Silivride vahşi köpekler atlara saldırıyor!

Silivri’de çiftliklerdeki atlar ile koyun ve köpeklere yönelik vahşi hayvan saldırıları, bölgede yaşayanları tedirgin...

Silivride vahşi köpekler atlara saldırıyor!
Silivride vahşi köpekler atlara saldırıyor! Seyfullah
Bu içerik 1048 kez okundu.

İstanbul’un Silivri Kazası’nde Istranca Ormanı’na yakın bölgedeki Beyciler ve Büyükçavuşlu’da bulunan at çiftliklerine dadanan vahşi hayvanlar, yöreye korku saldı. Çiftlikteki atlara saldıran, köpekleri ve koyunları parçalayan hayvanlara karşı tedbir alan yurttaşlar, nöbet tutmaya başladı. Öncelikle 10 gün önce başlayan saldırılar, salı gecesi de tekrarlandı. Köylülerin kurt olduğunu söylediği hayvanlar, bir manda ile 4 koyunu parçaladı.

Haberdin'in bölgede konuştuğu köylüler ve çiftlik çalışanları tedirgin. Yarış atlarının yetiştirildiği çiftlikler ve koyun ağıllarına vahşi hayvanların saldırması, bölgede büyük panik yarattı.

Vahşi hayat uzmanlarına göre, bu mevsimde kurtların yerleşim yerlerine kadar inmesi görülmüş bir şey değil. Uzmanlara göre, saldırıların failleri kurt değil tabiata salınan vahşileşmiş köpekler veyahut çakal ve köpeklerin birleşmesinden oluşan melez hayvanlar.

WWF-Türkiye (Natürel Hayatı Savunma Vakfı( uzmanlarından Baytar Ahmet Emre Kütükçü, bakılamayan köpeklerin ormanlık alanlara bırakıldığının bilindiğini belirterek enteresan bir kuşkuyu gündeme getiriyor: “Bu köpekler birkaç nesil sonra giderek ‘kurt atası’ gibi davranmaya başlayabiliyorlar. Başka bir deyişle 1500 sene öncesine dönüyorlar. Köylünün kurt zannettiği şey vahşileşmiş köpek olabilir. Ya da ormanlık alanda yaşayan çakal ve köpeklerin birleşmesinden oluşan melez yavrulardan şüpheleniyoruz. Bu melez yavrular da davranış olarak anormal hareketlere girebilir. Köpek ve çakalların hayat alanlarının yok olmasından kaynaklı bir vaziyet. İlk olarak saldırgan hayvanların saptaması, bölgede fotokapan kurulması gerekir.” 

‘3-4 NESİLDE DEĞİŞİR’

Baytar Kütükçü, vahşi köpeklerle alakalı şu bilgileri verdi: “Çakal ve ayrılınan köpeklerin birleşmesinden melez bir ırk ortaya çıkar. Bu melezler dış görünüşünü çakaldan alır. Davranışları ise iki cinse de benzer. Çakaldan avlanmasını, köpekten de cesareti alır. Davranışları kestirilemez. 2000’li yıllarda AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ’de yaşanan bir olayda, koşu yapan bir kişiye böyle bir hayvan saldırdı. Birkaç kişinin yaralandığı olayda saldırgan hayvan incelemeye alındı. Netice olarak hayvanın melez olduğu ortaya çıktı. Ayrılınan köpekler aç kalıp sürü halinde avlanmaya başladıklarında değişim başlar. Ayrılınan bir köpek, vasati 3-4 nesil sonra değişir. Bir köpeğin tabiattaki ömrü ortalama 6 yıl desek, 25-30 yıl içerisinde değişim gerçekleşmiş olur.”

İstanbul Baytar Hekimleri Odası Başkanı Prof. Dr. Murat Arslan ise İstanbul’un yüksek kesimlerinde kurtların yaşadı- ğını belirterek, “Silivri civarında bu mevsimde kurtların görülmesi anormal bir durum. Aşırı yağışlar kurtları tetiklemiş olabilir. Avlanma içgüdüsüyle inmiş olabilirler. Yoksa mantıklı bir izahı yok. Onları oraya çeken bir şeylerin olması gerek” diye konuştu.

‘TABİATA KURT SALINDI’ İDDİASINA TEKZİP ETME 

“Sokakta gezerken köpek görsek korkuyoruz” diyen semt sakinleri, önceden bölgede bu mevsimde kurt olmadığını, bu hayvanların birileri tarafından bölgeye salınmış olabileceğini söylüyor. Köylerde kulaktan kulağa dağılan iddia, Ulusal Parklar Müdürlüğü’nün bölgedeki domuz sürülerine karşı tedbir olarak 130 adet çipli kurdu tabiata saldığı istikametinde. Ulusal Parklar Müdürlüğü ise natürel hayatı savunma hesabına bu tarz bir uygulamalarının olmadığını, bunların halk arasında konuşulan yanlış bilgiler olduğunu kaydetti. Yetkililer, devlet nezdinde ne kurt çiftliği ne de bu tarzda bir uygulamanın olamayacağı bilgisini verdi.

HER GECE SALDIRIYORLAR

Bölgedeki bir çiftlikte kâhyalık yapan Zeynel Karaman, vahşi hayvanları havaya ateş açarak korkuttuğunu belirtti. Karaman, geçtiğimiz hafta yaşanan olayı anlatırken “Gece yarısından sonra köpeğimin havlamasına uyandım. Köpeğimi boynundan ve kulağından yakalamışlardı. Havaya ateş ettim. Kimi arkadaşlarımın ahırındaki hayvanları öldürmüşler. Hemen hemen her gece saldırı var” dedi. Kurtların yaraladığı köpeğinin evvelki gün kendisine saldırarak elini ısırdığını söyleyen Karaman, “Bana hep sadık olan köpek, saldırıp elimi parçaladı. 11 dikiş atıldı, kuduz iğnesi oldum. Kurtların saldırısı sebebiyle vahşileşmiş olabilir” ifadesini kullandı.

‘BÜYÜK ZARARIMIZ VAR’

Bölgede yarış atı çiftliği bulunan sanatçı Faruk Tınaz, vahşi hayvanların bir tayını bacağından yaraladıklarını söyleyerek, önceden bölgeye kurtların indi- ğini duymadığını kaydetti. Tınaz, “Çiftlikte 30’a yakın atım var. Bu olaylara her gün bir yenisi ilave ediyor. Acilen tedbir alınmasını bekliyoruz. Bölgedeki bir hayli yetiştiricinin de büyük zararı var” diye konuştu.

silivri haberleri silivride saldırgan köpekler haber son dakika
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Muğla'da Temizleme Çalışmalarında Bizans Mezarlığı Bulundu
Muğla'da Temizleme Çalışmalarında Bizans Mezarlığı Bulundu
Hadise’nin Sahibi Olduğu Mekan Cep Yakıyor
Hadise’nin Sahibi Olduğu Mekan Cep Yakıyor