Cumhurbaşkanı Erdoğan: Bu referandum yapılırsa...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD'nin New York kentinde PBS kanalında yayınlanan "News Hour" programının...

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Bu referandum yapılırsa...
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Bu referandum yapılırsa... Seyfullah
Bu içerik 2576 kez okundu.

Birleşmiş Milletler (BM) 72. Genel Kurulu toplantılarına katılmak üzere ABD'nin New York kentinde tespit edilen Erdoğan, PBS kanalında yayınlanan "News Hour" programının üreticisi Judy Woodruffa mülakat verdi.

Türk-Amerikan ilişkilerinin tarihinin çok eskiye dayandığını belirten Erdoğan, bu ilişkilerin uzun vakit stratejik ortaklı çerçevesi içersinde yürütüldüğünü söyledi.

ABD idaresinin, kendisinin korumalarına silah satılmasını engel olan son kararına dair yorumu sorulan Cumhurdiğernı Erdoğan, bununla alakalı resmi ilerlemelere bakılmasını isteyerek, "21 Eylülde Başkan Trump ile görüşmemizde bu hususyu gündeme getireceğim." ifadesini kullandı.

 

"BU REFERANDUM YAPILMAMALIDIR"

IKBYnin 25 Eylülde gerçeklştirmeyi planladığı "bağımsızlık referandumu"na değinen Cumhurdiğernı Erdoğan, şu şekilde hususştu:

"Bir defa şunu çok açık ve net söyleyeyim: Biz en başından beri Irakın toprak bütünlüğünü savunduk; kimse bunu yapmıyorken bile. Bu referandum yapılmamalıdır. Orada Arap, Türkmen, Kürt hep birlikte yaşıyorlar. Irakla 350 kilometre sınır hattımız varken Türkiye olarak bu tür bir referandumu nasıl kabul edebiliriz? İran da bu hususta referandumla aynı fikirde gözükmüyor. Irak federal idaresi de aynı şekilde. Dolayısıyla siz yalnızca Kuzey Irak olarak tek başınıza bu tür bir kararı nasıl verebilirsiniz? Bu kararı kabul etmiyoruz."

ABD'NİN PKK/YPG AÇMAZI

Erdoğan, ABD'nin, terör teşkilatı PKKnın Suriyedeki uzantısı PYD/YPGye verilen destekle alakalı değerlendirmelerde de bulundu.

"Suriyede PYD terör teşkilatı yer alıyor, aynı şekilde onun kolu olarak YPG de orada. Bunlar terör teşkilatı PKKnın uzantılarıdır ve biz bunlarla harpıyoruz." ifadelerini kullanan Erdoğan, ABD'nin PKKyı terör teşkilatı olarak tanıdığını fakat onun uzantısı PYD/YPGyi terör teşkilatı olarak görmediğini anlattı.

 

Cumhurdiğernı Erdoğan, ABD'nin YPG'ye verilen silahlarla alakalı "Bu silahların seri numaralarını aldık, DEAŞla mücadele tamamlanınca bunları geri alacağız." diye bir açıklama yaptığını fakat daha evvelce aynısı uygulamalarda işlerin bu şekilde yürümediğini gördüklerini kaydetti.

"SİZ BU SİLAHLARI TERÖRİSTLERE NASIL VERİRSİNİZ?"

Erdoğan, şunları dile getirdi:

"Rakkada bu alt gruplarla DEAŞa karşı harpmak doğru değil, bu harp bizimle de yürütülebilirdi. ABD'nin DEAŞla mücadeleyi PYD/YPG ile vermesi yanlıştır. Bunu ABD'nin en üst seviye makamlarına ilettim. Biz ABD'den o silahları alamazken siz bunları teröristlere nasıl verirsiniz? Bu soruyu ABD'deki dostlarımıza soruyoruz."

Türkiye'nin ABDden para ödeyerek silah aldığını fakat bu ülke idaresi doğrulusunda teröristlere bedavaya silah verildiğini altını çizen Erdoğan, "3 bin tır silah bu teröristlere gönderildi. Vaktinde Predator insansız hava aracı alabilmek istedik. Vermediler ama teröristlere bunların hepsini tırlarla gönderiyorlar." açıklamasını yaptı.

"BİZ KÜRTLERE KARŞI DEĞİLİZ, TERÖR ÖRGÜTLERİNE KARŞIYIZ"

 

ABD'nin Suriyeli Kürtlerle çalışmasının, Türk-Amerikan ilişkilerinde "anlaşmaz bozucu" bir neden olup olmadığı yönündeki bir soruya ise Cumhurdiğernı Erdoğan, "Öncelikle burada birtakım şeyleri birbirine karıştırmayalım. Burada husus bir Kürt sorunu değildir. Bu bir terör teşkilatı sorunudir. Bunun altını çizmek istiyorum zira biz Kürtlere karşı değiliz, biz terör örgütlerine karşıyız. Kürtler bizim dostlarımızdır." yanıtını verdi.

Erdoğan, Türkiye'nin, terör teşkilatı DEAŞa karşı verilen mücadeleye de vurgu yaptı.

Cumhurdiğernı Erdoğan, şunları söyledi:

"Biz DEAŞa karşı çok ciddi bir mücadele veriyoruz. Şuana kadar 3 binden çok DEAŞ militanı teröristi öldürdük. Bir terör teşkilatıne karşı diğer bir terör teşkilatı kullanılamaz fakat şu anda ABD, DEAŞı yok etmek amacıyla YPG ile çalışıyor. ABD, YPGyi DEAŞla mücadelede kara kuvveti olarak kullanıyor fakat biz kendilerine (bu noktada) yardım edebileceğimizi söylemiştik. Ne yazık ki bu hususta anlaşamadık."

S-400LERİN ALIM SÜRECİ

S-400lerle alakalı olarak çoğu kez başta ABD olmak üzere NATO delegesi ülkelerle görüştüklerini açıklayan Erdoğan, "Ama (bu silahları) vermediler. Biz de başımızın çaresine bakacağız. Bunlar bizim savunmamızda mühim enstrümanlar. Şu anda tekrar bir NATO delegesi olan Yunanistanda da S-300 füzeleri var." diye hususştu.

 

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenbergin, her ülkenin bu hususta kendi kararını vereceğini ifade ettiğini anımsatan Cumhurdiğernı Erdoğan, Türkiye'nin de kendi savunması noktasında lüzumlu tedbirini aldığını belirtti.

"ÖNCE TERÖRİSTE TERÖRİST DEYİN"

Türkiye'de 15 Temmuz 2016da yaşanan vuruş girişiminden ileri vakitçle alakalı olarak Erdoğan, şu değerlendirmeyi yaptı:

"Öncelikle siz teröriste namacıyla terörist demiyorsunuz, bunu merak ediyorum. Önce teröriste terörist deyin. İkinci olarak, ülkemizde hükümeti devirmeye yönelik vakitçlerin ortamında yer alan çoğu birey, hukuk çerçevesi ortamında yargılanıyor zira bu şahıslar emniyetin, ordunun amacıylae sızmışlardı. Ordunun üniformasını giyiyorlardı fakat zihinlerinde kendi terörist ajandaları vardı. Polise ve bakanlıklara sızmışlardı. Bunların arasında pek çok üst seviyeye gelmiş isim vardı. Bütün bu şahıslar yargının elindedir ve kararı yargı verecektir."

Erdoğan, Türkiye'de demokrasinin gerektiğince kuvvetli olduğuna ilgi çekti.

 

Seçimlere katılımın yüzde 80-85 seviyeinde olduğuna değinen Cumhurdiğernı Erdoğan, "Tayyip Erdoğan, yüzde 52 halkın oyunu alarak cumhurdiğernı olmuştur. Bir cumhurdiğernı olarak seçildim fakat bir diktatör olarak nitelendiriliyorum." açıklamasında bulundu.

"AYNI SAMİMİYETİ ABDEN DE BEKLİYORUZ"

Türkiye'nin Avrupa Birliği (AB) husussu ile alakalıki bakış açısını soran Woodruffa Cumhurdiğernı Erdoğan, "AB husussu ile alakalı içtenyiz ama aynı içtenyeti AB'den de bekliyoruz. AB, Türkiye'yi alabilmek ya da almamak noktasındaki kararını vermeli fakat nereye kadar buna tahammül ederiz onu da bilemiyorum. Bir yere kadar bu şartlarda tahammül ederiz. O noktadan sonra da Türkiye kararını verebilir." yanıtını verdi.

"AMERİKAN POLİSİ YETERSİZ KALDI"

ABD'de, geride bıraktığımız mayıs ayında Türkiye'nin Washington Büyükelçiliği Rezidansı önünde yaşanan olaylarla alakalı bir soru üstüne Erdoğan, bu hususta üzgün olduğunu anlattı. Erdoğan, geride bıraktığımız hafta ABD Başkanı Donald Trumpın da kendisini aradığını, bu hususta üzgün olduğunu ve hususyu takip edeceğini söylediğini belirtti.

 

Cumhurdiğernı Erdoğan, rezidans önündeki göstericilerin bu bölümde toplanan Türklere bağırıp hakaretler ettiğini ve Amerikan polisinin olaylara müdahalede yetersiz kaldığını vurguladı. Bölgede toplanan PKK ve FETÖ teröristlerinin, kendisinin aracına çoksıyla geldiğini belirten Erdoğan, Washington DC polisinin kendisini ve çevresini güvenliğini sağlamakla görevli olmasına karşın bunu yapmakta başarısız olduğunu ifade etti. Bunun üstüne kendi korumalarının döneme girdiğini açıklayan Cumhurdiğernı Erdoğan, kendi güvenliğinin tamamiyle sağlandığından emin olmak amacıyla korumalarının çaba gösterdiğini kaydetti.

"Sayın Trumpla perşembe günü bu hususları içten bir şekilde hususşacağız." diyen Erdoğan, adaletin en kısa vakitde yerine gelmesini beklediğini vurguladı.

Cumhurdiğernı Erdoğan, sözlerinin sonunda, ABD'de yaşam sürdüren Türklerin Türk-Amerikan ilişkilerinde her vakit köprü vazifiyeti görmeleri temennisinde bulundu.

recep tayyip erdoğan Abd new york

referandum ırak barzani
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Melo ve Snejder'e İzin Çıkmadı
Melo ve Snejder'e İzin Çıkmadı
Muğla'da Temizleme Çalışmalarında Bizans Mezarlığı Bulundu
Muğla'da Temizleme Çalışmalarında Bizans Mezarlığı Bulundu