Milyonlarca anne ve ev hanımına emeklilik yolu

Sosyal Güvenlik Uzmanı Erhan Nacar, çalışmayan anneler ve ev hanımlarına emeklilik yolunun açılabileceğini belirtti....

Milyonlarca anne ve ev hanımına emeklilik yolu
Milyonlarca anne ve ev hanımına emeklilik yolu Seyfullah
Bu içerik 971 kez okundu.

Sosyal Güvenlik Uzmanı Erhan Nacar, sosyal güvenlik konusunu üzerine ehemmiyetli başlıklara değindi. Nacar, çalışmayan anneler ve hane hanımlarına emeklilik yolunun açılabileceğinden, mahkumların da emekli olabileceğine kadar bir çok konuya açıklık getirdi.İhlas Haber Ajansı'nın haberine göre, Erhan Nacar çalışmayan annelerin ve ev hanımlarının da emekli olabileceğini belirterek süreci şu şekilde aktardı: "Çifte standart var Avrupa'da, Türkiye'den gitmiş Avrupa'da ev hanımı olan orada yaşayan gurbetçi yurttaşlarımız SOSYAL GÜVENLİK KURUMU 3201 sayılı yasanına göre orada kaldığın müddetleri borçlanarak emekli oluyor. Fakat bugün bu uygulama Türkiye'deki annelere uygulanmıyor fakat bununla alakalı bir mahkeme açtık. Bununla alakalı bir davamız var. Dava mahkemede kazanıldı.

Yargıtay'a gitti, Yargıtay kararı verirse Türkiye'deki anneler de çalışmadan kaldığı ikametgah müddetlerine göre borçlanma yapabilecekler"Erhan Nacar, GSS ödemeyen yurttaşın da hastanelerde rahat bir şekilde acil serviste hizmet gördüğünü belirterek, "Sosyal Güvenlik Müessesesi, bir yurttaşın sigorta numarası olması halinde son 4 ayında 120 gün çalıştıysa ona sıhhat olanakları açıyor. Bu arada hiçbir çalışması olmayan yurttaşlar isterlerse gelir tespitine gidip 53 lira ödeyerek Genel Sıhhat Sigortasından (GSS) istifade edebilirler. Fakat bir de ne çalışan kesim, ne de gelir tespitine gitmemiş GSS ödemeyen yurttaş sağlık kurumu kapısına gittiğinde SOSYAL GÜVENLİK KURUMU onu geri göndermiyor. Çalışmayan, sigortalı olmayan, GSS ödemeyen yurttaş da artık hastanelerde rahat bir şekilde acil servisten girip bakılabiliyorlar" diye konuştu.

"BİR AN ÖNCE SİGORTA NUMARANIZI ALIN

"2017 seneninde sigorta numarası bulunmayanların sigorta numarası edinmeleri gerektiğini vurgulayan Nacar, "Artık SOSYAL GÜVENLİK KURUMU 65 yaşa gidiyor. Vatandaşımıza şunu söylüyoruz; "Bir an önce sigorta numaranızı alın", sosyal güvenlik numarasını ne kadar önce alırsanız, o kadar erken emekli olursunuz. Zira SOSYAL GÜVENLİK KURUMU emeklilik tahsis talebi formunu yaptığınız da sizin ilk sigortalı olduğunuz tarihi baz alıyor. O yüzden 2017 çok ehemmiyetli, 2017'de sigorta numarası olmayan netlikle sigorta numarasını alsın" şeklinde konuştu.

"ÇOK YAKINDA BAKAN SARIEROĞLU İZAH EDECEK"

Nacar, yüzde 40 engeli olan vatandaşlara yapılan ödemelerin de yüzde 50 artırılacağını söyleyerek, "Zati Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı memurlar ve diğer sendikalar çalışan kesim arasında bir zam konusunda bir ikilem vardı. İmza esnasında bu noktada engellilerle alakalı, yüzde 40 özürlü olanların almış oldukları yardımların, aylıkların yüzde 50 artmasını çok yakın vakitte sayın bakanımız izah edecektir" dedi.

MAHKUMLARA EMEKLİLİK YOLU

Erhan Nacar, cezaevindeki mahkumların da isteğe bağlı olarak emekli olabileceğini belirtti. Nacar, "Biz bugüne kadar engellileri, çalışanları, hane hanımlarını konuşuyoruz fakat bizim tutuklu ve kararlı olan cezaevinde yatan yurttaşlarımız da var. Onlar da isterlerse cezaevlerinden isteğe bağlı ödeyebilirler ve Türkiye'deki sosyal haklardan istifade edebilirler" ifadelerini kullandı.Emeklilik yaşı dolan yurttaşlara da seslenen Nacar, onları bir an önce emekli olmaya çağrı etti. Nacar, emeklilikte yaş konusuna şu şekilde değindi: "Bugün kahvelerde, sokaklarda, derneklerde yada camilerde konuşulan şu. Ya Hüseyin sen bin lira alıyorsun, Hasan sen bin 500 lira alıyorsun. Aynı fabrikada çalıştık, aynı vakit işe girdik neden sen benden 500 lira daha fazla alıyorsun denildi. Oysa iki şık vardı. Birincisi, ya Hasan Hüseyin'den daha yaşlıdır. Zira Sosyal Güvenlik Müessesesi (SOSYAL GÜVENLİK KURUMU) kim daha yaşlıysa ona yüksek emekli aylığı bağlıyor. Zira ölüme ne kadar yakınsan Allah uzun ömür versin ama ölüme ne kadar yakınsak o kadar yüksek aylık alabiliyorsun. Bugün 48 yaşında emekli olanla 58 yaşında emekli olan bir maaş alamaz. Zira arada 10 bir sene fark var. Dolayısıyla SOSYAL GÜVENLİK KURUMU aradaki o ince ayarı hesaplayıp yaşlı olana daha fazla maaş veriyor. Burada da yaşlılara seslenmek istiyorum, yaşı dolduysa hiç zaman kaybetmeden bir an önce yaşlılık maaşlarını almalarını öneriyorum"

çalışmayan kadına emeklilik ev hanımı emeklilik emeklilik haber
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yaşlı Kadının Cesedinin Yerini Torunu Gösterdi
Yaşlı Kadının Cesedinin Yerini Torunu Gösterdi
Mehmet Özdilek Sivasspor maçından galibiyetle ayrılmak istiyor
Mehmet Özdilek Sivasspor maçından galibiyetle ayrılmak istiyor