Bakan Naci Ağbal açıkladı; Büyüme yüzde 5.1

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek ile Maliye Bakanı Naci Ağbal, Türkiye ekonomisinin ikinci çeyrekte yüzde 5.1...

Bakan Naci Ağbal açıkladı; Büyüme yüzde 5.1
Bakan Naci Ağbal açıkladı; Büyüme yüzde 5.1 Seyfullah
Bu içerik 2164 kez okundu.

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, 2017 Yılı İkinci Çeyrek GSYH Büyümesine dair yazılı bir değerlendirmede bulundu. Şimşek, değerlendirmesinde "Sağlanan kuvvetli büyüme olumlu fakat tek başına yeterli değildir. Bu büyümenin kapsayıcı olması asli önceliğimizdir. İstihdamı arttırmaya yönelik aldığımız tedbirler ve ekonomik büyümedeki ivmelenme neticesinde, 2017 senesi ikinci çeyreğinde bir önceki yılsonuna göre aşağı yukarı 600 bin şahsa ek istihdam sağladık. Böylece 2017 senesi başından itibaren işsizlik oranında kademeli düşüş gerçekleşti" ifadelerini kullandı.

Şimşek'in açıklamasında şu ifadeler yer aldı. "2017 senesi ikinci çeyreğinde ekonomimiz bir önceki senenin aynı devresine göre yüzde 5,1 büyüdü. Mevsim ve takvim tesirinden ayrıştırılmış GSYH büyümesi bir önceki çeyreğe göre yüzde 2,1 oranında gerçekleşti. Böylece senenin ilk %50 sinde büyüme sürati senelik yüzde 5,1'e ulaştı.İç ve dış isteğin büyümeye pozitif katkı dayanıklıasıyla dengeli büyüme ikinci çeyrekte de devam etti. Yurtiçi talep büyümeye 3,2 yüzde puan katkı sağlarken; net dış talep 1,8 yüzde puan katkı sağladı .

Önemli pazarlarımızdan Avrupa ile emtia ihracatçısı ülkelerin kuvvetli isteği ve turizm gelirlerimizdeki artış neticesinde mal ve hizmet ihracatımız ikinci çeyrekte senelik yüzde 10,5 büyüdü.16 Nisan referandumundan sonra belirsizliklerin azalması ile finansal piyasalarda dikkat çekici bir pozitif eğilim görüldü. Aynı vakitte hem reel kesim itimati hem de tüketici itimati toparlandı. Kaynaklarını ve etkinliğini artırdığımız Hazine destekli Kredi Garanti Fonu kefalet sistemi ikinci çeyrekten itibaren ticari krediler kanalıyla ekonomik büyümeyi destekliyor. 2017 senesi üçüncü çeyreğine dair lider göstergeler de kuvvetli ekonomik büyümenin ivme kazanarak devam ettiğini göstermekte.Sağlanan kuvvetli büyüme olumlu fakat tek başına yeterli değildir.

Bu büyümenin kapsayıcı olması asli önceliğimizdir. İstihdamı arttırmaya yönelik aldığımız tedbirler ve ekonomik büyümedeki ivmelenme neticesinde, 2017 senesi ikinci çeyreğinde bir önceki yılsonuna göre aşağı yukarı 600 bin şahsa ek istihdam sağladık. Böylece 2017 senesi başından itibaren işsizlik oranında kademeli düşüş gerçekleşti.Türkiye son 15 senede yaşanan bütün olumsuzluklara karşın dayanıklı ekonomik esasları yardımıyla ortalama yüzde 5,7 oranında kuvvetli bir büyüme performansı sergiledi.

Önümüzdeki dönemde bu performansı daha da çoğaltmak ve ekonomimizin yapısal dönüşümünü süratlendırmak amacıyla kapsamlı reform gündemimizi kararlılıkla yaşama geçireceğiz. Siyasi belirsizliklerin ortadan kalktığı bu dönemde yapısal reformların sağlayacağı katkı ile yüksek gelir standardına ulaşmayı hedefliyoruz."

"2017'DE OVP HEDEFİMİZİN ÜZERİNDE BÜYÜYECEĞİMİZİ TAHMİN EDİYORUZ"

Maliye Bakanı Naci Ağbal, bu senenin ikinci çeyreğinde bayram nedeniyle meydana gelen iş günü kayıbına karşın ekonominin ilk çeyrekte elde edilen yüksek büyüme oranını devam ettirdiğini belirtti.Ağbal, yazılı açıklamasında, 2017 senesi 2. çeyrek büyüme rakamlarını değerlendirdi.

Bu senenin ikinci çeyreğinde Türkiye ekonomisinin yüzde 5,1 ile yüksek oranda büyüdüğü bildiren Ağbal, 2. çeyrekte bayram nedeniyle meydana gelen iş günü kayıbına karşın ekonominin ilk çeyrekte elde edilen yüksek büyüme oranını devam ettirdiğini bildirdi.Hükümet olarak uygulamaya koydukları teşvikler ve desteklerin ne kadar yerinde olduğunun, senenin ilk %50 sinde elde edilen yüksek büyüme oranında kendisini gösterdiğini altını çizen Ağbal, şu şekilde devam etti:"İç talep, kredi genişlemesi ve vergi indirimlerinin yanı sıra ekonomide beklentilerin iyileşmesi ve öngörülebilirliğin yükselmesi ekonomik büyümenin sürükleyicisi olmuştur.Yatırımlar da referandum ardından pekişen siyasi ve ekonomik istikrara ek olarak yatırım ortamını iyileştirmek, yatırımları teşvik etmeye yönelik attığımız adımlarla yüzde 9,5 artış kaydetmiştir.

"Ağbal, belirtiler verilerin büyüme kompozisyonunun da sıhhatli olduğunu meydana koyduğuna işaret ederek, çoğalan küresel ticaret hacmi, ticaret ortaklarının isteğindeki iyileşme ve turizmdeki toparlanmayla bu senenin ikinci çeyreğinde dış isteğin büyümeye yüzde 1,7 puan pozitif katkı sağladığını kaydetti.Ekonomiye dair lider göstergelerin, senenin geri kalanında da büyümenin kuvvetli devam edeceği tarafında olduğunu açıklayan Ağbal, şu ifadeleri kullandı:"Özellikle üçüncü çeyrekte turizmdeki toparlanma, ihracattaki olumlu seyirle baz tesiri ekonomik büyümeyi ivmelendirecektir. Bu göstergeler ışığında 2017 senesinde Orta Vadeli Program hedefimizin de üstünde büyüyeceğimizi ön görü ediyoruz. Ara vermeden süratle uygulamaya devam edeceğimiz reformlar, aldığımız tedbirler, pekişen itimat ve dış konjonktürde meydana istikbal olumlu ilerlemeler ekonomideki canlanmayı desteklemeye devam edecektir."

 

büyüme 2017 ekonomik şimşek haber
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yaşlı Kadının Cesedinin Yerini Torunu Gösterdi
Yaşlı Kadının Cesedinin Yerini Torunu Gösterdi
Mehmet Özdilek Sivasspor maçından galibiyetle ayrılmak istiyor
Mehmet Özdilek Sivasspor maçından galibiyetle ayrılmak istiyor