ABD'de kritik görüşme. Zarrab'ın duruşmasına denk geldiler!

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ABD Başkanı Donald Trump, BM Genel Kurulu Toplantıları için ABD’ye gidecek olan Erdoğan’ın...

ABD'de kritik görüşme. Zarrab'ın duruşmasına denk geldiler!
ABD'de kritik görüşme. Zarrab'ın duruşmasına denk geldiler! Seyfullah
Bu içerik 579 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 19-25 Eylül tarihlerinde ABD New York’ta gerçekleştirilecek Birleşmiş Milletler (BM ) Genel Kurulu 72. Dönem Toplantıları’na katılacak. Erdoğan, ABD’ye gerçekleştireceği ziyarette ABD Başkanı Donald Trump ile de görüşecek.

ABD mahkemesinin eski Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan’ın tutuklanması kararının sonrasında gözler Erdoğan’ın 19 Eylül’de başlayacak olan ABD ziyaretine çevrildi. 25 Eylül’e kadar BM Genel Kurulu Toplantıları’na katılacak olan Cumhurbaşkanı Erdoğan, ziyaret kapsamında ABD Başkanı Trump ile çift bir görüşme de gerçekleştirecek.

ABD mahkemesinin, işadamı Reza Zarrab ile eski Halk Bankası Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla’nın yargılandığı davaya, eski Bakan Çağlayan ile beraber eski Halk Bankası Genel Müdürü Süleyman Aslan ve Genel Müdür Yardımcısı Levent Balkan’ın da adlarını eklemesi ve tutuklama kararı çıkarması, Erdoğan’ın ABD gezisini daha da mühim duruma getirdi.

 

‘PİS KOKU’ AÇIKLAMASI

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kazakistan ziyareti evvel Atatürk Havalimanı’nda yaptığı açıklamada, Çağlayan ve 2 bankacının isminin Zarrab iddianamesine eklenmesini, “Türkiye Cumhuriyeti’ne yönelik bir adım” olarak nitelendirmişti. Erdoğan, “Amerika’nın bu konuyu gözden geçirmesi lazım. Tabii bu gidişimizde orada da inşallah görüşme fırsatı buluruz. Bu işlerin arkasından çok pis kokular geliyor” demişti.

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül de yaptığı açıklamada, “Bu iddianamede meydana eklenilen ifadelerin, 17-25 Aralık vuruş girişiminde söylenen iddialarla örtüşmesi, aynı olması çok ilgi çekici. Bu iddianameyi hazırlayan bireylerin de FETÖ terör teşkilatı ile irtibatlarının kamuoyuna yansıdığı bir gerçek” ifadesini kullanmıştı.

İDDİALARI ANLATACAK

 

Erdoğan ile Trump’ın cumartesi günü yaptığı telefon görüşmesinde, iki önder ABD’de bir araya gelme kararı aldı. Görüşmede, Erdoğan’ın, ABD mahkemesindeki iddiaları gündeme getirerek, bunların tamamiyle FETÖ’nün 17-25 Aralık sürecinde gündeme getirdiği iddialara dayandığını Trump’a anlatması bekleniyor.

KORUMALARIN DURUMU

Erdoğan’ın ABD gezisinde, mayıs ayındaki ziyarette çıkan hadiseler nedeniyle Cumhurbaşkanlığı korumaları ile ilgili verdiği yakalama kararı da gündeme gelecek. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Trump’a vakanın nasıl gerçekleştiğini ve neler yaşandığını anlatacak. ABD Senatosu Tahsisat Komisyonu’nun Cumhurbaşkanlığı korumalarına 1.2 milyon dolarlık silah ve mühimmat satışını durdurma kararı da gündemdeki sorunlu konular arasında yer alacak.

DURUŞMAYA DENK GELDİ

Zarrab’ın duruşması, BM Genel Kurulu Toplantıları’nın son günü olan 25 Eylül’de gerçekleştirilecek. Atilla ve Zarrab amacıyla 30 Ekim’den itibaren de jürili duruşma yapılacak. Jürili duruşmanın 1 ay devam etmesi bekleniyor.

 

erdoğan zarrab abd trump dış haber haber
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Cumhurbaşkanı Öğrencilere Sürpriz Ziyarette Bulundu
Cumhurbaşkanı Öğrencilere Sürpriz Ziyarette Bulundu
Zincirleme Kaza Sonucunda 19 Kişi Yaralandı
Zincirleme Kaza Sonucunda 19 Kişi Yaralandı