TEOG'un piyasaya zararı!

TEOG sınavının kaldırılması bir aydır kursa giden 120 bin kişiyi yakından ilgilendiriyor. Veliler 1 sınav için...

TEOG'un piyasaya zararı!
TEOG'un piyasaya zararı! Seyfullah
Bu içerik 1881 kez okundu.

Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) imtihanının kaldırılması, öğrenciler başta olmak üzere veliler ve eğitim kurumlarında meraklı bir bekleyiş yarattı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamaları ile başlayan süreç, dün sabah Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’ın TEOG imtihanının bu sene yapılmayacağını duyurusuyla tamamlandı. Gazete Habertürk'ten Yiğitcan Yıldız'ın haberine göre iptal edilen TEOG imtihanına, 1 milyon 200 bin öğrencinin girmesi bekleniyordu. Özel eğitim kurumlarının temsilcileri yeni sistemde imtihanın TEOG kadar süregelen olmayacağı, bundan dolayı kurs ve test kitaplarına ilginin aynı ölçülerde olamayacağına ilgi çekiyor.

 

TEK KİŞİLİK DERS 50-300 TL

Yaklaşık 120 bin öğrenci ise imtihanda daha yüksek puan alabilmek amacıyla fiyatları senelik 3 bin ile 10 bin TL arasında değişen özel kurslar ya da başka adıyla etüt merkezlerine gitme hazırlığı amacıyladeydi. Rakamlar göz önüne alındığında yalnızca TEOG amacıyla özel kurs hizmeti veren kurumların piyasa hacminin 800 milyon TL’yi aştığı görülüyor. Öğrencilerin fiyatları 10-100 TL arasında değişen ve imtihan amacıyla satın aldıkları hazırlık kitapları ile ortalama 50 TL’yi bulan başka okul malzemeleriyle bilrlikte, TEOG’un ülkemizde oluşturduğu piyasaın hacmi 1 milyar TL’yi yakalıyor. Sınavda daha yüksek puan alabilmek isteyenler, 50- 300 TL arası bir ücret karşılığında özel ders almayı tercih ediyor.

KURS ÜCRETLERİ İADE EDİLECEK Mİ?

Hayalindeki liseye girmek amacıyla özel kurslara giden öğrenci sayısı, imtihana girecek toplam öğrenci adedinin yüzde 10’unu oluşturuyor. Milli Eğitim Bakanı Yılmaz’ın TEOG yüzünden sasenearının süratle arttığını belirttiği ve 117 bin öğrencinin imtihanda başarı göstermesi amacıyla yaz aylarında eğitime başlayan özel kursların akıbeti ise belirsizliğini koruyor. Özel etüt merkezleri gibi, birtakım özel okulların da TEOG amacıyla verdikleri kurs hizmetinin ücretini peşin olarak alması, imtihanın kalkmasının sonrasında ödenen ücretlerin geri iade edilip edilmeyeceği tartışmasını başlattı. TEOG imtihanının kaldırılması üzerine, Özel Eğitim Öğretim Derneği’nin (ÖZDEBİR) bu hafta içi bir toplantı yaparak izlenecek yolu belirlemeye çalışacağı belirtildi.

 

BÜTÇEDEN EĞİTİME 122 MİLYAR AYRILDI

Eğitimin problemleri tartışılırken bütçeden ayrılan kaynakta son 15 senede artış görünüyor. 2002’de bütçenin büyüklüğü 116 milyar lira iken, eğitime ayrılan kaynak ise aşağı yukarı 11 milyar liraydı. 645 milyar lira olan 2017 bütçesinden, eğitime ayrılan kaynak ise 122 milyar lira. Yani bu sene bütçenin yüzde 19’unun eğitime ayrılması planlandı.

Sınava girecek öğrenci sayısı: 1.2 Milyon

Etüt merkezine giden öğrenci sayısı: 18 bin

Etüt merkezi /özel kurs: 3-10 bin/TL

Test kitabı: 10-100 TL

Özel ders: 50-300 TL

Diğer malzemeler: 30-500 TL

KIRTASİYELERİN TEST KİTABI SİPARİŞLERİNDE İPTALLER BEKLENİYOR

Sınava hazırlıkların yaz aylarında başlaması ile test kitapları satan kırtasiyeler her sene bulunduğu gibi bu senede yayınevlerinden kitap siparişlerini eğitim-öğretim senesi evvel verdi. Ancak TEOG imtihanının kaldırılması ile gerekliliği ortadan kalkan kitaplara 100 bin liraya varan peşin ödeme yapan kırtasiyelerin ödemelerini geri alıp alamayacağı merak ediliyor. Hem de sahip olunan kitap siparişlerinde de iptaller yaşanması bekleniyor.

teog teog kalktı meb
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Melo ve Snejder'e İzin Çıkmadı
Melo ve Snejder'e İzin Çıkmadı
Muğla'da Temizleme Çalışmalarında Bizans Mezarlığı Bulundu
Muğla'da Temizleme Çalışmalarında Bizans Mezarlığı Bulundu