Kont Dracula esir düştüğü Tokat Kalesinden çıkamadı!

Tokat'ta Eflak Beyliği Prensi Kont Dracula'nın esir tutulduğu öne sürülen Tokat Kalesi'nde süren restorasyon...

Kont Dracula esir düştüğü Tokat Kalesinden çıkamadı!
Kont Dracula esir düştüğü Tokat Kalesinden çıkamadı! Seyfullah
Bu içerik 626 kez okundu.

Tokat'ta Eflak Beyliği Prensi Kont Dracula'nın tutsak tutulduğu öne sürülen Tokat Kalesi'nde devam eden restorasyon çalışmaları esnasında belirleme edilen ve 'Ceylan Yolu' olarak adlandırılan saklı geçidin aşağı yukarı 130'uncu metresinde su çıktı.

Çıkan su nedeniyle saklı geçitte çalışmalar sonlandırıldı.

Tokat Valiliği, Tokat İl Özel İdaresi ve Tokat Belediyesi ile İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü doğrulusunda Tokat Kalesi'nin turizme kazandırılması hedefiyle 2009 senesinde restorasyon çalışmaları başlatıldı.

2010 senesinde bir bölümü tamamlanan çalışmalar geride bıraktığımız sene yinedan başladı. Çalışmalar kapsamında, Selçuklu ve Osmanlı döneminde savunma hedefli sarfedilen kalenin burçları sağlamlaştırılarak, kale etrafında kazı çalışmaları yapıldı.

3 arkeolog denetiminde oluşturulan çalışmalarda erzak küpleri, askeri barınak, saklı geçit ve 2 zindan bulundu. Bu zindanlardan birisinde, 1431-1476 seneları arasında yaşam sürdüren Eflak Beyliği prensi Kont Dracula'nın tutsak tutulduğu ileri sürüldü.

"SARNIÇ TÜNELİ OLDUĞU ORTAYA ÇIKTI"

Tokat Valisi Ömer Toraman, yanında Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, Tokat İl Genel Meclis Başkanı Adem Dizer ve İl Kültür ve Turizm Müdürü Adem Çakır çalışmaları inceledi.

Tokat Kalesi'nin önemine değinen Vali Toraman, "Üç senelik bir kazı etkinliği neticesinde aşağı yukarı 150 metrelik bir uzaklık kat edilmiş. Çalışmaların ilk senesi 80 metre, ikinci sene 50 metre son olarak da 15-20 metre ve toplamda ise 150 metre uzaklık kat edilmiş. Bu 150 metrelik uzaklık kat edilirken, bilhassa 130 metreden itibaren su ile karşılaşılmış.

Üçüncü senesindeki çalışmaların uzaklıknin kısa olmasının en mühim gerekçesi de budur. Su ile karşılaşıldıktan sonra su tahliye edilerek çalışmalar sürdürülmüş. Bir oran daha aşağı inildikten sonra bu defa suyu ne kadar tahliye ederseniz edin kısa sürede yine suyu aynı civarda muhafaza ettiğini belirleme etmişler. İlk sene oluşturulan kazılar neticesinde gülleler, detaylı kalelere işlenmiş motifler belirleme edilmiş. Bu sene oluşturulan çalışmalarda ciddi oranda ağaç çıkarılmış.

Yaklaşık 1 ton seviyesinde ardıç ağacı çıkarılmış. Nihayetinde suyun aynı civarda kalmasından ötürü çalışmalar ilerletilememiş. Sonuç itibari ile eksper arkadaşlarımızın değerlendirmeleri bunlar. Bu tünelin Anadolu'da da pek çok kalede örneği bulunduğu üzere kalenin dışarı ile irtibatının kesildiği muhasara altına alındığı dönemlerde su ihtiyacını karşılaması amacıyla test edilmiş yapılar bulunduğu değerlendiriliyor. Dolayısıyla bugün ulaşılan nokta tünelin son noktası olarak değerlendirilebilir.

Suya aynı civarda ulaşıldı. Muhtemelen kalede yaşam sürdürenların suya gereksinimleri bulunduğunda bu sarnıçtan temin ediliyor idi. Bunun bir sarnıç tüneli bulunduğunu değerlendiriyor arkadaşlarımız. Bu yönüyle de bu seneki çalışmalarımızda tamamlamış bulunuyoruz. Bundan ileri hedefimiz kale surlarının sağlamlaştırılması meydana çıkarılması" dedi.

 

"KONT DRACULA TOKAT'TA 4 YIL HAPİS KALDI"

İl Kültür ve Turizm Müdürü Adem Çakır, Tokat Kale'sinin kullanım amaçlarından birisinin de her kalede bulunduğu gibi suç ve suçluya dönük olarak cezaevleri, günümüz anlamda zindanların bulunduğunu ifade ederek, "Kont Dracula denilen şahıs buraya geldiği zaman esasen bir sürgün yaşamı yaşıyordu.

Sadece İstanbul'dan ve Balkanlardan uzaklaştırılmıştı. Zindanda tutulduysa büyük ihtimalle bu kaledeki zindanlardan birisinde tutuklu bulundu. Yaklaşık 4 sene burada kaldığı da biliniyor.

Buradan da Kütahya Emet'e gidiyor. Emet'ten de o vakitte Eflak eyaletine kaçıyor. Ondan sonra da yine savaşa başlamış oluyor. Fatih Sultan Mehmet'in çok yakın dostu kendisi. Bu kalede zindana atılması mümkün" dedi.

kont dracula tokat kalesi tokat haberleri haber
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Melo ve Snejder'e İzin Çıkmadı
Melo ve Snejder'e İzin Çıkmadı
Muğla'da Temizleme Çalışmalarında Bizans Mezarlığı Bulundu
Muğla'da Temizleme Çalışmalarında Bizans Mezarlığı Bulundu