Arakanlı Müslümanlar için yardım onayı geldi!

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı(TİKA)'nın Arakanlı Müslümanlar...

Arakanlı Müslümanlar için yardım onayı geldi!
Arakanlı Müslümanlar için yardım onayı geldi! Seyfullah
Bu içerik 639 kez okundu.

Myanmar'dan TİKA'ya Arakanlı Müslümanlar amacıyla yardım izni çıktı. TİKA, Arakanlı Müslümanlara bin ton yardım malzemesi gönderecek.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, "Sayın Cumhurbaşkanımızın bugün Myanmarlı mevkidaşı ile yaptığı görüşme sonrasında, bölgeye ilk yabancı yardım kuruluşu olarak Myanmar TİKA yetkililerinin girişine ve ilk etapta bin tonluk yardım yapılmasına izin verildi." dedi.

Türkiye, Arakanlı Müslümanların yaşadığı dramı dünyaya bildirmek amacıyla uluslararası arenada yoğun çaba sarf ediyor. Bu kapsamda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, çoğu ülke lideri, bakan ve uluslararası örgütlerin temsilcileriyle şiddetin başladığı 25 Ağustos'tan bu yana çok sayıda telefon görüşmesi yaptı.

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bugün Arakan'daki katliam ve insani drama dair Myanmar lideri Aung San Suu Çii ile telefonda görüştü.

Görüşmede Erdoğan, Arakan Müslümanlarına yönelik insan hakları ihlallerindeki yükselişin başta İslam ülkeleri olmak üzere bütün dünyada derin kaygıya yol açtığını vurguladı. Konuya dair görüş teatisinde tespit edilen Erdoğan ile Myanmar Dışişleri Bakanı ve Devlet Başkanlığından Sorumlu Devlet Bakanı Çii, sahip olunan krizin nasıl çözümlenebileceği ve bölge halkına insani yardımların ulaştırılması konularını ele aldı.

Türkiye'nin terörü ve masum sivilleri amaç alan operasyonları kınadığını anımsatan Erdoğan, hadiselerin ciddi bir insani krize dönüşmesinin kaygı ve infiale namacıyla olduğuna ilgi çekti. Erdoğan, Türkiye'nin bozukluğun çözümüne yönelik çabaları desteklediğine, bu süreçte orantısız güç kullanımından uzak durulması ve sivil halkın zarar görmemesi amacıyla azami hassasiyet gösterilmesi gerektiğine de işaret etti.

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Arakan'daki katliamı 19 Eylül'de New York'ta başlayacak Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulunda kapsamlı şekilde gündeme getireceğine ilgi çekerek, oradaki liderlerle konuyu görüşeceğini vurgulamıştı.

Erdoğan, dünyanın Arakan’daki katliama "kör ve sağır" kalmasına reaksiyon göstererek, Türkiye'nin Arakan'daki zulmü "ağır ve şiddetli" bir şekilde kınadığını söylemişti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuyu uluslararası kuruluşlarda gündeme getireceklerini, “Takibini de alakalı uluslararası kurumlar aracılığı ile başta BM olmak üzere dile getireceğiz." değerlendirmesi yapmıştı.

Erdoğan Myanmar yardım Türkiye uluslararası Cumhurbaşkanı Arakan TİKA Arakanlı
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yaşlı Kadının Cesedinin Yerini Torunu Gösterdi
Yaşlı Kadının Cesedinin Yerini Torunu Gösterdi
Mehmet Özdilek Sivasspor maçından galibiyetle ayrılmak istiyor
Mehmet Özdilek Sivasspor maçından galibiyetle ayrılmak istiyor