K. Irak'ta sandıklara gidildi! Oy verme işlemi başladı!

Kuzey Irak’ta Kürtler bugün bağımsızlık referandumu için sandık başına gidiyor. Sandıktan çıkacak “Evet”, bölgeyi daha...

K. Irak'ta sandıklara gidildi! Oy verme işlemi başladı!
K. Irak'ta sandıklara gidildi! Oy verme işlemi başladı! Seyfullah
Bu içerik 768 kez okundu.

KUZEY Irak’ta, bugün takriben 5 milyon 200 bin seçmen ‘bağımsız Kürdistan referandumu’ için sandık başına gidiyor. Başta Türkiye, İran ve AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ olmak üzere beynelmilel toplumun büyük bölümünün itirazına karşın Irak Kürt Yerel İdaresi (IKBY) bir gün önce son olarak son kararını verdi. Haftalardır referandumun iptali ve ertelenmesi için teklifler getiren kurullara negatif cevap veren IKBY Başkanı Mesud Barzani, dün son olarak BİRLEŞMİŞ MİLLETLER’nin Irak Temsilcisi Jan Kubis ile görüştükten sonra, “referandumdan geriş dönüş olmayacağını” izah etti.

TEHDİT GİBİ SÖZLER

Gazete Habertürk'ün haberine göre Barzani, “Bu saatten sonra Bağdat ile yapacağımız müzakereler, daha çok nasıl iyi komşu kalabiliriz üzerine olacak” ifadesini kullandı. “Hudutların kapatılması halinde Erbil’in ne yapacağı” suali üzerine Barzani, “Kapatılmaması temennisinde bulunuyoruz. Bunu görmek istemiyoruz zira kimsenin çıkarına olmayacaktır” diye konuştu. Barzani, “Bağdat’ın müzakereleri reddetmesi vaziyetinde nasıl davranılacağı” sualine da “Bir süre bekleyeceğiz. Çocuk gibi davranmayacağız. Ne yapacağımızı biliyoruz. ‘Daha önceki vaziyete dönelim’ denilmesi halinde bizim yapacağımız başka şeyler olacaktır” cevabını verdi.

 

Referandumun Erbil, Duhok, Süleymaniye’nin yanı sıra Kerkük’ün tamamı, Selahaddin’in Tuzhurmatı Kazası, Diyala’nın 4 kazası ile Musul’un Sincar ve Mahmur dahil 5 kaza ve ve 3 kasabasında yapılacağı öğrenildi. Kerkük’te de sandık kurulacağı izah etti.

KERKÜK’TE BOMBA: 4 ÖLÜ

Kerkük referanduma son derece gergin bir ortamda gidiyor. Şehirde son 1 haftadır artan şiddet olaylarına evvelki gece bir yenisi daha ilave etti. Şehir yakınlarındaki Dakuk’ta yol kenarına yerleştirilen bomba, peşmerge kuvvetlerine ait aracın geçişi esnasında patlatıldı. Olayda 4 peşmerge can verdi, 4 peşmerge de yaralandı. Saldırının hemen peşinden bölge güvenlik çemberine alındı. Saldırıyı üstlenen olmadı. Şehir halkının referandum sonrası çatışmaların yaşanabileceği kaygısı ile marketlere hücum ettiği ve erzak depoladığı kaydediliyor.

BAĞDAT ’TAN SERT KARARLAR

Diğer taraftan Irak hükümeti, Irak Kürt Yerel İdaresi’nin tertip etmek istediği referandumun tek taraflı adım olduğunu belirterek, tüm hudut kapıları ve havalimanlarının kendilerine teslim edilmesini istedi.

 

Irak Ulusal Güvenlik Heyeti, Başbakan Haydar el-İbadi başkanlığında toplandı. Toplantıdan sonra yapılan izahta, “Referandum tek taraflı adımdır ve olayları krize dönüştürüyor. Irak hükümeti, IKBY’nin tüm hudut kapıları ve havalimanlarını Bağdat’a teslim etmesini, komşu ülkelerden de petrol ve hudut ile ilgili yalnızca Bağdat ile ilişki kurmasını istiyor” denildi. Irak merkezi hükümetinin, IKBY ve oradaki yetkililerin petrol gelirlerinin bulunduğu banka hesaplarına ait alakalı makamların alacağı tüm kararları destekleyeceği kaydedilen izahta, şu ifadelere yer verildi: “Merkezi idare, referandum konusunda hiçbir zaman diyalog ve tartışma yapmayacak zira neticeleri anayasal değil.”

İRAN, HAVA ALANINI KAPATTI

Referanduma karşı olan İran da Erbil idarenine yaptırıma başladı. Tahran, Erbil ve Süleymaniye’ye olan uçak seferlerini durdurdu ve Kürt bölgesinden havalanan uçaklara hava alanını kapattı. Yapılan izahta, bu kararların “Irak hükümetinin isteği üzerine” alındığı belirtildi. İran’ın IKBY hudutlarına yakın bölgede tatbikat başlattığı da izah etti.

İran’ın, dağlarla kaplı bölgeleri topçu ateşine tuttuğu ve huduttaki 8 köye top kurşunları düştüğü ifade edildi. THY’nin de Erbil seferlerini durdurduğu öğrenildi.

ırak kuzey ırak referandum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Cumhurbaşkanı Öğrencilere Sürpriz Ziyarette Bulundu
Cumhurbaşkanı Öğrencilere Sürpriz Ziyarette Bulundu
Zincirleme Kaza Sonucunda 19 Kişi Yaralandı
Zincirleme Kaza Sonucunda 19 Kişi Yaralandı