Erdoğan; Referandum kararı ülkemize ihanet!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, IKBY'de yapılan referandum ile ilgili konuştu

Erdoğan; Referandum kararı ülkemize ihanet!
Erdoğan; Referandum kararı ülkemize ihanet! Seyfullah
Bu içerik 697 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 2017-2018 Yükseköğretim Akademik Senesi Açılış Merasimi'nde yaptığı konuşmada Kuzey Irak'ta yapılan referandum ve Almanya seçimleri üzerine konuştu.

Kuzey Irak'ta yapılan referandum ile ilgili IKBY idarenini tenkit eden Erdoğan, "Bir müddettir yeni bir krizle daha karşı karşıyayız. Kuzey Irak yerel idaresi, referandumu yapmakta ısrarcı davrandı. İsrail dışında teşebbüsü destekleyen ülke ve beynelmilel kuruluş da yok. Yeni çatışmaların habercisi olmaktan başka mana taşımıyor. Yüzde 90-91 ile onaylanmış, bunun değeri harbiyesi var mı? Kim tanıyacak? Dünya İsrail'den ibaret değil. Kosova'yı 114 ülke kabul etti fakat hala sıkıntı içinde. Sen bir İsrail ile neyi ele geçireceksin?" ifadelerini kullandı.

"REFERANDUM KARARI 'ÜLKEMİZE DE HIYANET'"

Referandum kararının 'Türkiye'ye hıyanet' olduğunu belirten Erdoğan, "Biz son ana kadar Barzani'nin böyle bir yanlışa düşeceğine olasılık vermiyorduk, demek yanılmışız. Alınan bu karar açıkçası ülkemize de ihanettir. Bu sorun Barzani'nin öne sürdüğü gibi "Kürtlerin hakkı" meselesi değildir. Eyalet olarak varlığını sürdür ne gerek var bu yollara girmene? Türkmenler, Araplar sandığa gitmedi. Referandumu Kuzey Irak idaresi gerçekleştiriyor. Kutlamayı PKK'lılar yapıyorsa orada masumluk de meşruiyet de yoktur. Katılım oranı da çıkan sonuçlar da şaibelidir. Bugün sizi kışkırtanlar yarın çekip gidecekler unutmayın. Şu anda bunların vaziyeti aynen deve kuşunun haline döndü. Tarihte elimizde belgeler var bunlarla alakalı şimdi onlar alana çıktı. Bu belgeler çok açık net artık mütalaa edilmeye, gündeme gelmeye başlayacak." diye konuştu.

 

"HÜKÜMET KURAMAYACAKLAR, GÖRECEKSİNİZ"

Almanya'da geçtiğimiz Pazar yapılan seçimler ile ilgili konuşan Erdoğan, "Almanya'da seçim yapılıyor, bizi niçin gündeme getiriyorsunuz. Şimdi hükümet kuramayacaklar, göreceksiniz. Birkaç aylarını alır." ifadelerini kullandı.

ikby referandum ırak israil
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Cumhurbaşkanı Öğrencilere Sürpriz Ziyarette Bulundu
Cumhurbaşkanı Öğrencilere Sürpriz Ziyarette Bulundu
Zincirleme Kaza Sonucunda 19 Kişi Yaralandı
Zincirleme Kaza Sonucunda 19 Kişi Yaralandı