Servis ve Servis Şöförlerine 7 düzenleme!

İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü, “Veli, istediği servisle anlaşır” diyen 7. maddenin değiştirilmesi için raporları...

Servis ve Servis Şöförlerine 7 düzenleme!
Servis ve Servis Şöförlerine 7 düzenleme! Seyfullah
Bu içerik 831 kez okundu.

İstanbul Ümraniye’de bir ilkokulun bahçesinde servis nakliyeciliği yapan iki takım arasında yaşanan silahlı çatışma, senelardır okul servislerindeki problemleri tekrardan gündeme getirdi. Habertürk, bozukluğun nereden ya da hangi kurumdan kaynaklandığını araştırdı. Ortaya servis araçlarını düzenleyen 2007 tarihli hizmet yönetmeliğinin 7. maddesi çıktı.

Söz hususu madde, “Öğrenci velileri istemeleri halinda, çocuklarını rastgele bir okul servis aracı işleteni ile anlaşarak da taşıtabilir” diyerek yetkiyi okul aile birliğine veriyor. Bu madde Milli Eğitim Bakanlığı’nı okul servisi seçiminde dönem dışı bırakırken, “Daha çok bağış yapan servisi çeker” mantığını getiriyor. Çatışma da buradan doğuyor.

 

REKABET ÇOK BÜYÜK

Gazete Habertürk'ten Hasan Örnekoğlu ve Uzay Kesmen'in Milli Eğitim kaynaklarından edindiği verilere göre, okul kayıt zamanlarında servis firmaları arasında yaşanan kavgaların en çok gördüğünüz yer İstanbul. Rantın yüksek olmasıyla yalnızca bir okula 3-4 değişik servis firmasının nakliyat hizmeti vermek istemesi de firmalar arasındaki gerginliği tırmandırıyor.

Söz hususu yönetmeliğe göre okul servislerinin seçimlerinde okul yönetimleri ya da diğer bir söyleyişle okul aile birliklerinin yetki sahibi kılınması, bozukluğun ana kaynağı olarak meydana çıkıyor.

‘ELİMİZ KOLUMUZ BAĞLI’

Habertürk’e hususşan bir Milli Eğitim yetki sahibisi, hali şu şekilde anlattı: “Bizim elimizi kolumuzu bağlayan, yönetmeliğin 7. maddesi. Bu madde, okul aile birlikleri ve velilerin, istedikleri servis firmalarıyla uyuşma yapmasına imkân tanıyor. Bu iki şahıs arasında bir sözleşme bulunduğu amacıyla de bizim burada bir dahlimiz olmuyor. Servis araçları, fakat sözleşme gerçekleştirdikten sonra güvencein denetimine takılırsa ve lüzumlu şartları taşımadığı belirleme edilirse lüzumlu işlemler yapılabiliyor.”

YÖNETMELİK DEĞİŞİYOR

Fakat İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü, problemlere namacıyla olan yönetmeliğin 7. maddesinin değişmesi ya da kaldırılması amacıyla çalışma başlattı. Bu hususta hazırlanan raporların sözlü ve yazılı olarak Milli Eğitim Bakanlığı’na iletildiği öğrenildi.

Çalışmalar kapsamında Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nın şu an yürürlükte olan “Okul Servis Araçları Hizmet Yönetmeliği”nin değiştirilerek, Milli Eğitim Bakanlığı ile yeni bir ortak yönetmelik hazırlanacağı bildirildi. Bu husus ile alakalı iki bakanlık arasındaki istişarelerin de sürdürüldüğü öğrenildi.

 

OKULDA YOĞUN GÜVENLİK ÖNLEMİ

POLİS, vakanın sonrasında okulda geniş güvence önlemi alındı. Servisçiler dün okul bahçesinde stant kurmadı. Kayıt amacıyla okula giden veliler olaydan ötürü tedirgin olduklarını söyledi. Çocuğunu okula nakil yaptırdığını ifade eden bir veli, “Bu mahalleye yeni taşındım, evim okula yakın. Çalıştığım amacıyla çocuğu servise vermeyi düşünüyordum. Olaylardan sonra vazgeçtim, şahsım getirmeyi düşünüyorum” dedi. Bir diğer veli ise “Çocuğumu servise vermeyeceğim. Dün yaşanan hadiseler her anne-babayı etkiler. Bizi de etkiledi” diye hususştu.

1 MİLYAR LİRALIK SERVİSİN KAVGASI

YETKİLİLERDEN YANIT YOK

OKUL bahçesindeki kanlı çatışmanın sonrasında servislerden mesul kurumlardan problemlar, çözümleri ve yönetmelikle alakalı bilgi alabilmek istedik. Fakat araştırdığımız kurumlardan aldığımız yanıtlar şu şekilde:

ULAŞTIRMA, DENİZCİLİK VE HABERLEŞME BAKANLIĞI: Karayolları Genel Müdürlüğü’yle görüşmeniz lüzumlu.

KARA YOLLARI: (Hiçbir yetki sahibiye ulaşamadık.)

MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI: Rutin denetimler yapılıyor. Konuyla alakalı adli merciler ve güvence birimleri gereğini yapıyor.

İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ ULAŞIM KOORDİNASYON MERKEZİ (UKOME): Toplu Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü’nü arayın.

TOPLU ULAŞIM HİZMETLERİ MÜDÜRLÜĞÜ: Alo 153 Beyaz Masa’yı arayın.

153 BEYAZ MASA: Toplu Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü numarası sistemimizde yok. Yönlendiremiyoruz. Biz yalnızca şikâyet ve talep kaydı oluşturabiliyoruz.

 

ZEYNEP ÖĞRETMEN KIZINI KURTARMIŞ

KANLI servisçi kavgasında korkuyla çocuğuyla beraber okulu terk eden kadının, okul öğretmenlerinden Zeynep Sivaz Sarı bulunduğu anlaşıldı. Zeynep Öğretmen’in, çatışma esnasında okuldaki öğretmenler toplantısına katıldığı, silah seslerinin sonrasında bahçede belirleme edilen çocuğunu alıp panik halinda okuldan ayrıldığı öğrenildi.

 

SUÇ DOSYASI KABARIK

İstanbul Ümraniye’deki Fatih İlköğretim Okulu’nda 1 bireyin öldüğü, 2 bireyin de yaralandığı servisçi çatışmasına ilişkin, 7 şahıs gözaltına alındı. Ramazan S. ve Kerem B. ile olaya karışan Serkan V., Sedat Tunç B., Sevim K., Mehmet A. ve Necmettin A.’nın gözaltında tutulduğu, 2 yaralının da hastanede polis gözetiminde bulunduğu bildirildi. Polis, Ömeroğulları ile Sarılar isimli turizm şirketi yetki sahibileri arasındaki silahlı kavgaya karıştığı anlaşılan her iki takımtan toplam 4 bireyi arıyor. Bu şahıslar arasında Cüneyt Elik’in babası, annesi ve kardeşinin de bulunduğu öğrenildi.

ÇOCUĞA CİNSEL İSTİSMAR

Şüphelilerin suç dosyası da kabarık çıktı. Çatışmada yaşamını yitiren Cüneyt Elik’in 3 kez kasten yaralamadan, gözaltına alınan kuşkululardan Ramazan S.’nin tehditten, Necmettin A.’nın tehdit, yaralama ve uyuşturucu madde kullanmadan güvencete kaydı çıktı. Ölen Cüneyt Elik’in kardeşi olan Feyyaz E.’nin çocuğa cinsel istismardan suç kaydının bulunduğu belirleme edildi.

İki şirketin ruhsatlarının iptal edilmesi gündemde. İki takım arasındaki düşmanlığın, geride bıraktığımız sene temmuz ayına dayandığı anlaşıldı. Ümraniye’nin Çakmak Mahallesi’nde 26 Temmuz 2016’da Sarılar Turizm’den Ramazan S. ile Necmettin A.’nin, kimliği belirsiz şahıslarce önü kesilerek araçları taşlandı. Servis aracının camları kırılan Ramazan S., polise giderek vakası Ömeroğulları’ndan Cüneyt Elik’in yaptırdığını söyleyip şikâyetçi oldu.

‘SABIKAYA BİLE BAKILMIYOR’

YÜZ binlerce çocuğun emanet edildiği servislerdeki asayiş problemuyla alakalı meslek odaları da yönetmelikteki 7. maddeyi işaret ediyor. Okul aile birliklerinin dilediği servisle anlaştığını, sabıka ya da yeterlilik belgesine bakılmadığını öne vakitn meslek örgütlerinin görüşleri şu şekilde:

‘BAĞIŞ YAPAN FİRMA İHALEYİ KAPIYOR’

İstanbul Taşımacılar Birliği Derneği Başkanı Ahmet Karakış: “Olayların en mühim namacıylai 7. madde. Masumane görünen bu maddeden yola çıkarak okul aile birlikleri kendi kararlarıyla istediği servisçiyi ihaleye alıyor. Gazete Habertürk'ten Fatmanur Boylu'nun haberine göre servisçinin sabıka kaydı, psikoteknik raporu, mesleki yeterlilik belgesi, ehliyeti var mı yok mu bakılmadan dilediği servisle anlaşılıyor. Bu halde da daha çok bağış yapan firmalar ihaleyi alıyor.”

Tüketiciyi ve İklimi Koruma Derneği Başkanı Ali Çetin: “7. madde bilhassa velilerin lehine. Eğer bu maddenin doğru işletilmesi sağlanırsa, öğrenciler de veliler de daha ideal şartlarda servis hizmeti alabilir. Fakat problem servis hizmeti alanların, diğerlarının bu alana girmesine izin vermemesi ile alakalı. Okul aile birliği servislerden bir komisyon aldığı amacıyla bu noktada düşük komisyon verenleri istemiyor. Komisyondan kastım, bağış paraları. Okul idaresi ve okul aile birliğinin servis işine özen göstermesi lazım.”

 

SERVİSÇİLER DE DÜZENLEME İSTEDİ

İstanbul Servis Esnafı Derneği delegesi bir takım servisçi, Ümraniye’deki Fatih İlköğretim Okulu’nda 1 bireyin ölümüyle neticelenen kavgayı protesto etmek hedefiyle D-100 Karayolu’nda trafiği yavaşlatma eylemi yaptı. Bir vakit klakson çalan takım, eylemlerini basın duyurusuyla sonlandırdı.

Dernek Başkanı Cuma Tekin, “Mili Eğitim Bakanlığı ve Ulaştırma Bakanlığı’nca alakalı UKOME kararları, okul servis araçları hizmet yönetmeliği ve okul aile birliği yönetmelikleri gözden geçirilmelidir. Yeni yönetmelik çıkarılmalıdır. Minicik çocukların ve ailelerin gözü önünde yaşanan bu hadiseler fakat kanunla önlenir” ifadesini kullandı.

okul servis Eğitim İstanbul Milli servis şöförü şöför
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Melo ve Snejder'e İzin Çıkmadı
Melo ve Snejder'e İzin Çıkmadı
Muğla'da Temizleme Çalışmalarında Bizans Mezarlığı Bulundu
Muğla'da Temizleme Çalışmalarında Bizans Mezarlığı Bulundu