Yeni üniversite giriş sistemi nasıl olacak?

Akademik Yılı Açılış Töreni'nde konuşan YÖK Başkanı Yekta Saraç, yeni üniversite giriş sistemini anlattı. Peki YGS LYS...

Yeni üniversite giriş sistemi nasıl olacak?
Yeni üniversite giriş sistemi nasıl olacak? Seyfullah
Bu içerik 1796 kez okundu.

Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ifade ettiği yeni üniversite sistemi konusunda bir izah da Yükseköğretim Heyeti ( YÖK) Başkanı Yekta Saraç'tan geldi. Akademik Senesi Açılış Merasimi'nde konuşan Saraç, yeni sistemle alakalı bilgi verdi. Peki YGS - LİSANS YERLEŞTİRME SINAVI kalktı mı? Üniversite giriş sistemi nasıl olacak? İşte yeni üniversite sistemine değin ayrıntılar...

YENİ ÜNİVERSİTE GİRİŞ SİSTEMİ'YLE ALAKALI AÇIKLAMA: YGS - LİSANS YERLEŞTİRME SINAVI KALKTI MI?

Akademik Senesi Açılık Merasimi'nde konuşan YÖK Başkanı Yekta Saraç, üniversiteye giriş mertebesinin nasıl olacağı ile ilgili bilgi verdi. Malum geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, üniversite giriş sistemiyle alakalı "Üniversite giriş sistemiyle alakalı çalışma var." ifadelerini kullanmıştı.

 

Erdoğan'ın bu açıklamasından sonra talebeler ve veliler merakla "YGS - LİSANS YERLEŞTİRME SINAVI kalkacak mı?" suallerini yöneltmeye başladı. İmtihanların kaldırılmasıyla alakalı bir çalışma daha yok, ancak bugün Akademik Senesi Açılış Merasimi'nde konuşan YÖK Başkanı Saraç, üniversiteye giriş evresinin nasıl olacağı ile ilgili bilgi verdi.

YÖK Başkanı Saraç, yaptığı konuşmada şu ifadeleri kullandı;

"Üniversite giriş imtihanlarına da temas etmek istiyorum. Yükseköğretim dünyanın her yerinde dinamiktir, canlıdır. Bu vaziyet birtakım farklıkları tabii olarak gündeme getirmektedir. Üniversiteye imtihansız geçiş olası olmamakla beraber daha yalın ve sade bir sistemi Türkiye'ye kazandırmanın kaçınılmaz olduğu da bir gerçektir.

Giriş sistemi şu an 2 mertebeli. İlki Mart ötekisi Haziran ayında ve toplam 5 gün. Bu durum lise eğitimini negatif etkilemektedir. İmtihanı 1 haftada gerçekleştirmeyi tasarılamaktayız. Bir farklık de puan türünde olacak. 18 puan türünü de azaltmayı tasarılıyoruz. Sayısal, sözel ve eşit ağırlık puan türü olacak. Türkçe ve Matematik, bu imtihanın merkezinde olacak. Milyonlarca talebe ve aileye belirtmek isterim ki hiçbir zaman tedirgin olmasınlar, sualler aynen eskisi gibi Ulusal Eğitim müfredatından olacak."

üni giriş sınavı yök ygs lys sınav sistemi
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yaşlı Kadının Cesedinin Yerini Torunu Gösterdi
Yaşlı Kadının Cesedinin Yerini Torunu Gösterdi
Mehmet Özdilek Sivasspor maçından galibiyetle ayrılmak istiyor
Mehmet Özdilek Sivasspor maçından galibiyetle ayrılmak istiyor