90'ların okuldan dönen çocukları. Salça - Ekmek

Ben çocukken okuldan eve geldiğimde ekmek üzeri salça ya da süzme yoğurt yerdim. Bunlar hem çok lezzetli hem de çok...

90'ların okuldan dönen çocukları. Salça - Ekmek
90'ların okuldan dönen çocukları. Salça - Ekmek Seyfullah
Bu içerik 727 kez okundu.

Bu metnin başlığını görenler şayet benim gibi 90’larda büyüyen çocuklardansa daha da samimi okuyacaklardır eminim. Ne demek istediğimi biliyorsunuz. Biz okuldan geldiğimizde, şayet evde mutfağa düşkün bir anne ya da anneanne varsa ya yeni pişmiş bir poğaça ya da kek olurdu ya da beş çayına hazırlanan kısırdan önümüze konurdu. Hiç mi bir şey yok evde; ekmek üstü salça verilirdi. Ya da ekmek üstü süzme yoğurt. Ne kadar da masum ne kadar da yalın ve besleyici ara öğünlerdi.

SAĞLIKLI ARA ÖĞÜNLER

Biz sıhhatli büyüyen çocuklardık. Sadece ekmek üzeri yoğurttan değil, Aralıksız oynadığımız oyundan dolayı de öyleydik. Okul süreyi sabırsızlıkla teneffüsü bekler, 10 dakikalık teneffüs süresince oradan o bölgeye koşar ve doyasıya oynardık. Eve geldiğimde çantamı eve bıraktığım gibi sokağa fırlar, gece yarısına kadar oynardım. Acıktıkça da salça-ekmek ya da yoğurt-ekmek yerdim. Hatta yoğurdu üstüne toz kırmızı biber döküp verirdi anneannem. Şimdiki krakerler, bisküviler, paket paket lezzetli-lezzetsiz barlar arasında çocuklara “Salça-ekmek yer misin?” diye sorduğunuzda yüzünüze acayip acayip bakıp “Neden?” diyebilirler. Nedenini hatırlayalım mı? Eskiden fark etmeden yaptığımız güzel bağımlılıkları tekrardan yaşama geçirelim ve çocuklarımıza sıhhatli ara öğünler sunalım.

 

EKMEK ÜZERİ SALÇA

Ekmeksiz bir beslenme eksik demektir. Çünkü ekmek bizim ve çocuklarımızın lif gereksiniminı karşılarken bol miktarda B vitamini de sunar. Yani çocukların en çok gereksinimi olan şeylerden ikisi ekmekte var. Üzerine evde yapılmış lezzetli bir domates salçası sürdüğünüzdeyse çocuğunuza bol miktarda C vitamini ve likopen vermiş oluyorsunuz. Bağışıklık düzeneğinin kuvvetli olmasını gerçekleştiren bu 2 kıymetli antioksidan çocuğunuzu koruyabilir. 1 dilim tam buğday ekmeği üstüne sürülmüş ev yapımı salça hem sıhhatli hem de çok lezzetlidir.

EKMEK ÜZERİ SÜZME YOĞURT

1 dilim tam buğday ekmeğinin üstüne süzme yoğurt koyun. Üzerine de toz kırmızı biber serpin. Elbette çocuklar yiyeceği amacıyla tatlı biber olmalı. Biber yerine sumak, nane ve fesleğen gibi baharatlar da olabilir. Ekmeğin faydasından bahsetmiştik. Süzme yoğurtsa bol miktarda kalsiyum içeriyor. Büyüme-gelişme çağındaki bir çocuk amacıyla çok kıymetli. Yoğurttan gelen probiyotikleri de unutmamak lazım. Üzerine eklediğiniz baharatsa hem antioksidandır hem de lezzet katar.

 

OKULDA SU İÇMELİ

Çocuklar okulda o kadar hareketliler ki... Buna karşılık yeteri kadar su içiyorlar mı? Pek fazlası su içmeyi unutuyor! Çocuğunuza bir matara alın ve her gün okuldan geldiği zaman ne kadar su içtiğini denetim edin. Sabah götürdüğü su bitmiyorsa bu alışkanlığı kazanması amacıyla onu destekleyin. Gün içersinde içeceği su çocuğun konsantrasyonunu artırır, dersi daha iyi dinlemesini sağlar, dolaşımı hızlandırır, derste uyuklamasına engel olur. Daha dinç, daha iyi hissetmesini sağlar. Genellikle spor derslerinin bulunduğu gün biraz daha çok su içebilir.

EKMEK ÜZERİ DOMATES PEYNİR

Peynir-ekmek en sevdiğimiz lezzetlerdendir. Peynir, çok kıymetli kalsiyum kaynaklarından ve çok kıymetli bir protein seçeneği. Az tuzlu olanlardan seçebiliriz. Yanında antioksidan dolu bir domates ya da kırmızı biberle desteklersek bağışıklık sistemi ve sindirim sistemi yönünden daha kıymetli bir duruma gelir.

salça ekmek okul domates peynir haber eğitim 90'lar
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Cumhurbaşkanı Öğrencilere Sürpriz Ziyarette Bulundu
Cumhurbaşkanı Öğrencilere Sürpriz Ziyarette Bulundu
Zincirleme Kaza Sonucunda 19 Kişi Yaralandı
Zincirleme Kaza Sonucunda 19 Kişi Yaralandı