Memur zammı için maliye bakanından açıklama geldi!

Maliye Bakanı Naci Ağbal, memur ve memur emeklilerinin maaş zamları ile ilgili olarak açıklamalarda bulundu

Memur zammı için maliye bakanından açıklama geldi!
Memur zammı için maliye bakanından açıklama geldi! Seyfullah
Bu içerik 934 kez okundu.

Maliye Bakanı Naci Ağbal, memur ve memur emeklilerinin aylık zamları konusunda olarak izahlarda bulundu. Ağbal, "İlk olarak bütün kamu çalışanlarımıza ve emeklilerimize hayırlı olsun diliyorum. Kamu çalışanlar açısından pozitif bir gelişmeyi gerçekleştirmiş olduk. Önümüzdeki süreçte enflasyonun zerinde bir zammı da vermiş olduk. Her yıl memurlarımızın aylıklarında toplu kontrat uyarınca zam yapıyoruz. En çok dikkat ettiğimiz prensip kamu çalışanlarımızın gelirlerinin enflasyon üzerinde ezilmemesi" diye konuştu.Ağbal, sözlerine şöyle devam etti:"Bugün en düşün memur aylığı yüzde 96 reel olarak artmış vaziyette. Bugünden 2019 seneye kadar baktığımzıda 400 TL bir artış yapmış olacağız. Bu toplu sözleşmede genel oran artışı dışında, hizmet kolları konusunda de bir hayli iyileştirme yaptık. Onların hepsini dahil ettşğimiz vakit 2018 bütçesine takriben 13 milyar lira ilave artış gelmiş oldu"

 

Ağbal, ayrı olarak şu izahlarda bulundu:

"Biz çalışmalarımıza devam ediyoruz. 2017-2019 dönemini kapsayan dönemde, 2017 senesi için büyüme oranı beklentimiz yüzde 4.4'tü. Hükümet olarak arka arkaya çok ehemmiyetli kararlar aldık. Ekonominnin yakalayacağı ivmeyi sürdüreceğini görüyoruz. 2017 senesi için yüzde 4.4 oranındaki büyüme oranını yukarıya doğru revize edeceğiz. Hızlanarak çalışmalarımız devam ediyor. Çalışmalarımızı bitirerek hükümet olarak kamuoyu ile paylaşmak istiyoruz. Yukarıya istikamette bir revizyon mevzubahis olacak. Dış ticaret enflasyon gelişmeleri hepsini revize edeceğiz"

"AYAĞIMIZI YORGANIMIZA GÖRE UZATACAĞIZ"

Kamunun tasarruf önlemleri açısından "2018-2020 dönemini kapsayan program Türkiye ekonomisinde büyüme sağlayan bir dönem olacak. Türkiye'nin yüzde 5 büyüme oranlarına ihtiyacı var. Bu açıdan, büyümeyi yukarıya çekecek yapısal tertip etmeler, sürdürülebilriliği sağlayacak konulara öncelik veriyoruz. 2018-2020 dönemini kapsayan program, yüzde 5'in üzerinde büyüme gösterdiği, istihdamı artıran, kamu maliyesi balansları son 2 senede genişlemeci siyasetleri kararlı hale getirip,  iyileşmeyi yakaladığımız dönem olacak. 2016-2017 döneminde birtakım vergisel tertip etmeler yapmıştık. Bunlar zamanı geldiğinde kalkacak. Ekonomi kendi çarkları içerisinde dönecek. Burada kamu büyümeyecek, daha fazla gelir toplayarak yurttaştan vergi alarak değil, etkinliği, verimliği asal alan yaklaşım içerisinde görünüm arz edecek. Ayağımızı yorganımıza göre uzatmamız gerektiği kalemlerde dikkatli olacağız. Ülke olarak ekonomide büyümeyi sağlamak için altyapı yatırımlarında hız kesmemiz gerekiyor. Kamu kendisine çeki düzen verecek. Cari harcamalarla alakalı alacağımız tedbirler ile ilgili hazırlıklar yapılıyor."

"BUNDAN SONRA KİMSE YİNE YAPILANDIRMA YASAYI BEKLEMESİN"

Maliye Bakanı Naci Ağbal, yine yapılandırma yasaları ile alakalı olarak "İki yeniden yapılandırma yasalar oldukça başarılı yapılandırmalar oldu. Ara ara birtakım çevreler tenkitler yapıyor. Biz şunun gördük, vbatandaş bu yasalara byük bir teveccü gösterdi. Devlet de aslında ciddi bir gelir topladı. 2016 seneninde bütçe açığımızın bütçe hedeflerimizin aynı olmasının sebebi, yine yapıalndırma gelirleri oldu. Burada şunu da yaptık ilk kez, yine yapılandırma yasalarına ihtiyaç duymayacak şekilde bundan sonra kimse yine yapılandırma yasası beklemesin. Borçlarını ödeme gücü varsa vaktinde ödemesi gerekli. Son iki yapılandırmada 27 milyar lira gelir topladık. Yeniden bu çerçevede takriben olarak 138 milyar lira kamu alacağını da yapılandırmış olduk" diye konuştu.

 

memur zammı maliye bakanı haber memur zammı ne kadar
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Melo ve Snejder'e İzin Çıkmadı
Melo ve Snejder'e İzin Çıkmadı
Muğla'da Temizleme Çalışmalarında Bizans Mezarlığı Bulundu
Muğla'da Temizleme Çalışmalarında Bizans Mezarlığı Bulundu