Dışişleri Bakanı: Arakan'a kesin bir çözüm gerekli

Türkiye-Azerbaycan-Gürcistan Dışişleri Bakanları Üçlü Toplantısı Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de bulunan Dışişleri...

Dışişleri Bakanı: Arakan'a kesin bir çözüm gerekli
Dışişleri Bakanı: Arakan'a kesin bir çözüm gerekli Seyfullah
Bu içerik 532 kez okundu.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Azerbaycan Dışişleri Bakanı Elmar Memmedyarov ve Gürcistan Dışişleri Bakanı Mikheil Janelidze ile görüştü.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu bu sene altıncısı düzenlenen Türkiye-Azerbaycan-Gürcistan Dışişleri Bakanları Üçlü Toplantısı'na katılmak üzere Azerbaycan'ın başkenti Bakü'ye geldi. Toplantı evvel Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Azerbaycan Dışişleri Bakanı Elmar Memmedyarov ile bir araya geldi. Çavuşoğlu ve Memmedyarov, iki ülke arasındaki siyasi, ekonomik ve kültürel konular başta olmak üzere küresel ve çevresel konularda görüş alışverişinde bulundu.

 

Çavuşoğlu Gürcistan Dışişleri Bakanı Mikheil Janelidze ile de çift görüşme gerçekleştirdi.

Mevlüt Çavuşoğlu görüşmelerin sonrasında Azerbaycan Dışişleri Bakanı Elmar Memmedyarov ile ortak basın toplantısında konuştu.

Çavuşoğlu, "Arakan'daki gereksinimleri çözdükten sonra uluslararası camiada ne yapabileceğimize karar vereceğiz. Çünkü biz her vakit mazlumun yanısıra olduk ve olmaya devam edeceğiz. Arakan'a kalıcı bir çözüm bulmamız gerekiyor. Birçok insan hayat sürdürdükleri yeri terk ettiler. Ben 2 sene evvelce Ramazan ayında Arakan'a gitmiştim ve dışarı çıkmaları dahi yasaktı. Bu hale kalıcı bir çözüm bulmamız şart" şeklinde konuştu.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Myanmar'ın Arakan (Rakhayn) eyaletinin kuzeyinde ortaya gelen hadiseler nedeniyle Bangladeş’e sığınmak mecburiyetinde kalan Arakanlı Müslümanların (Rohingaların) hayat koşullarını yerinde incelemek hedefiyle 7-8 Eylül'de Bangladeş'i ziyaret edecek.

Çavuşoğlu, ziyareti kapsamında başkent Dakka’da Bangladeşli yetkililer ve uluslararası yardım kuruluşlarının temsilcileriyle görüşecek.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu Mevlüt Azerbaycan Memmedyarov Elmar bir Arakan Gürcistan
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Muğla'da Temizleme Çalışmalarında Bizans Mezarlığı Bulundu
Muğla'da Temizleme Çalışmalarında Bizans Mezarlığı Bulundu
Hadise’nin Sahibi Olduğu Mekan Cep Yakıyor
Hadise’nin Sahibi Olduğu Mekan Cep Yakıyor