Katalonya'nın bağımsızlık mücadelesi!

İspanya'da 1 Ekim'deki referandumda Evet oylarının fazla çıkması, Katalonya'nın bağımsızlık için oy kullanmasını...

Katalonya'nın bağımsızlık mücadelesi!
Katalonya'nın bağımsızlık mücadelesi! Seyfullah
Bu içerik 670 kez okundu.

İspanya'da 1 Ekim'de gerçekleşecek olan Katalonya Bağımsızlık Referandumu'nda şayet "Evet" oyları ağır basarsa ve sandıktan "Evet" oyu çıkarsa Katalonya, bağımsızlık amacıyla oy kullanacak. Peki Katalonya neresidir?

KATALONYA

İspanya'nın İber Yarımadası'nda yer alan özerk bölge, 4 kentden oluşuyor ve Katalonya adı veriliyor. Barselona, Girona, Lleida ve Tarragona'dan meydana gelen Katalonya, referandumda "Evet" oyunun kazanması halinde bağımsızlık amacıyla oy kullanacak

Günümüzde eski Katalan Prensliği'nin sahip bulunduğu topraklardan meydana gelen Katalonya'nın kuzey sınırlarında Fransa ve Andorra, doğusunda Akdeniz, batı ve güney sınırlarında İspanyol özerk mekanları bulunmaktadır.

Katalonya'nın resmi dilleri Katalanca, İspanyolca ve Oksitanca'nın Aranca lehçesidir. Aran Vadisi'nde aşağı yukarı 7 bin bireyin konuştuğu Aranca dili, Oksitanca'nın bir lehçesidir.

2014 bilgilerine göre Katalonya'nın toplam nüfusu 7 milyon 512 bin 982'dir ve bölge nüfusu, İspanya'nın yüzde 16,1'ini oluşturmaktadır.

Katalonya'nın başkenti en büyük kent olan Barselona'dır. İspanya’nın 2. en nüfuslu belediyesi ve Avrupa Birliği amacıyladeki en yoğun nüfuslu 17. kentsel alandır.

ispanya referandum katalonya haber haber oku
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Cumhurbaşkanı Öğrencilere Sürpriz Ziyarette Bulundu
Cumhurbaşkanı Öğrencilere Sürpriz Ziyarette Bulundu
Zincirleme Kaza Sonucunda 19 Kişi Yaralandı
Zincirleme Kaza Sonucunda 19 Kişi Yaralandı