Muğla'daki orman yangınını halen devam ediyor

Muğla'nın Menteşe ilçesinde kısmen kontrol altına alınan yangın rüzgarın yeniden şiddetini artırmasıyla Zeytinköy...

Muğla'daki orman yangınını halen devam ediyor
Muğla'daki orman yangınını halen devam ediyor Seyfullah
Bu içerik 624 kez okundu.

Muğla'nın Menteşe ilçesinde, kısmen denetim altına alındıktan sonra güçlü rüzgarın etkisiyle Zeytinköy Mahallesi'nin tamamını saran yangının söndürülmesi amacıyla çalışmalar gece de Aralıksız sürdürülüyor.Vatandaşların Zeytinköy'den uzaklaştırılması ve jandarma görevlilerince Dağpınar Mahallesi'ne getirilmesinin ardındannda ekipler yanan alanlara tedbirli bir şekilde tekrardan girmeye başladı.

Bazı evlerin tamamiyle yandığı bölümde ekipler çalışmalarına Aralıksız devam ediyor.Ayrıca ekipler, alevlerin Zeytinköy civarındaki başka mahallelere de sıçramaması amacıyla emniyet önlemi aldı.Yangının yerleşim yerlerine sıçraması nedeniyle Zeytinköy Mahallesi'nin boşaltılması ardından ahırlarda ve evlerin bahçe içlerinde kalan birtakım küçükbaş ve büyükbaş hayvanlar ise ekiplerce kurtarıldı.- "Türkiye'nin her yerinden destek ekip geldi"Bölgede araştırmalarda tespit edilen Muğla Orman Bölge Müdürü Mehmet Çelik, gazetecilere yaptığı açıklamada, yaşananları bir felaket olarak niteledi.Yangının denetim altına alınabilmesi amacıyla rüzgarın durması gerekliliğini altını çizen Çelik, "Rüzgar durduğu anda yangını denetim altına alacağız ama kesinlikle rüzgarın durması gerekiyor. Meteorolojiden aldığımız bilgi rüzgarın sabah saatlerine kadar devam edeceği yönünde." dedi.

 

Çelik, sabahın erken saatlerinde hava araçlarının tekrardan araya girmekye başlayacağını aktardı.Müdahalenin Aralıksız sürdüğüne ilgi çeken Çelik, şu şekilde konuştu:"Şu anda yanan alan 250 hektarı geçti. Amacımız yangının evlere ve insanlara en az zarar vermesi. Burada hayvanlar zarar gördü ama yapacak bir şeyimiz yok. Müdahalelerimiz canla başla devam ediyor. Bu iş duruncaya kadar araya girmekye devam edeceğiz. Zeytinköy Mahallesi tamamiyle boşaltıldı sayılır. 152 arazözde 700'ün üstünde personelle yangına araya girmek ediyoruz.

Belediyeler ve insanlarımız da destek veriyor. Türkiye'nin her yerinden destek ekip geldi. Bursa o kadar uzak olmasına karşın oradan bile ekip var. Yangını inşallah yarın söndürürüz diye düşünüyoruz. Canlarını kurtarmak amacıyla hayvanlarını bırakıp gitmişler"Muğla 911 Arama ve Kurtarma Derneği Başkanı Cenk Ayata da bölümde alevler arasında kalan birtakım küçükbaş ve büyükbaş hayvanları son anda kurtardıklarını ifade etti.İnsanların kendi canlarını kurtarmak amacıyla bölümden ayrıldığını dile getiren Ayata, "Hayvanları bırakıp gitmişler.

Hepsini güvenilir bölgeye çıkarttık. Sahiplerini bulduk ve teslim ettik. Bir evin köpek kulübesi altına bir yavru köpek saklanmış, onu bulduk kurtardık. Bir de kedi yavrusu kurtardık." ifadelerini kullandı.

Akbük Mahallesi'nde dün öğleden sonra ormanlık alanda başlayan ve rüzgarın da etkisiyle kısa sürede sunulan orman yangınının denetim altına alınabilmesi amacıyla havadan ve karadan çalışma başlatılmıştı. Havanın kararmasının ardındannda yalnızca karadan devam edilen araya girmek esnasında Akbük'teki vatandaşlar jandarma ve itfaiye ekiplerince güvenilir alanlara intikal ettirilmişti. Yangın akşam saatlerinde kısmen denetim altına alınmış fakat rüzgarın tekrardan etkisini artırmasıyla alevler civardaki Zeytinköy Mahallesi'nin tamamını sarmıştı. Bunun üstüne Zeytinköy'den tahliye edilenler Dağpınar Mahallesi'ne götürülmüştü.

Zeytinköy Mahallesi orman yangını haber muğla yangın
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Melo ve Snejder'e İzin Çıkmadı
Melo ve Snejder'e İzin Çıkmadı
Muğla'da Temizleme Çalışmalarında Bizans Mezarlığı Bulundu
Muğla'da Temizleme Çalışmalarında Bizans Mezarlığı Bulundu