Yeni müfredat kitaplarında 15 Temmuz!

Bu yıl ilk kez uygulanacak yeni müfredatın ders kitapları basılmaya başlandı. Kitapların bazılarının arka kapağında 15...

Yeni müfredat kitaplarında 15 Temmuz!
Yeni müfredat kitaplarında 15 Temmuz! Seyfullah
Bu içerik 1455 kez okundu.

2017-2018 ders senesi amacıyla geri sayım başladı. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), yeni müfredat kapsamında hazırlanan kitapları basıyor. Kitapların bazılarının arka kapağında 15 Temmuz görselleri yer alıyor.

İlk, orta ve lisede öğrencilerin gelişimine göre hazırlanmış 18 milyon 250 bin adet 15 Temmuz kitapçığı okulların açıldığı 18 Eylül günü okul sıralarında olacak. Okullarda tekrar ilk ders 15 Temmuz ile başlanacak.

Bazı kitaplarda ise Yenilenebilir Enerji Genel Müdürlüğü’nün elektrik tasarrufu, Toprak Mahsulleri Ofisi Genel Müdürlüğü’nün ekmek tasarrufu, Çalışma ve Sosyal Emniyet Bakanlığı’nın yasaklayıcı işaret bilgilendirme görselleri yer aldı. Önümüzdeki hafta ortamında kitapların okullara dağıtılması planlanıyor.

 

189 MİLYON KİTAP DAĞITIMI

Bu sene öğrencilere 189 milyon ders kitabı dağıtılacak. Baskısı ve sevki sonuçlanmış ders kitaplarının KDV dahil toplam tutarı 445 milyon TL. Yeni müfredatın ders kitaplarının tamamı ithal kuşe kâğıda basıldı. Gelecek senelerde kitapların tamamı bu şekilde olacak. MEB yetkilileri kitapların sayfa adedi ve gramajının düşürüldüğünü, buna karşılık içerik ve etkinliklerin artırıldığını belirterek, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ders kitaplarının baskı işlemlerinin devam ettiğini, en geç 28 Eylül’de öğrencilerin elinde olacağını söyledi.

Dağıtılacak kitapların konulacağı poşetlerde kız çocuklarının okumasının luzumluluğuna yönelik mesajlara yer verildi. Yaklaşık 19 milyon poşet amacıyla 2 milyon lira harcandı. 2023 vurgusu da oluşturulan poşetler ilköğretim, ortaöğretim ve liseler amacıyla değişik hazırlandı.

 

Yetkililer ülke genelindeki 420 depoya kitapları ulaştırma çalışmalarının devam ettiğini, önümüzdeki hafta ortamında 58 bin okula kitapların dağıtılacağını belirtti. Yetkililer genel müdür ile daire başkanlarının da bütün bölgelerde okullar açılmadan yeni müfredatla alakalı bilgilendirme toplantıları yaptığını, okul müdür ve öğretmenlerine de eğitim verildiğini söyledi.

 

15 temmuz yeni müfredat meb
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yaşlı Kadının Cesedinin Yerini Torunu Gösterdi
Yaşlı Kadının Cesedinin Yerini Torunu Gösterdi
Mehmet Özdilek Sivasspor maçından galibiyetle ayrılmak istiyor
Mehmet Özdilek Sivasspor maçından galibiyetle ayrılmak istiyor