Emine Erdoğan Müslüman kardeşlerimize yardıma gidiyor

Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu, "Bölgeden, zulümden kaçan birçok Arakanlı Müslüman kardeşimiz Bangladeş'e sığınmış...

Emine Erdoğan Müslüman kardeşlerimize yardıma gidiyor
Emine Erdoğan Müslüman kardeşlerimize yardıma gidiyor Seyfullah
Bu içerik 710 kez okundu.

Arakan'daki Müslümanlara yönelik yardımlara dair bilgi verdi. Mazlum ve mağdurların nerede olurlarsa olsun, Türkiye'nin varlığını hissettiklerini belirten Çavuşoğlu, Türkiye'nin bunu gerçekleştirirken etnik, dini hiçbir fark yapmadığını ifade etti.

Arakan'da yaşananlara bütün dünya sessiz kalırken Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın bu hale karşı yüksek perdeden konuştuğuna işaret eden Çavuşoğlu, "İslam İşbirliği Teşkilatı devre başkanı sıfatıyla da İslam ülkelerinin devlet başkanlarıyla, mevkidaşlarıyla görüşmek amacıyla bir çözüm arayışına girişti. Son olarak dün Myanmarlı mevkidaşıyla yaptığı görüşme neticesinde bölgeye yardım kuruluşu olarak ilk defa TİKA marifetiyle girilmiş olacak ve aşağı yukarı bin tonluk bir yardım sağlanmış olacak." diye konuştu.

 

Çavuşoğlu, bölümdeki şartların zor bulunduğunu belirterek, "Yardımı havadan ulaştırma olanağı söz hususu olacak. Helikopterler yere iniş sağlayacak ve yerde dağıtım yapılacak ama havadan intikal sağlanacak zira emniyet bozukluğu bölümde hala yaşanmakta." ifadesini kullandı.

Yardım malzemeleri arasında pirinç, giyim ve kurutulmuş balığın bulunduğunu belirten Çavuşoğlu, "Acil gereksinimler henüz karşılanacak. Bunun yanı sıra görüşmeler devam ediyor, ilaç ve aynısı mecburi gereksinimlerin karşılanması amacıyla de iş birliğimizi devam ettireceğiz." verisini paylaştı.

"İnşallah bunun neticesinde 100 bin ailenin mecburi greksinimlerini karşılamış olacağız." diyen Çavuşoğlu, bu vesileyle Türkiye'nin kadirşinaslığını bir kez daha göstereceğini vurguladı.

Bölgede TİKA'nın iki koordinasyon ofisinin bulunduğunu hatırlatan Çavuşoğlu, orada görevli iki bireyin de yardımların dağıtımı esnasında helikopterle bölgeye gideceğini bildirdi. Yardımların TİKA görevlilerinin koordinasyonunda yapılacağını ifade eden Çavuşoğlu, yardımın ne vakit yapılacağına yönelik soruya şu cevabı verdi:

 

"Bugünden itibaren yardımlar ulaştırılmaya belki de başlanmış durumdadır. Çünkü dün bu karar alındı. Rakhayn hükümetinin iş birliğiyle, hükümet yetkililerinin de bulunduğu çerçevede gerçekleştirilmiş olacak. Bölgeden, zulümden kaçan çoğu Arakanlı Müslüman kardeşimiz Bangladeş'e sığınmış durumda. Bugün itibarıyla Sayın Emine Erdoğan Hanımefendi de Bangladeş'e geçmek amacıyla Arakan'daki zulümden kaçan Müslüman kardeşlerimizle orada sıcak ilişki sağlayacak. Gıda, ilaç temini sağlamak amacıyla yüz bin seviyesinde Arakanlı Müslümanlar'ın gereksinimleri amacıyla yardımlar sağlamış olacak."

"BİZİ ÜZÜYOR"

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'ın bugün Bangladeş'e gideceğine dair soru üstüne Çavuşoğlu, "Doğrudur. Bangladeş'e TİKA Başkanımız, aynı şekilde Azerbaycan'dan da Sayın Dışişleri Bakanımızın o bölgeye geçmesiyle birlikte oradaki görüşmelerini, görüşmelerini ve yardım imkanlarını sağlamış olacaklar." karşılığını verdi.

Çavuşoğlu, yardımların ne kadar süreceğine yönelik soru üstüne şu değerlendirmeyi yaptı:

"İlk aşamada yapabileceklerimiz şunlar ama bizim bundan sonra sağlamış bulunduğumuz bu zemini muhafaza etmek istiyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımızın mevkidaşıyla yapmış bulunduğu görüşme neticesinde bu kapının açılmış olması çok ehemmiyet sunduğumuz bir anahtardı. Ben öyle ön görü ediyorum ki yalnızca besin yardımlarının ve başka mecburi gereksinimlerin ulaştırılması bakımından değil, bölümde bundan sonra Sayın Cumhurbaşkanımızın sürdürmüş bulunduğu bu etkili diplomasi neticesinde başka problemlerin da siyasi içerikli problemlerin da çözüme kavuşması amacıyla ön ayak olacağını düşünüyorum. Çünkü oluşturulan telefon görüşmesinde anlatılan konulara baktığınız vakit hem terörist gruplara hem insani hale hem de bölgeye, geleceğe dair atıf var. Dolayısıyla bu bir anahtardı."

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın etkili görüşmelerinin sonrasında başka ülkelerin, uluslararası platformlarının da devree gireceğini yönelik düşüncesini açıklayan Çavuşoğlu, uluslararası kuruluşların insan haklarına yönelik her türlü ihlalin sonrasında rol alması gerekliliğini vurguladı. Çavuşoğlu, "Maalesef bölgeye, zulüm görenlere göre değişen bir çifte standartlı yaklaşım söz hususu oluyor. Bu bizi üzüyor." diye konuştu.

"TARİHİMİZDEN VE GELENEKSEL KODLARIMIZDAN TEVARÜS ETTİĞİMİZ DEĞERLERİMİZ"

Devasa ekonomiye sahip devletlerin varlığına değinen Çavuşoğlu, milli gelirini oranla Türkiye'nin en eli açık ülke bulunduğunu, devasa ekonomideki devletlerin bu konularda rol almadığı, elini taşın altına koymadığını vurguladı. Bu durumu, insanlık ve istikbal adına düşündürücü olarak nitelendiren Çavuşoğlu, şu şekilde konuştu:

"Biz ne olursa olsun Hakk'tan, hakikatten ayrılmayacağız. Bugün Haiti'de bir deprem yaşanıyorsa kesinlikle orada olacağız. Açe'de bir deprem yaşanıyorsa orada olacağız. Filistin'de, Gazze'de kardeşlerimiz bir mağduriyet hissediyorsa orada olacağız. Çünkü insanlık adına yola çıkmış olmak ve mağdur ve mazlumların mağduriyetlerinin giderilmesi adına yola çıkmış olmak bizim tarihimizden ve geleneksel kodlarımızdan tevarüs ettiğimiz değerlerimizdir. Onun amacıyla bunu yapmaya devam edeceğiz. Suriyeliler amacıyla de aynı şey geçerli."

 

Çavuşoğlu, Myanmar'ın mesafesinin uzak fakat gönüllere yakın bulunduğuna vurgu yaparak, şu görüşlerini aktardı:

"Arakanlı Müslüman kardeşlerimiz, tarihten bu yana bize yardımlarının bir şekilde vardığı insanlarımızdan ibaret buradaki topluluk. 1897'de yaşanan Yunan Savaşı'nda, akabinde Balkan Savaşları'nda tekrar Hicaz trenyolu amacıyla oluşturulan yardımlarda Arakanlı Müslümanlardan bize mühim miktarda yardımların yaklaştığını görüyoruz. Hatta Hicaz trenyoluyla alakalı Arakan Müslümanların toplamış bulunduğu yardımların bize ulaşmasından sonra kendilerine 'Hicaz Madalyası' adı altında bir mükafat de gönderilmiştir. Dolayısıyla bugün her bireyin işlemiş tarihini birazcık daha iyi okumalarla değerlendirmesi gerekiyor. Türkiye'nin oradaki varlığını, 'Neden Türkiye buraya yardım ediyor?' diye sorgulayanların anlayamayacakları cinsten şeyler şunlar. Çünkü tarihiyle kopuk, bağı olmayan, bu aidiyet hissini yaşamayan kimselerin bu değerlendirmeyi yapmasını beklemek hayalcilik olur. Geçmişten bu yana var olan bu bağımızı geleceğe dönük yeniden sağlanması, teminat altına alınması gerekiyor. Biz bu noktada milletimize inanıyoruz."

Çavuşoğlu Türkiye Erdoğan haber
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Cumhurbaşkanı Öğrencilere Sürpriz Ziyarette Bulundu
Cumhurbaşkanı Öğrencilere Sürpriz Ziyarette Bulundu
Zincirleme Kaza Sonucunda 19 Kişi Yaralandı
Zincirleme Kaza Sonucunda 19 Kişi Yaralandı