Ukrayna - Türkiye maçı öncesi Lucescu isteksiz konuştu!

A Milli Takım'ın Rumen teknik direktörü Mircea Lucescu yaptığı açıklamada, kulüplerin 7 yerli futbolcuyla oynadığı...

Ukrayna - Türkiye maçı öncesi Lucescu isteksiz konuştu!
Ukrayna - Türkiye maçı öncesi Lucescu isteksiz konuştu! Seyfullah
Bu içerik 1293 kez okundu.

A Ulusal Futbol Takımı Teknik patronu Mircea Lucescu, 2018 FIFA Dünya Kupası Avrupa Elemeleri'nde yarın Ukrayna ile yapacakları grup mücadeleninde, takımının teknik yeteneği ve deneyimine güvendiğini belirtti.İtalya'nın La Gazzetta dello Sport gazetesine beyanat veren Lucescu, Kharkiv şehrinde yarın Ukrayna ile yapacakları mücadelesi ve Türk futbolunun geleceğini değerlendirdi."Ukraynam benim, seni yenmek zorundayım" başlığıyla yayımlanan röportajda, 72 yaşında olan Rumen teknik adam, Shakhtar Donetsk'i 12 sene süresince çalıştırması nedeniyle Ukrayna Ulusal Takımı'nın kuvvetli ve zayıf taraflarını iyi bildiğini kaydetti.Görev aldığı dönemde Ukrayna futbolunda pek çok şeyi değiştirdiğini söyleyen Lucescu, Shakhtar Donetsk takımında geliştirdiği sistemin, Ukrayna Ulusal Takımı'na da örnek olduğunu müdafaa etti.Ukrayna'nın teknik patronu Andriy Shevchenko'nun zeki biri olduğunu ve sistemi savunduğunu kaydeden Lucescu, "Ukrayna, grupta topa ve oyuna hakim kimi hüviyetinde. Gençliklerini ve fiziki kapasitelerini alana yansıtıyorlar. Türkiye, Ukrayna'ya karşı teknik yeteneği, deneyimi ve mücadele etme kapasitesiyle karşılık verecek. Bu yüzden, son kez büyük bir turnuvada oynama bahtı olabilecek oyuncuları kadroya çağırdım." ifadelerini kullandı.

YABANCI FUTBOLCU TENKİDİ

Türk futbolunu nasıl bulduğuna yönelik suale ise Mircea Lucescu, "Türkiye'den 2004 seneninde ayrılmıştım. O dönemde Türkiye, beynelmilel arenada daha çok tanınıyordu. Ulusal takım dünya üçüncüsü olurken, Galatasaray ise Arsenal ve Real Madrid'i yenerek, UEFA Kupası ve Süper Kupa'yı kazandı. Türkler, iyi oynadığında İtalyan ve İngilizleri yeniyordu. Artık mücadelelerde takımlar sınırsız yabancıyla oynuyorlar. Bu yüzden daha önceki takımı yakalamak zor." cevabını verdi.Bir ülkenin büyük kulüplerinin, ulusal takımın çekirdeğini oluşturmasını gerektiğini kaydeden Lucescu, "Bugün böyle değil. Ulusal takıma, oyuncuların pek çoğu değişik kulüp ve ülkelerden geliyor. Onları kısa müddet içerisinde bir sisteme adapte etmeliyim. Bu kolay değil. Belki yabancı oyuncular, bir gün gençlerin gelişiminde değerli olacak fakat A Ulusal Takım için bu vaziyet mesele yaratıyor. Serbest dolaşımın olduğu yerlerde gençlere daha çok fırsat doğabilir fakat diğer ülkelerin liglerinde yer alan kulüpler, kadrolarıyla ulusal takıma yardımcı olmalı. Benim dönemimde alanda 7 Türk oyuncu vardı ve çok daha büyük işler yapıldı." değerlendirmesinde bulundu.

"HAKAN MİLAN'DA ÇOK İYİ İŞLER YAPABİLİR"

Milan'da top koşturan Hakan Çalhanoğlu ve Roma'ya transfer olan Cengiz Ünder'in takımlarına katkısının nasıl olacağı istikametindeki sual üzerine Mircea Lucescu, "Hakan Çalhanoğlu, Milan'da çok iyi işler yapabilir. Fevkalade bir kalitesi var ve Almanya gibi disiplinli futbol kültürü bulunan bir ülkeden geliyor. Cengiz Ünder, iki sezon önce Türkiye'nin alt liglerinde oynuyordu. O düzeyden Roma'ya geliyorsanız, kaliteniz var demektir. Cengiz, Inter karşısında 3 dakikada gösterdiği performansla beni etkilemesini bildi." şeklinde görüş belirtti.

"VAR, OYUNUN YANI SIRA HEYECANI DA KESİYOR"

Lucescu, Video Yardımcı Hakem (VAR) sistemini beğenmediğini vurgulayarak, şunları kaydetti:"Futbol yalnızca 90 dakika değildir ve bir hafta boyunca her yerde konuşulur. Şimdi ne konuşulacak? Futbol, hayattır. Hayatın özü de heyecandır. Stadyumdaki bir taraftarı düşünün. Bir gole seviniyor ve 30 saniye sonra tecrübe ediyor ki gol değil. Aynı şekilde rakip taraftar ne yapacak? 'Gol değil' diye mi sevinecek? VAR, oyunun yanı sıra heyecanı da kesiyor. Bu yüzden beğenmedim."Ukrayna'da çalıştığı dönemde en güzel hatırasının 2009 seneninde Kadıköy'de yaşandığını söyleyen Rumen teknik adam, "Shakhtar Donetsk'in 2009 seneninde finalde Werder Bremen'i yenerek UEFA Kupası'nı kazanmasını unutamam. Beynelmilel boyutta kazanılan başarılar, daha mutlu ediyor." yorumunu yaptı.Serie A'ya yönelik değerlendirmelerde de bulunan 72 yaşında olan Lucescu, "Bu sene, Inter'in sezonu olabilir. Aynı şekilde Milan da kazanabilir. Roma'veyahut dikkat etmek gerekli. Inter karşısında onları direkler durdurdu. Juventus'un daha çok Şampiyonlar Ligi’ne odaklanacağını düşünüyorum. Zira, o kupayı kazanma vakitleri geldi. Ligi 6 yıldır peş peşe kazanıyorlar zati." ifadelerini kullandı.

ukranya türkiye türkiye maçı maç kaçta maç haberler haber spor
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yaşlı Kadının Cesedinin Yerini Torunu Gösterdi
Yaşlı Kadının Cesedinin Yerini Torunu Gösterdi
Mehmet Özdilek Sivasspor maçından galibiyetle ayrılmak istiyor
Mehmet Özdilek Sivasspor maçından galibiyetle ayrılmak istiyor