Avrupa Birliği; Arakan'da iki tarafta gerginliği azaltmalıdır!

Avrupa Birliği (AB), Arakan'da tüm taraflara gerginliği azaltma, uluslararası insan hakları hukukuna uyma ve sivillere...

Avrupa Birliği; Arakan'da iki tarafta gerginliği azaltmalıdır!
Avrupa Birliği; Arakan'da iki tarafta gerginliği azaltmalıdır! Seyfullah
Bu içerik 722 kez okundu.

AB Komisyonunun İnsani Yardım ve Kriz Yönetiminden Sorumlu Üyesi Christos Stylianides, yaptığı yazılı açıklamada, Myanmar'ın Arakan vilayetinde aşağı yukarı 350 bin bireyin mağdur olduğunu ve bölgeye insani yardımın ulaştırılması gerekliliğini belirtti.

Yardım görevlilerinin bölgedeki halin daha da kötüleşmesini engellemek amacıyla işlerini yapmalarına izin verilmesi gerekliliğini altını çizen Stylianides, AB'nin Arakan'a insani yardım ulaştırılması amacıyla yoğun çaba sarf ettiğini ve konunun bütün muhataplarıyla görüşme halinda olduğunu aktardı.

Stylianides, AB'nin, Bangladeş'in Arakanlı sivilleri kabul etmesinden duyduğu memnuniyeti bildirerek, Arakan'da hal düzelene kadar Bangladeş hükümetinin Arakanlı mültecileri koruma altına alması gerekliliğini ifade etti.

 

"TÜM TARAFLAR GERGİNLİĞİ AZALTMALI"

Stylianides, "Tüm taraflara gerginliği azaltma, uluslararası insan hakları hukukuna uyma ve bilhassa sivillere karşı şiddet uygulamama davetinde bulunuyorum. Birçok Arakanlı sivil ciddi zarar gördü ve şiddette maruz kalmamak amacıyla Bangladeş'e kaçıyor. Bu şahıslar sınır dışı edilmemeli ve yine Arakan'a gönderilmemeli." ifadelerini kullandı.

Öte yandan AB Dış İlişkiler ve Emniyet Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini'nin sözcüsü Catherine Ray, AA muhabirinin AB Komisyonunda gerçekleşen günlük basın toplantısında, "AB Arakan'daki hali etnik temizlik olarak değerlendiriyor mu?" sorusuna yanıt vermeyerek, AB'nin bölgeye insani yardımların ulaşması amacıyla görüşmeler sürdürdüğünü dile getirdi.

Birleşmiş Milletler bilgilerine göre, 120 binin üstünde Arakanlının, Myanmar ordusunun baskı ve zulmünden kaçarak Bangladeş'e sığındığı göz önünde bulundurulduğunda, AB açıklamasında namacıyla "orantısız güç" ifadesine yer verilmediğinin sorulması üstüne de Ray, "Açıklamamız gerektiğince net. Durum ciddi ve AB de hali öneme alıyor, bu amaçla kuvvetli bir açıklama yaptık." diye konuştu.

Arakan Stylianides Bangladeş Arakanlı Yardım Myanmar haber arakan haberleri
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Melo ve Snejder'e İzin Çıkmadı
Melo ve Snejder'e İzin Çıkmadı
Muğla'da Temizleme Çalışmalarında Bizans Mezarlığı Bulundu
Muğla'da Temizleme Çalışmalarında Bizans Mezarlığı Bulundu