Türkmenlere bir şey olursa! Askeri müdahale başlar!

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "Referandumu yok sayıyoruz. Bizim bundan sonra muhattabımız Bağdat'tır." dedi.

Türkmenlere bir şey olursa! Askeri müdahale başlar!
Türkmenlere bir şey olursa! Askeri müdahale başlar! Seyfullah
Bu içerik 930 kez okundu.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "Referandumu görmezden geliyoruz. Bizim bundan sonra muhattabımız Bağdat'tır." diye konuştu.

Dışişleri Bakanı, "Biz dostane tavsiyemizi de yaptık, ikazlarımızı da yaptık." ifadelerini kullanırken hudutlarla alakalı vaziyet sualine ise," Şu an rastgele bir kapama yok yalnızca kontrolleri sıkılaştırma var. Attığımız adımlar olacak. Şu an konuları değerlendiriyoruz. IKBY ben kendi yoluma gideceğim dedi, biz de onlara bunun bir bedeli olacaktır dedik ve olacak. Bizim meselemiz Kürt kardeşlerimiz değil. Suriye'de de değildi." dedi.

"Biz onlar yardım ettik. Saddam döneminde de yardım ettik, DEAŞ'a karşı da yardım ettik. Bizim ordaki Kürt kardeşlerimizle meselemiz olmadığını gösteriyor. Borç böyle ödenmez. Neçirvan'ın yaptığı izahlar bizi ilgilendirmiyor açıkçası" ifadelerini kullanan Çavuşoğlu, " Bağdat'tan gelen talepleri geldikçe değerlendirdik. Askeri tercih gelişmelere bağlı. Türkmen kardeşlerimize yönelik fiili müdahale olursa hemen olur. Gelişmelere göre olur. Ayrı olarak bizim Irak ile ticaretimiz var." dedi.

Çavuşoğlu, "Barzani'ye itiraz etmek için PKK'ya destek verenler vardı. Göreceksiniz ilerleyen günlerde PKK da Barzani'ye saldıracak." ifadelerini kullandı.

Irak Anayasa Mahkemesinin Türkmenlerin müracaatı üzerine referandumu geçersiz saydığı kararının da bulunduğunu anımsadan Çavuşoğlu, Birleşmiş Milletler (BİRLEŞMİŞ MİLLETLER), AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ, İngiltere, Fransa, Türkiye gibi tüm beynelmilel camianın ihtiyaç duyulan ikazları yaptığını ifade etti.

Çavuşoğlu, kendisinin de Irak'ta Erbil'i ziyaret ettiğinde Türkiye'nin IKBY'nin anayasal çerçevedeki haklarını desteklediğini ancak referanduma karşı olduğunu gerekçeleriyle aktardığını belirtti.

IKBY Başbakanı Neçirvan Barzani'nin de "Türkiye ne derse onu yapacaklarını" söylemesine karşın böyle davranmadığını aktaran Çavuşoğlu, "Biz de bu referandumu görmezden geliyoruz. Bu sabah zati Dışişleri Bakanlığı olarak da referandum oylaması başlayınca izahını yaptık. Bundan sonra bizim muhatabımız asal itibarıyla Bağdat'tır." dedi.

Referandumun bölge için oluşturacağı rizikoları anlattıklarını vurgulayan Çavuşoğlu, bunun onlara rastgele bir hak getirmeyeceğini, mevcut haklarından da olabileceğini, Kürtlerin mesele yaşayacağını açıkladıklarını söyledi.

Çavuşoğlu, "Burada Türkmenler var. Türkmenlerin hakkını savunmak da bizim en natürel görevimizdir." diye konuştu.

Bölgedeki diğer tüm etnik grupların haklarını görmezden gelerek, Kerkük gibi tartışmalı bölgeleri de katarak referandum yapmanın kabul edilemeyeceğinin vurgulayan Çavuşoğlu, Türkiye'nin bütün tavsiye ve ikazlarını da dinlemiyorlarsa hiçbir şeyin eskisi gibi olmayacağını kaydetti.

dış işleri bakanı mevlüt çavuşoğlu referandum IKBY
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yaşlı Kadının Cesedinin Yerini Torunu Gösterdi
Yaşlı Kadının Cesedinin Yerini Torunu Gösterdi
Mehmet Özdilek Sivasspor maçından galibiyetle ayrılmak istiyor
Mehmet Özdilek Sivasspor maçından galibiyetle ayrılmak istiyor