Banka ATM'sinden altın vugunu!

Bir bankanın ATM’sinden verdiği altınların sahte olduğu ortaya çıktı. Verdiği altınların sahtesinin yapıldığını...

Banka ATM'sinden altın vugunu!
Banka ATM'sinden altın vugunu! Seyfullah
Bu içerik 1244 kez okundu.

Türkiye'de faaliyet gösteren bir banka, kendi logosunun bulunduğu plastik halkanın içine yerleştirdiği çeyrek altınların ATM’lerden satışına başladı. Gazete Habertürk'ten Yusuf Doğan'ın haberine göre; plastik halkayla beraber 1 TL büyüklüğünde olan altınlar 2 sene önce ATM’lerin bozuk para bölümünden dolaşıma sunuldu. Bankanın İstanbul’da bir müşterisi de çeyrek altın yatırımı yapmaya başladı. Aynı müşteri, altın ücretleri yükselince kuyumcuya gittikçe altınları bozdurmak istedi. Kuyumcu çeyrek altını inceledikten sonra düzmece olduğunu söyledi. Müşteri, gittiği diğer kuyumcularda da altının düzmece olduğu yanıtını alınca bankanın yolunu tuttu.

 

BANKANIN ÇAĞIRDIĞI UZMAN DA ‘DÜZMECE’ DİYE KONUŞTU

Müşteri başından geçenleri anlatınca banka bir uzman çağırarak altını inceletti. Uzmanın verdiği cevap da değişmedi. Bankanın piyasaya sürdüğü altınların düzmecesinin yapıldığı anlaşıldı. Bu sefer banka idaresi İstanbul Cumhuriyet Savcılığı’na suç ilanında bulundu. Bu arada bütün şubelere de ‘Acil’ koduyla çeyrek altınların merkeze gönderilmesi direktifi verildi. Savcılık tahkikat başlattı. Tahkikat sürerken Mesut A., bankanın Esenyurt Kıraç’taki şubesine gittikçe elindeki 2 çeyrek altını bozdurmak istediğini söyledi. Banka görevlisi, merkezden gelen ikaz yazısını dikkate alarak altını inceledi ve banka yerine bası- lan sahte altınlardan olduğunu gördü. Müşteriye fark ettirmeden polis arandı. Gözaltına alı- nan A., polise altınları bankadan aldığını, sahte olduğunu bilmedi- ğini söyledi ve serbest kaldı. Bu dosya, savcılığın başlattığı soruş- turmanın dosyasıyla birleştirildi. Savcılık, Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü’ne olayın araş- tırılması direktifini verdi. Ayrı olarak banka, kendi içinde sürdürdüğü incelemede de yüzlerce çeyrek altına daha erişince altın satışlarını tamamiyle durdurdu.

 

875 ALTIN BOZDURUNCA YAKAYI ELE VERDİLER

Mali Polis ve banka görevlilerinin yaptıkları araştırmada, geçen yılın temmuz ve eylül ayları arasında biri daha önceki bankacı olan 4 kişinin aynı bankada yoğun olarak çeyrek altın sattığı saptadı. Mesut A. 231, Hakan E. 360, Hasan S. 261 ve Ahmet D. 23 olmak üzere toplam 875 altın bozdurulmuştu. Araştırma neticeninde, bu kişilerin birbirleriyle irtibatlı oldukları belirlendi. Bozdurulan 875 altının 856’sı, değişik banka şubelerinde bulundu. Kalan 19 altın dışında başka müşterilerde de sahte altın olabileceği değerlendirmesi yapıldı. Bu tespitlerin hemen peşinden geçen cuma günü İstanbul ve Bursa’da operasyon başlatıldı. Eski bankacı Hakan E., Hasan S., Mesut A. ve Ahmet D. ile birlikte bir kuşkulu daha gözaltına alındı. Hakan E., Hasan S., Mesut A. ve Ahmet D. gözaltına alındı. 200 bin TL’lik vurgunun ardından polis, sahte altınların nerede basıldığını araştırıyor.

altın altın vurgunu altınmatik haber
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Melo ve Snejder'e İzin Çıkmadı
Melo ve Snejder'e İzin Çıkmadı
Muğla'da Temizleme Çalışmalarında Bizans Mezarlığı Bulundu
Muğla'da Temizleme Çalışmalarında Bizans Mezarlığı Bulundu