi bayram izni haber haber oku
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Cumhurbaşkanı Öğrencilere Sürpriz Ziyarette Bulundu
Cumhurbaşkanı Öğrencilere Sürpriz Ziyarette Bulundu
Zincirleme Kaza Sonucunda 19 Kişi Yaralandı
Zincirleme Kaza Sonucunda 19 Kişi Yaralandı